PEDIGREE PL
Szukaj
Higiena Zębów Psa

Jak dbać o zęby psa, czyli higiena jamy ustnej u psów

Treating-Moment-Rodeo-2-detail_0.png

Pielęgnacja psich zębów to bardzo ważny aspekt dbania o zdrowie naszych czworonogów. To nie tylko troska o ich komfort podczas zabawy, jedzenia i gryzienia ulubionych przekąsek. Jest to przede wszystkim zapobieganie ewentualnym chorobom przyzębia. Jak dbać o zęby psa, by jak najdłużej były zdrowe i silne?

 

Spis treści

  1. Jak dbać o zęby psa i dlaczego jest to tak ważne?
  2. Zdrowe zęby psa - na co uważać?
  3. Jak dbać o zęby psa - podstawowe wskazówki
  4. Higiena jamy ustnej u psa - mycie zębów
  5. Jak dbać o zęby psa przy pomocy diety?
  6. Psie przekąski stomatologiczne pod lupą
  7. Przez zabawę do zdrowia! 


Jak dbać o zęby psa i dlaczego jest to tak ważne?

Zdrowie zębów to jeden z filarów formy psiego organizmu. Łatwo o tym wnioskować, kiedy spojrzy się na dane - nawet ponad 80 proc. czworonogów po ukończeniu 2. roku życia cierpi na choroby przyzębia. Co więcej, u psów mających ponad 12 lat jest to już 95 proc. Kolejnym argumentem świadczącym o tym, jak duże znaczenie ma pielęgnacja psich zębów, jest fakt, że wspomniane choroby przyzębia mogą nieść za sobą powikłania, np. pod postacią chorób serca, czy nerek. 

 

Wielu osobom wydaje się, że higiena jamy ustnej u psa „zrobi się sama” i nie wymaga od nas - opiekunów - szczególnego wysiłku. Zdecydowanie nie jest to prawdą. Co jednak istotne, nie powinniśmy traktować tego jako „wysiłku”, lecz raczej jako codzienny rytuał, który koniec końców może stać się dobrym pretekstem do wspólnego spędzania czasu ze swoim pupilem. 

 

Zdrowe zęby psa - na co uważać?

Pielęgnacja psich zębów składa się z co najmniej kilku elementów. Są to zarówno codzienne zabiegi, jak i specjalistyczne wizyty u lekarza weterynarii, które należy przeprowadzać raz na pół roku. Pozwala to na szybkie zaobserwowanie ewentualnych niepokojących zmian, a dzięki temu także szybką reakcję. 

 

Jeśli lekarz zauważy, że u psa występują problemy z uzębieniem, wskazane może okazać się mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego, czyli tzw. skaling, który redukuje płytkę poddziąsłową (po nim odbywa się polerowanie, które jest ważnym elementem prewencji - utrudnia kolejnym bakteriom przyleganie). Jeśli zaś chodzi o płytkę nazębną poddziąsłową, wymaga ona zastosowania bardziej skomplikowanego sprzętu oraz niezwykle precyzyjnej pracy specjalisty. W zaawansowanych przypadkach niezbędne jest nawet usunięcie uszkodzonych zębów. Warto zatem bacznym okiem spoglądać na jamę ustną naszych ukochanych czworonogów - jakie objawy powinny zapalić nam czerwoną lampkę?

  • ból i obrzęk okolic zębów,
  • zaczerwienienie, przekrwienie oraz krwawienie dziąseł,
  • zwiększone ślinienie się,
  • nadżerki w jamie ustnej,
  • zauważalny kamień nazębny,
  • przykry zapach z jamy ustnej,
  • apatia,
  • spadek apetytu,
  • niechęć do kontaktu i zabawy z innymi psami,
  • niechęć do kontaktu z opiekunami, nawet agresja. 


