PEDIGREE PL
Szukaj

Owczarek kaukaski

owczarek-kaukaski_1640010125267.png

Owczarek kaukaski to pies bardzo masywny i muskularny, o gęstej, długiej sierści. Czworonogi tej rasy mają silny instynkt obronny, dlatego bez problemu potrafią odstraszyć intruza. Należy pamiętać, że „kaukazy” zalicza się do psów uznawanych za agresywne, znajdują się na liście zwierząt, które można wychowywać, tylko posiadając odpowiednie pozwolenie. Owczarek potrzebuje doświadczonego i odpowiedzialnego opiekuna, który potrafi prawidłowo prowadzić wychowanie psa. Sprawdź, jakie są potrzeby psów tej rasy i jaką pielęgnację trzeba zapewnić owczarkowi kaukaskiemu! 

Spis treści:

  1. Owczarek kaukaski – podstawowe informacje 
  2. Historia rasy owczarek kaukaski
  3. Jak wyglądają owczarki kaukaskie? 
  4. Jak pielęgnować psy rasy owczarek kaukaski?
  5. Jaki charakter mają owczarki kaukaskie?
  6. Jak długo żyją owczarki kaukaskie? (zdrowie)
  7. Ciekawostki o owczarkach kaukaskich  
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów owczarka kaukaskiego
  9. Jak nazwać psa rasy owczarek kaukaski?
  10. Ile kosztują owczarki kaukaskie? 

Owczarek kaukaski – podstawowe informacje 

Klasyfikacja FCI

grupa 2 FCI (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.2 (molosy typu górskiego)

Długość życia

10–12 lat

Charakter

czujny, obronny, przyjacielski dla rodziny, wierny, nieufny wobec obcych; wymagane pozwolenie 

Rozmiar

wzrost: powyżej 72 cm w kłębie (pies), 67 cm (suka)

masa ciała: 60–90 kg (pies), 50–70 kg (suka)

Szata

sierść: gruba i obfita, włos prosty; trzy odmiany: długowłosa, krótkowłosa, pośrednia; obfity podszerstek

maść: różne odcienie szarości, błękitna, biała, rudobrązowa, pręgowana, łaciata, nakrapiana, słomkowa

Historia rasy owczarek kaukaski

Wszystkie psy molosowate, w tym owczarek kaukaski, są potomkami doga tybetańskiego. Mimo że nazwa tej rasy sugeruje pochodzenie, w rzeczywistości pies kaukaski występował także na innych obszarach. „Kaukaz” to pies uznawany za jedną z najstarszych ras. Spotyka się wzmianki o tych zwierzętach pochodzące z XVIII wieku. Owczarki kaukaskie służyły do obrony. Pilnie strzegły m.in. stad, dlatego po zwiększeniu hodowli owiec została również rozpoczęta hodowla owczarków kaukaskich.   

Dzisiejszy wzorzec rasy został zatwierdzony w 1984 roku. Do Polski psy zostały sprowadzone pod koniec lat 70. z Niemiec. Obecnie wiele hodowli zajmuje się wychowaniem szczeniąt kaukaskich. Co ciekawe, czworonogi tej rasy bywają błędnie określane jako owczarek syberyjski.  

Jak wyglądają owczarki kaukaskie? 

Przedstawiciele rasy owczarek kaukaski to psy bardzo duże, o masywnej i umięśnionej budowie ciała. Dorosły samiec osiąga wzrost powyżej 72 cm w kłębie i masę ciała od 60 do 90 kg, natomiast suki mierzą powyżej 67 cm w kłębie i ważą 50–70 kg. 

Psy rasy owczarek kaukaski dzieli się na następujące odmiany: 

  • długowłosa – z kryzą (kołnierzem), frędzlami i bardzo puszystym ogonem,
  • krótkowłosa – sierść gęsta i krótka, jednak nie krótsza niż 5 cm, 
  • pośrednia – sierść długa, ale bez kryzy i frędzli.

Zwierzęta różnią się od siebie także umaszczeniem, które u przedstawicieli tej rasy może być szare (w różnych odcieniach), miejscowo wybarwione (podpalane), jasne, słomkowe, rdzawe, rudobrązowe, pręgowane, łaciate lub nakrapiane. Owczarek kaukaski czarny nie odpowiada wzorcowi tej rasy i nie jest dopuszczony przez hodowców. W przypadku maści jednolitej dopuszczalny jest natomiast owczarek kaukaski biały. 

Jak pielęgnować psy rasy owczarek kaukaski? 

Owczarki kaukaskie mają gęstą i długą sierść z warstwą podszerstka. Aby utrzymać zwierzę w czystości, należy wyczesywać szatę przynajmniej raz w tygodniu. Z kolei w okresie linienia, czyli wiosną i jesienią, dobrze jest zwiększyć częstotliwość wyczesywania. 

Kąpiel owczarka kaukaskiego przeprowadza się w razie potrzeby, gdy pies się ubrudzi. Warto pamiętać, że zwierzę powinno być przyzwyczajane do wyczesywania i mycia od szczenięcia. W przeciwnym razie „kaukaz”, który potrafi okazać upór, może nie chcieć współpracować, a zabiegi pielęgnacyjne mogą być wtedy problematyczne.  

