PEDIGREE PL
Szukaj

Golden retriever

golden-retriever_1640009887678.png

Golden retriever ma wesołe i łagodne usposobienie, jest posłuszny i oddany opiekunowi. Pierwszy człon nazwy rasy nawiązuje do koloru sierści, a drugi określa sposób pracy, czyli aportowanie (angielski czasownik „to retrieve” oznacza przynosić lub aportować). Warto pamiętać o myśliwskich korzeniach golden retrievera. Codzienne długie spacery, połączone z węszeniem i aportowaniem, to jedna z najważniejszych potrzeb tego czworonoga.

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy golden retriever
  3. Jak wyglądają golden retrievery?
  4. Jak pielęgnować psy rasy golden retriever?
  5. Jaki charakter mają golden retrievery?
  6. Jak długo żyją golden retrievery?
  7. Ciekawostki o golden retrieverach
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów golden retrieverów
  9. Jak nazwać psa rasy golden retriever?
  10. Ile kosztują golden retrievery?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 56–61 cm (pies), 51–56 cm (suka)

masa ciała: 30–34 kg (pies), 25–32 kg (suka)

Sierść

szata: gładka lub falista z gęstym, wodoodpornym podszerstkiem

umaszczenie: odcień złotego lub kremowego; dopuszczalne małe, białe znaczenie na przedpiersiu

Charakter

posłuszny, inteligentny, łagodny, przyjazny i pewny siebie

Długość życia

12–14 lat

Historia rasy golden retriever

Rodowód golden retrievera sięga XIX-wiecznej Szkocji. Był tam hodowany jako pies myśliwski, używany do aportowania zwierzyny z lądu i wody. Za twórcę tej rasy uznaje się sir Dudleya Majoribanksa, lorda Tweedmouth. Według najbardziej prawdopodobnej teorii skrzyżował on żółtego retrievera z nieistniejącą już rasą tweed water, spaniela o kędzierzawej, jasnobrązowej sierści, czego rezultatem były trzy żółte szczenięta podobne do dzisiejszego golden retrievera. Na skutek dalszych krzyżowań, które trwały 20 lat, ta rasa zyskała domieszkę krwi labradora, setera irlandzkiego, a także nowofundlanda i bloodhounda. Golden retriever został zaakceptowany przez Kennel Club of England w 1903 roku jako „golden flat coat”, a po raz pierwszy pokazano go na angielskiej wystawie w 1908 roku.

Jak wyglądają golden retrievery?

Golden retriever to duży pies o masie ciała od 25 do 34 kg. Ma harmonijną, atletyczną budowę i proporcjonalnie wyrzeźbioną głowę. Łagodne, ciemnobrązowe oczy są przepełnione ciepłym spojrzeniem. Oklapnięte uszy, średniej wielkości są osadzone mniej więcej na poziomie oczu. Kończyny proste i dobrze umięśnione. Długi ogon sięga stawu skokowego, nie zawija się na końcu, noszony równo na linii grzbietu.

Szata zwierzęcia jest utrzymana w odcieniach złota i żółci – od kremowego do ciemnozłotego. Golden retriever białe włosy może mieć tylko na przedpiersiu. Niedopuszczalny jest natomiast golden retriever czarny, czerwony oraz mahoniowy.

Pies tej rasy ma sierść półdługą. Nie spotyka się ani golden retrieverów krótkowłosych, ani długowłosych. Sierść okrywowa może być gładka lub falista. Gęsty podszerstek charakteryzuje się wodoodpornością, dzięki czemu zwierzę dobrze czuje się w wodzie i jest odporne na niekorzystne warunki pogodowe.

Jak pielęgnować psy rasy golden retriever?

Golden retriever sierść traci praktycznie cały czas, dlatego powinien być czesany regularnie 1–2 razy w tygodniu, a w okresie linienia (zwłaszcza wiosną) – codziennie. Częstotliwość kąpieli zależy od tego, jak bardzo golden retriever brudzi się podczas spacerów. Do mycia należy używać specjalnych szamponów dla psów długowłosych. Po kąpieli warto wysuszyć mokrą sierść suszarką, ponieważ sama długo schnie i może się pognieść.

Podczas pielęgnacji dużo uwagi należy poświęcić uszom golden retrievera, do których nie dociera odpowiednia ilość powietrza, przez co są narażone na częste infekcje. Należy je czyścić specjalnymi preparatami i systematycznie sprawdzać, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Objawy, na jakie powinien zwrócić uwagę opiekun, to: brzydki zapach z ucha, zaczerwienienie małżowiny, popiskiwanie przy dotykaniu, zwiększona ciepłota tej okolicy ciała, trzepanie głową i przechylanie jej na boki.

Jaki charakter mają golden retrievery?

Golden retriever jest spokojny, przyjacielski, ma wesołe usposobienie. Bardzo przywiązuje się do rodziny. Cierpliwy charakter golden retrievera sprawia, że jest uznawany za doskonałego towarzysza dla dzieci. Potrafi obchodzić się z maluchem bardzo delikatnie. Mimo wszystko jego kontakt z kilkulatkiem powinien być nadzorowany przez osobę dorosłą.