Jak dbać o zęby psa - podstawowe wskazówki

W kontekście zdrowia zębów psa warto kierować się jednym z bardziej znanych haseł: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Od pierwszych miesięcy życia czworonoga postawmy więc na prewencję. Najważniejszym jej elementem jest codzienne czyszczenie zębów psa. Istotne są też działania wspomagające, w których skład wchodzi m.in. odpowiednia dieta, wspierająca zdrowie jamy ustnej zarówno dzięki składnikom aktywnym, jak i mechanicznym oczyszczaniu zębów z płytki bakteryjnej. Pomocne są też przekąski stomatologiczne, zabawki w formie gryzaków oraz wspomniane już regularne wizyty u lekarza weterynarii.


Higiena jamy ustnej u psa - mycie zębów

Tak jak u nas - ludzi - podstawą jest mycie zębów, tak i u psów powinien być to codzienny rytuał. Co jednak należy podkreślić, na tym podobieństwa pomiędzy nami się kończą. Do mycia zębów psa nie możemy używać tych samych past, które sami stosujemy (zawarte w nich składniki mogą zaszkodzić czworonogom). Inne są też szczoteczki. Przyjrzyjmy się zatem, jak pielęgnować zęby psa - czym i jak często należy je myć?

  • Nie dla wszystkich psów mycie zębów będzie od razu przyjemną czynnością. Niektóre czworonogi nie lubią być dotykane w okolice pyszczka, dlatego też proces przyzwyczajania zwierzęcia powinniśmy przeprowadzać powoli - zacznij po prostu od dotykania okolic jamy ustnej, a następnie psich zębów. Najlepiej, aby przybrało to formę zabawy lub pieszczot.
  • Kiedy Twój pies przyzwyczai się do dotyku w tym obszarze, zapoznaj go ze smakiem specjalistycznej pasty, którą dostaniesz w sklepach zoologicznych lub klinikach weterynaryjnych. Obawiasz się, że Twój pies jej nie polubi? Spokojnie! Psie pasty mają smak kurczaka, łososia, czy chociażby wątróbki. Dzięki temu pielęgnacja psich zębów będzie przyjemnością!
  • Twój pies zaakceptował już smak pasty? Postaraj się zatem rozprowadzić ją palcem na jego zębach, a w dalszej kolejności - jeśli zauważysz gotowość psa do przejścia do kolejnego etapu - użyj do tego nawiniętego na palec gazika.
  • Jeśli pies będzie gotowy, zastosuj do mycia jego zębów delikatną szczoteczkę - może być to miękka szczoteczka dziecięca.
  • Koniec końców Twój czworonożny towarzysz zapewne przyzwyczai się na tyle, że możliwe będzie wprowadzenie specjalnej szczoteczki weterynaryjnej, która stworzona jest właśnie z myślą o psiej jamie ustnej - myje zarówno część policzkową, jak i językową zębów (ją także dostaniesz w sklepach zoologicznych lub u lekarzy weterynarii).  
  • Ważne, aby rytuał ten kojarzył się psu pozytywnie. Wszystkie opisane powyżej kroki dostosuj do tempa swojego psa i czule nagradzaj go za każdy postęp - pozytywne metody o wiele lepiej wpłyną na Waszą relację! 
  • Kiedy już oboje poczujecie, że mycie zębów jest dla Was normą, starajcie się robić to codziennie o podobnych porach - płytka bakteryjna odnawia się co 24 godziny, warto więc redukować ją każdego dnia

Jak dbać o zęby psa przy pomocy diety?

Odpowiednie żywienie psa pomaga dbać o zęby na kilka sposobów. Kompletne i zbilansowane jedzenie sprzyja utrzymanie zdrowia i wspiera odporność czworonoga. Sucha karma, dzięki lekko ściernej teksturze pozwala usuwać płytkę bakteryjną. Z kolei obecność substancji aktywnych w diecie ogranicza tworzenie kamienia nazębnego. Na co zatem warto zwrócić uwagę, serwując naszemu czworonogowi jego ulubione dania?

