PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Prawidłowe żywienie psa – jak powinno wyglądać?

pexels-mart-production-8434614-detail.png

Prawidłowe żywienie psa opiera się na karmie pełnoporcjowej, dobranej odpowiednio pod względem bilansu kalorycznego i zawartości substancji odżywczych. Skład takiego jedzenia od odpowiedzialnych producentów jest opracowywany przez dietetyków i lekarzy weterynarii, zgodnie z zaleceniami Europejskiej Federacji Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych (FEDIAF). Prawidłowe karmienie psa jest kluczowe dla jego samopoczucia i rozwoju, dlatego też warto zatroszczyć się o zdrową dietę dla swojego czworonoga.

Spis treści:

  1. Prawidłowe żywienie psa – jaką karmę podawać pupilowi?
  2. Najlepsza karma dla psa – rodzaje karm pełnoporcjowych i uzupełniających
  3. Jak prawidłowo karmić psa? Dobre praktyki opiekuna!

Prawidłowe żywienie psa – jaką karmę podawać pupilowi?

W przeciwieństwie do kotów, psy nie potrzebują urozmaicania swoich posiłków pod względem smaku czy konsystencji. Aby żyć zdrowo, nasi czworonożni przyjaciele powinni otrzymywać zbilansowaną karmę, która zawiera optymalną liczbę kalorii oraz ilość składników odżywczych. Do tych ostatnich należą: 

  • białka – stanowią podstawowy budulec ciała; ich podstawowym źródłem są mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (tzw. podroby);
  • tłuszcze – dostarczają energii i nadają pożywieniu atrakcyjny smak; w diecie psa dużą rolę odgrywają przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6;
  • witaminy i minerały – odpowiadają za wiele funkcji organizmu, m.in. odporność na zachorowania oraz krwiotwórczość; ich źródłem są zarówno produkty zwierzęce jak i owoce oraz warzywa, które w karmach pełnoporcjowych występują w przyswajalnej dla zwierząt formie;
  • węglowodany – stanowią źródło łatwostrawnej energii; jednym z rodzajów węglowodanów jest włókno pokarmowe (tzw. błonnik), który wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego zwierzęcia, m.in. regulujący mikroflorę bakteryjną jelit.

Najlepsza karma dla psa to taka, która zawiera optymalne proporcje składników odżywczych, w odniesieniu do wieku zwierzęcia, jego rasy (masy ciała) oraz ogólnej kondycji fizycznej.

Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość jakiegoś elementu diety, może być dla czworonoga szkodliwa. Przykładowo nadmiar tłuszczów skutkuje nadwagą i otyłością, co z kolei prowadzi do różnorakich zaburzeń np. problemów zdrowotnych związanych z narządem ruchu. Nadmiar białek w diecie dla psa może być przyczyną niekorzystnych zmian w mikroflorze jelitowej, zaś niedobór lub nadmiar wapnia i fosforu wpływa na osłabienie układu kostno-stawowego, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku szczeniąt znajdujących się w fazie wzrostu. 

Każdy czworonóg ma również własne, indywidualne preferencje żywieniowe. Ponieważ psy preferują smak tłuszczów od białek, pożywienie o takim zapachu jest dla nich najbardziej atrakcyjne. To, czy nasz towarzysz woli drób, wołowinę czy ryby, możemy ocenić na podstawie obserwacji jego zachowań. Jeżeli zauważymy, że szczególnie chętnie zjada posiłki o określonym smaku, dobrą praktyką będzie oparcie jego jadłospisu na tej, ulubionej przez pupila karmie. W ofercie PedigreeⓇ znajduje się cała gama różnorodnych wariantów smakowych pożywienia:

  • karma z kurczakiem,
  • karma z wołowiną,
  • karma z drobiem,
  • karma z jagnięciną.

Raz wybrany rodzaj pożywienia powinien być konsekwentnie stosowany przez cały etap życia czworonoga. 

Najlepsza karma dla psa – rodzaje karm pełnoporcjowych i uzupełniających

Gotowe karmy pełnoporcjowe, ze względu na swoją wilgotność dzielą się na mokre i suche. Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham zaleca stosowanie diety mieszanej, w proporcjach 1:1 (50% karmy mokrej i 50% karmy suchej pod względem masy produktów) w ciągu doby. Czym różnią się te dwa rodzaje karm gotowych?