Golden retriever jest aktywny i energiczny. Idealne warunki do życia dla niego to dom z ogrodem i akwenem w okolicy. Nie oznacza to, że golden retriever w bloku będzie nieszczęśliwy. Trzeba tylko zaspokoić jego potrzeby związane z ruchem. Pies tej rasy potrzebuje codziennej aktywności fizycznej oraz intelektualnej. Golden retriever wymaga kilku krótkich i przynajmniej jednego długiego spaceru w ciągu dnia (trwającego 1–2 godziny), podczas którego będzie miał możliwość węszenia i aportowania, również z wody (oczywiście w zależności od warunków pogodowych).

Szkolenie zwierzęcia należy rozpocząć, kiedy golden retriever jest szczenięciem. W ciągu pierwszych 20 tygodni życia jego mózg potrzebuje odpowiedniej stymulacji, aby mogły rozwinąć się jego naturalne zdolności. Ponieważ te zwierzęta są łasuchami, do wykonywania zadań łatwo zmotywować je przekąskami. Mały golden retriever wymaga odpowiedniej socjalizacji – podczas spacerów powinien poznawać ludzi i inne psy. Warto też wybrać się do psiego przedszkola, gdzie we właściwym wychowaniu golden retrievera pomogą wykwalifikowani trenerzy.

Szybkość uczenia się, doskonała pamięć i nieomylny węch golden retrievera znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach. Jako psy policyjne wykrywają narkotyki, substancje łatwopalne, ładunki wybuchowe czy wycieki gazu. Ratują ludzi spod lawin i gruzowisk. Sprawdzają się też w dogoterapii i są świetnymi opiekunami dla osób niepełnosprawnych.

Jak długo żyją golden retrievery?

Średnia długość życia golden retrievera wynosi 12–14 lat. Jeżeli zapewnimy psu właściwą dietę oraz odpowiednią dawkę ruchu, to będzie odporny i wytrzymały. Dobrze prowadzony golden retriever choruje rzadko. Rasa ma jednak predyspozycje do niektórych chorób, takich jak:

  • atopowe zapalenie skóry,
  • depigmentacja nosa, znana jako nos Dudleya,
  • czerniak (złośliwy nowotwór skóry),
  • nowotwory jamy ustnej,
  • niedoczynność tarczycy,
  • insulinoma (nowotwór trzustki),
  • kardiomiopatia,
  • przełyk olbrzymi, czyli wrodzone rozszerzenie przełyku,
  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
  • entropia powiek,
  • aplazja punktu łzowego,
  • torbiele tęczówki,
  • ektopia moczowodów.

Ciekawostki o golden retrieverach

  • Zdolności umysłowe golden retrieverów są ponadprzeciętne. Dostrzegli to naukowcy. Ta rasa zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji uwzględniającej umiejętność adaptacji, instynktowną inteligencję oraz inteligencję podczas pracy.
  • Wyróżnia się dwa typy tej rasy: angielski i amerykański. W zależności od pochodzenia kolor golden retrievera nieco się różni. Typ amerykański charakteryzuje się głębokim, ciemnozłotym umaszczeniem, natomiast angielski jest dużo jaśniejszy.
  • Pomnik Szczęśliwego Psa na Polu Mokotowskim w Warszawie przedstawia wizerunek golden retrievera. W roli modela wystąpił pies o imieniu Lokat, należący do Fundacji Przyjaciel.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów golden retrieverów

Dieta golden retrievera powinna być dopasowana do jego wieku, rozmiarów i aktywności fizycznej. Optymalny wybór to karma pełnoporcjowa, przeznaczona dla psów ras dużych. Golden retrievery są rasą szybko rosnącą, dlatego w trakcie wzrostu potrzebują odpowiednio skomponowanej diety, którą zapewni im karma Pedigree® dla szczeniąt ras dużych. Takie pożywienie dostarcza optymalną dawkę białka i witamin oraz odpowiednie proporcje wapnia i fosforu, co jest konieczne do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Golden retrievery są znane z dużego apetytu, przez co mają predyspozycje do tycia. Nie można zapewniać im zatem stałego dostępu do jedzenia, a dobowa dawka pokarmu powinna być zgodna z zapotrzebowaniem energetycznym czworonoga. Przekąski mogą dostarczać maksymalnie 10% zalecanej dziennej porcji kalorii. Najlepiej więc zarezerwować tę przyjemność na czas zabawy i nauki.

Dobową porcję jedzenia należy podzielić psu na dwa lub trzy mniejsze posiłki i podawać o stałych godzinach. Golden retrievery mają predyspozycje do rozszerzenia i skrętu żołądka, dlatego nie powinny otrzymywać dużej ilości jedzenia naraz. Niekorzystne jest również zbyt łapczywe jedzenie, warto więc wypróbować specjalne miski spowalniające pobieranie karmy. Wskazany jest też dłuższy odpoczynek po posiłku – co najmniej pół godziny, zanim pies podejmie aktywność fizyczną.

Jak nazwać psa rasy golden retriever?

Przykładowe imiona dla suki golden retrievera: Daisy, Ibiza, Stella, Łajka, Yoko, Zola.

Przykładowe imiona dla psa golden retrievera: Amber, Bajer, Budyń, Dyzio, Ginger, Jojo. 

Ile kosztują golden retrievery?

Decydując się na kupno rasowego zwierzęcia, trzeba mieć na uwadze, że jest to niemały wydatek. Hodowle odpowiednio dbające o swoich podopiecznych ponoszą wysokie koszty opieki nad szczeniętami oraz ich matkami. Hodowca musi zapewnić: opiekę nad suką przez całe jej życie, opiekę weterynaryjną w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednią dietę, czas na zabawę oraz socjalizację.

Pedigree imagery
Kup online