Jaki charakter mają owczarki kaukaskie?

Owczarki kaukaskie są hodowane m.in. do obrony wypasanych zwierząt. Mają silny instynkt obronny, dlatego, żyjąc z rodziną, za główny cel obierają sobie stróżowanie. Owczarki są bardzo czujne i jasno sygnalizują obecność intruzów. Rasa kaukaska nie jest jednak hałaśliwa. Pies zwykle szczeka tylko w razie potrzeby, dlatego raczej nie sprawia problemów domownikom i sąsiadom.  

Odpowiedni trening i socjalizacja owczarka kaukaskiego spowodują, że zwierzę będzie przyjazne, jednak głównie w stosunku do opiekuna i znanych mu członków rodziny. Jeśli nie będzie odpowiednio wychowywany już od okresu szczenięcego, mogą jednak pojawić się zachowania agresywne. 

Owczarek kaukaski z natury jest bardzo czujny, dlatego w razie zagrożenia może reagować agresywnie w stosunku do obcych. „Kaukazy” wymagają konsekwentnego przewodnika. Doświadczony opiekun, który odpowiednio poprowadzi psa tej rasy w wychowaniu, sprawi, że zwierzę będzie niezwykle oddane i przyjacielskie.   

Ze względu na sporą masę ciała i charakter owczarek kaukaski najlepiej czuje się w domu z ogrodem. Decydując się na wychowanie czworonoga tej rasy, trzeba być pewnym, że mamy należyte warunki, doświadczenie i umiejętności, aby sprostać opiece nad nim. Konieczne jest również uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. 

Owczarek kaukaski to potężny pies z silną osobowością, który wymaga socjalizacji. Ma także wiele potrzeb. Jego opiekun powinien zapewnić czworonogowi odpowiednio duży i dobrze ogrodzony teren, którego kaukaz będzie strzegł. Zwierzę musi mieć również bliski kontakt z opiekunem i pozostałymi członkami rodziny. Należy zadbać, aby „kaukaz” czuł troskę i zainteresowanie, co pozwoli na stworzenie więzi pomiędzy psem a opiekunem. 

Jak długo żyją owczarki kaukaskie? 

Średnia długość życia owczarków kaukaskich to 11 lat. Rasa jest stosunkowo odporna na choroby, a także wytrzymała na trudne warunki atmosferyczne. Mogą jednak pojawiać się problemy ze zdrowiem, np. dysplazja stawów biodrowych. To rasa psów bardzo dużych, dlatego te zwierzęta są narażone również na zagrażające życiu rozszerzenie i skręt żołądka. Zarówno „kaukaz”, jak i każdy pies o tak imponującej masie ciała, potrzebuje więc odpoczynku po jedzeniu. Zwierzę nie może również jeść bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Pokarm należy podawać nie wcześniej niż 30 minut po spacerze.  

Ciekawostki o owczarkach kaukaskich  

  • Szczenię owczarka kaukaskiego może przypominać młodego niedźwiedzia.
  • Kaukaz może zaskoczyć Cię doskonałą pamięcią. Zdarza się, że psy tej rasy przez całe życie pamiętają sposób, w jaki traktowano je nawet w okresie szczenięcym. 

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów owczarka kaukaskiego

Owczarki kaukaskie, jak wszystkie inne psy, potrzebują pełnoporcjowego pożywienia. Przedstawicielowi tej rasy należy podawać pokarm kompletny i zbilansowany, czyli dostarczający w dziennej porcji wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz energię. 

Owczarki kaukaskie zalicza się do psów ras olbrzymich, przez co są narażone na wystąpienie rozszerzenia i skrętu żołądka. Z tego powodu ich posiłki należy dzielić na kilka mniejszych porcji i unikać aktywności fizycznej bezpośrednio przed i po nich.  

Jak nazwać psa rasy owczarek kaukaski?

  • Przykładowe imiona dla samca owczarka kaukaskiego: Ares, Aron, Baron, Born, Bringo, Gryf.
  • Przykładowe imiona dla suki rasy owczarek kaukaski: Ara, Bera, Mika, Kora, Sendi. 

Ile kosztują owczarki kaukaskie?

Cena za szczenię rasy owczarek kaukaski rozpoczyna się od 3500 złotych. Aby mieć stabilną psychikę, pies musi być dobrze prowadzony już od urodzenia, a tym samym pochodzić ze sprawdzonej hodowli, w której opiekunowie zapewniają zwierzętom nie tylko odpowiednie warunki pod względem opieki weterynaryjnej i żywienia, lecz także poświęcają podopiecznym sporo czasu i zapewniają stały kontakt z człowiekiem. 

Należy więc mieć na uwadze, że owczarek kaukaski z dobrej hodowli może kosztować więcej. Cena zależy od kosztów opieki nad miotem, a także wydatków związanych m.in. z żywieniem i troską o zdrowie matki przez całe jej życie. 

Close popup