Jak sama nazwa wskazuje, pełnoporcjowa karma mokra charakteryzuje się zdecydowanie wyższą zawartością płynów, niż ma to miejsce w przypadku karm suchych (odpowiednio: około 80% oraz 8-10%). Ma to wpływ nie tylko na jej konsystencję, ale również wartość energetyczną. Karmy mokre są około 4-krotnie mniej kaloryczne niż karmy suche, co należy brać pod uwagę podczas określania wielkości porcji i/lub liczby podawanych zwierzęciu posiłków. Są natomiast bardzo lubiane przez czworonogi, ponieważ pachną bardzo smakowicie i występują w formie mięsistych kawałków w galaretce lub sosie. Dieta oparta głównie na karmie mokrej jest dobrym rozwiązaniem dotyczącym żywienia psów cierpiących z powodu nadwagi lub otyłości. Karmy mokre wspomagają również nawadnianie organizmu, co sprzyja zdrowiu układu moczowego czworonoga.

Pełnoporcjowa karma sucha jest zdecydowanie łatwiejsza w przechowywaniu: wystarczy, że trzymamy ją w suchym i zacienionym miejscu, a przez długi czas nie traci swoich cech fizycznych i właściwości. Jej chrupiąca konsystencja jest atrakcyjna dla większości psów, ponieważ odczuwają one przyjemność z gryzienia i żucia pożywienia. Dodatkowo karma sucha stymuluje tkankę dziąseł, poprawiając ich ukrwienie; wspiera też zdrowie zębów, ścierając pojawiający się na nich osad. Ten rodzaj karmy jest często stosowany jako podstawa prawidłowego żywienia psów domowych, jednak jeżeli zdecydujemy się na podawanie pupilowi wyłącznie suchej karmy, musimy szczególnie zadbać o odpowiednie nawadnianie jego organizmu, zapewniając mu stały dostęp do czystej wody.

Niezależnie od tego, czy podajemy naszemu pupilowi karmę suchą, czy mokrą, czy też stosujemy dietę mieszaną, musimy wybrać odpowiednią dla naszego czworonoga linię produktów. Ustala się ją na podstawie wieku i masy ciała psa – w przypadku PedigreeⓇ mamy do wyboru karmy 'Junior', dostosowane do potrzeb szczeniąt, oraz karmy 'Adult', przeznaczone dla psów dorosłych. Szczegółowe zalecenia dotyczące stosowania konkretnych pokarmów znajdują się na etykietach.

Oprócz gotowych karm pełnoporcjowych, dostępne jest także pożywienie uzupełniające. W prawidłowym żywieniu psów nie może ono jednak stanowić podstawy diety. Do karm uzupełniających należą psie przysmaki. Stanowią one dodatek dietetyczny, które zaleca się stosować zgodnie z wytycznymi producenta. Przekąski mogą być stosowane jako forma nagrody za dobre zachowanie czy motywacja do pracy podczas treningu. Doskonale wspomagają też wzmacnianie relacji pupila z opiekunem, a w trudnych dla czworonoga chwilach pozwalają na okazanie wsparcia i troski. Przysmaki zapewniają również przyjemność żucia i gryzienia, czyli realizowanie naturalnych psich potrzeb. Należy pamiętać, że takie smakołyki stanowią dodatkowe źródło energii. Ponieważ w przypadku psów stabilność diety jest bardzo ważna, zaleca się, aby karma uzupełniająca pokrywała nie więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego czworonoga. Jest to zgodne z normami żywieniowymi, które są opracowywane przez Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF). Należy również pamiętać, że podawane psu posiłki główne powinny być uszczuplone o wartość kaloryczną spożytych przez niego w ciągu dnia przekąsek.

Gama psich przysmaków od Pedigree® jest bardzo rozbudowana, dzięki czemu każdy czworonóg może znaleźć coś dla siebie! Ich recepturę opracowano we współpracy z Instytutem Nauki o Zwierzętach Waltham. Przykładowe propozycje od Pedigree® to:

  • Pedigree® DentaStix to przekąska dentystyczna, która pomaga usuwać płytkę bakteryjną i zmniejsza tworzenie kamienia nazębnego do 80%, a także poprawia ukrwienie dziąseł;
  • Pedigree® Ranchos Originals z Wołowiną to suszone kawałki o 95-procentowej zawartości mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Przysmak idealny do sprawiania przyjemności pupilowi i nagradzania go;
  • Pedigree® Biscrock Original to chrupiące ciasteczka w trzech pysznych smakach;
  • Pedigree® Munch z rozdrobnioną skórą wołową to doskonale skomponowane połączenie składników pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Świetny przysmak do żucia i gryzienia;
  • Pedigree®Tasty Bites Chewy Cubes oraz Tasty Bites Chewy Slices to przekąski do żucia, które występują w różnych smakach. Doskonale sprawdzają się jako małe nagrody podczas szkolenia.