  • Struktura psich posiłków - pożywienie, które dba o zdrowe zęby psa, nie może być zbyt twarde, ponieważ ząb nie będzie miał wtedy szansy, by się w nie zagłębić. Jeśli zaś podamy naszemu psiemu towarzyszowi suchą karmę, o chrupiącej teksturze, jego zęby spokojnie się w nie wbiją i tym samym będą podlegać mechanicznym oczyszczaniu.
  • Minerały - psie zęby potrzebują wsparcia także od wewnątrz. Przyniosą je takie mikroelementy, jak np. selen - gdy jest go w organizmie zwierzęcia zbyt mało, osłabieniu ulegają struktury przyzębia. Istotny jest także cynk, który ogranicza odkładanie się kamienia nazębnego oraz posiada właściwości przeciwbakteryjne. Oczywiście niezwykle ważna jest także właściwa zawartość wapnia i fosforu. Odpowiednie proporcje trudno jest jednak osiągnąć w samodzielnie przygotowywanych psich posiłkach - pod tym względem dużym ułatwieniem jest podawanie swoim ulubieńcom karm gotowych, które są bogate w niezbędne czworonogom minerały w takich ilościach, jakie są wskazane.
  • Witaminy - kolejne niezbędne składniki diety naszych ulubieńców to witaminy. Które z nich pomagają utrzymać zdrowe zęby u psa? Są to witaminy z grupy B (np. witamina B9, czyli kwas foliowy), ponieważ ich niedobór zwiększa m.in. ryzyko stanów zapalnych dziąseł. Podobnie dzieje się w przypadku zbyt małej ilości witaminy A. Jeśli chodzi o witaminę D, jest ona niezwykle ważna dla układu kostnego - oddziałuje na równowagę w gospodarce wapniowo-fosforanowej. Mówiąc zaś o witaminie C, warto podkreślić jej wpływ na tkanki przyzębia - jej niedobory wpływają na ich osłabienie (należy jednak zaznaczyć, że dodatkowe dostarczanie witaminy C wraz z dietą nie jest konieczne, ponieważ psi organizm samodzielnie wytwarza jej odpowiednie ilości). Co więcej, witaminy C oraz A są silnymi antyoksydantami, dzięki czemu wspierają organizm w usuwaniu wolnych rodników.

 

Psie przekąski stomatologiczne pod lupą

Przekąski stomatologiczne to element, który znacznie ułatwi nam dbanie o psie zęby. Są to produkty o odpowiednim kształcie i teksturze oraz zrobione z takich składników, by jak najlepiej zadbać o jamę ustną zwierzęcia. 

 

Ich struktura pomaga w mechanicznym oczyszczaniu zębów i co ważne, dociera nawet do tych, które są trudno dostępne. Przykładem jest PEDIGREE® DentaStixTM - przysmaki te wspierają zdrowie dziąseł oraz redukują przyrost kamienia nazębnego nawet do 80 proc. Co jednak istotne, należy podawać je zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Pamiętajmy, że serwując tego typu pyszności naszym ulubieńcom, podajemy im dodatkowe kalorie - przysmaki dla psa i różnego rodzaju gryzaki nie powinny przekraczać 10-15 proc. dziennej porcji energii, jaką zapewnia mu jego dzienne menu. 

 

Co równie ważne, opisywane smakołyki są dla czworonogów znakomitym źródłem frajdy! Psy uwielbiają gryźć i stanowi to jedno z ich ulubionych zajęć. Podając przekąski stomatologiczne, nie tylko dbamy o zdrowe zęby psa, lecz także możemy go nagradzać i zaspokajamy jego naturalne potrzeby. Pomaga to budować pozytywną relację pomiędzy zwierzęciem a opiekunem - radość, poczucie bliskości i wdzięczność w oczach naszych psich przyjaciół są bezcenne!


Przez zabawę do zdrowia! 

Jak dbać o zęby psa, by nasz ulubieniec miał poczucie, że jest to świetna zabawa? Na pewno pomogą w tym opisane wcześniej przekąski stomatologiczne, lecz nie tylko. Mechaniczne oczyszczanie zębów wspierają też zabawki-gryzaki. W sklepach zoologicznych znajdziesz takie, które zostały stworzone specjalnie w celu wsparcia higieny jamy ustnej u psa. Tego typu zabawki są również okazją do wspólnego spędzania czasu i budowania więzi emocjonalnej ze swoim pupilem. 

 
Pedigree imagery
Kup online