Jak prawidłowo karmić psa? Dobre praktyki opiekuna!

Stabilna i dostosowana do potrzeb oraz preferencji żywieniowych dieta to coś, czego potrzebuje każdy domowy pupil. Chociaż nasi milusińscy różnią się między sobą pod względem cech osobniczych, niektóre zasady dotyczące dbania o ich dobrostan są jak najbardziej uniwersalne.

Po pierwsze: odpowiednia częstotliwość karmienia psa. Najważniejsza w tym względzie jest regularność. W miarę możliwości jedzenie powinno być podawane czworonogowi w równych odstępach czasowych, tak aby organizm przyzwyczaił się do określonego rytmu. W ustaleniu właściwej liczby i masy posiłków w ciągu dnia pomagają tabele żywienia, które znajdują się na etykietach karm pełnoporcjowych. Dużo zależy tu od wieku pupila. Pojemność żołądka u szczeniąt jest niewielka, choć, paradoksalnie, niedojrzałe osobniki wykazują większe zapotrzebowanie na kalorie w przeliczeniu na kilogram masy ciała, niż ma to miejsce w przypadku psów dorosłych. Są również bardziej wrażliwe i mają słabiej rozwinięte zdolności metaboliczne, przez co wybrane dla nich pożywienie powinno być lekkostrawne. Szczenięta powinny jeść częściej, ale otrzymywać mniejsze porcje pożywienia niż osobniki dorosłe.

Tuż po urodzeniu szczenięta są karmione 'na żądanie' mlekiem matki. Na dalszym etapie rozwoju, kiedy odpowiedzialność za prawidłowe żywienie psa przejmuje opiekun, szczenięta powinny otrzymywać małe porcje pokarmu dostosowanego do ich wieku od czterech do pięciu razy dziennie. Po przekroczeniu 8. tygodnia życia pies może być już karmiony od 3 do 4 razy na dobę. 7-miesięczne szczenię powinno spożywać od dwóch do trzech posiłków dziennie, czyli tyle, ile otrzymują również psy dorosłe. W przypadku wątpliwości dotyczących wyboru odpowiedniej karmy pełnoporcjowej, warto zasięgnąć porady dietetyka lub lekarza weterynarii.

Po drugie: optymalne warunki spożywania posiłków. To ważna część odpowiedzi na pytanie, jak prawidłowo karmić psa, by był szczęśliwy i zdrowy. Nikt nie lubi jeść w hałasie ani w zatłoczonej przestrzeni – nie inaczej jest w przypadku naszych czworonożnych podopiecznych. Jeżeli psia jadalnia znajduje się w ruchliwym korytarzu, warto zmienić jej lokalizację tak, aby była bardziej na uboczu. W domach, w których mieszka wiele pupili, dobrą praktyką jest rozdzielenie ich w taki sposób, aby podczas posiłków nie widziały (idealnie: również nie słyszały) siebie nawzajem. Pozwoli to uniknąć atmosfery rywalizacji o pożywienie, która generuje pośpiech i negatywnie wpływa na proces trawienia. Należy także zatroszczyć się o to, aby nasz pies miał stały i nieograniczony dostęp do miski ze świeżą wodą. 

Po trzecie: zdrowy umiar. W przeciwieństwie do wody, jedzenie nie powinno być stale udostępniane czworonogowi. Ma to uzasadnienie zarówno w dbałości o zdrowie pupila, jak i o jakość podawanych mu posiłków. Psy instynktownie najadają się „na zapas”, ponieważ w naturze jedzą nieregularnie i nigdy nie mogą przewidzieć, kiedy pojawi się ku temu kolejna okazja. Spożywanie większych ilości pożywienia, niż ta wymieniona w zaleceniach dla danego wieku i rasy, skutkuje wystąpieniem nadwagi lub otyłości, a w dalszej konsekwencji – m.in. chorobami układu szkieletowego. Dodatkowo karma dla psa, pozostawiona przez dłuższy czas na wolnym powietrzu, wietrzeje, traci atrakcyjny zapach i smak oraz część swoich właściwości fizycznych (np. miękkość czy chrupkość), a także ulega zepsuciu. Dlatego też, po około 20-30 minutach od rozpoczęcia przez pupila posiłku, miseczka z resztkami powinna zostać zabrana, a następnie dokładnie umyta i odstawiona do czasu następnego karmienia.

 
 
Pedigree imagery
Kup online