PEDIGREE PL
Szukaj

West highland white terrier

west-highland-white-terrier_1640010411381.png

West highland white terrier, w skrócie nazywany westie, to radosny, przyjacielski i aktywny pies o niewielkich gabarytach. Przeczytaj, czym charakteryzuje się rasa west i jak dbać o tego małego, białego psa.

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy west highland white terrier
  3. Jak wyglądają west highland white terriery?
  4. Jak pielęgnować psy rasy west highland white terrier?
  5. Jaki charakter mają west highland white terriery?
  6. Jak długo żyją west highland white terriery?
  7. Ciekawostki o west highland white terrierze
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów west highland white terriera
  9. Jak nazwać psa rasy west highland white terrier?
  10. Ile kosztują west highland white terriery?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 27–29 cm (psy i suki)

masa ciała: 7–10 kg

Sierść

szata: włos okrywowy – półdługi i szorstki; podszerstek – obfity i miękki

umaszczenie: czysto białe

Charakter

energiczny, radosny, pewny siebie, przyjacielski

Długość życia

13–15 lat

Historia rasy west highland white terrier

West highland white terriery pochodzą z Wielkiej Brytanii, a dokładnie ze Szkocji, z rejonu West Highland, od którego wzięły swoją nazwę. Początkowo były wykorzystywane do tępienia gryzoni, a także polowania na borsuki i lisy.

Za „ojca” rasy west highland white terriera uznaje się pułkownika Edwarda Donalda Malcolma, dziedzica Poltalloch z hrabstwa Argyllshire, który urodził się w 1837 roku. Podobnie jak większość członków rodziny, zrobił karierę wojskową, a gdy przeszedł na emeryturę, kolejne 30 lat życia poświęcił terierom i polowaniom. Pułkownik jest też bohaterem legendy, która wyjaśnia pochodzenie białego umaszczenia u west highland white terriera. Na polowaniu w 1860 roku wydarzył się wypadek. Malcolm zastrzelił swego ukochanego, rudobrązowego teriera, bo pomylił go z wyskakującym z nory lisem. Od tej pory postanowił hodować tylko białe psy, różniące się umaszczeniem od zwierzyny łownej, dobrze widoczne po zmroku. Początkowo nową rasę określano mianem poltalloch terrier, a nazwa west highland white terrier pojawiła się dopiero w 1909 roku.

Jak wyglądają west highland white terriery?

West highland white terrier to mały i dobrze zbudowany pies o głębokiej klatce piersiowej i prostym grzbiecie. Jego kończyny są dobrze umięśnione. Ogon średniej długości (13–15 cm), prosty i dziarsko zadarty do góry. Czaszka west highland white terriera jest lekko wysklepiona, ma łagodny obrys. Oczy ciemne i szeroko rozstawione. Charakterystyczne gęste brwi nadają psu bystrego wyrazu.

Sierść west highland white terriera składa się z twardego i prostego włosa okrywowego o długości około 5 cm oraz krótkiego i miękkiego podszerstka. Umaszczenie jest białe, bez żadnych wyjątków.

Jak pielęgnować psy rasy west highland white terrier?

Konieczne jest przede wszystkim regularne rozczesywanie szorstkiej sierści west highland white terriera za pomocą szczotki pudlówki. Nie zaleca się jednak strzyżenia. Jedynie wystawowe westy powinny mieć odpowiednio przycinaną i trymowaną sierść.

Ważnym elementem pielęgnacji west highland white terriera są kąpiele z użyciem szamponu dla psów szorstkowłosych. Biała sierść łatwo się brudzi, zarówno podczas spacerów, jak i w trakcie jedzenia. Po posiłkach składających się z mokrej karmy warto przemywać pyszczek czworonoga wilgotnym ręcznikiem. Konieczne jest też częste przemywanie oczu wacikiem lub gazą nasączoną specjalnym płynem do higieny tych okolic.

Jaki charakter mają west highland white terriery?

West highland white terrier to pełen wigoru, wesoły, odważny i niezwykle przyjacielski pies, który bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów. Jest łagodny i towarzyski w stosunku do dzieci. Jednak jego kontakty, zwłaszcza z bardzo małymi pociechami, powinny być nadzorowane przez osoby dorosłe.

West lubi aktywność i zawsze jest chętny do zabawy. Opiekun powinien poświęcać mu sporo uwagi. West highland white terrier potrzebuje regularnych spacerów i ciekawych zajęć, które zapewnią mu stymulację fizyczną i umysłową.

Westie bywa uparty i niezależny, dlatego ważne jest rozpoczęcie odpowiedniego szkolenia już w wieku szczenięcym, dzięki któremu wyrośnie na dobrze ułożonego czworonoga. Trening powinien być regularny i konsekwentny, a jednocześnie przyjemny dla psa. Takie przekąski jak Pedigree® Tasty Minis to dla niego świetna zachęta do współpracy. Trzeba tylko pamiętać, że smakołyki mogą stanowić maksymalnie 10% dziennej dawki energii.

Jak długo żyją west highland white terriery?

West highland white terrier jest uznawany za rasę długowieczną. Przeżywa średnio 13–15 lat. Dzięki grubej sierści spacery w chłodne i deszczowe dni mu nie szkodzą. Trzeba natomiast zapewnić psu odpowiednią ochronę podczas upałów – konieczne jest ograniczenie aktywności i przebywanie w chłodnym, zacienionym miejscu. Dobrym rozwiązaniem będzie specjalna mata chłodząca dla psa. Dłuższe spacery warto zaplanować wczesnym rankiem i późnym popołudniem.

Choroby, na które mogą zapadać west highland white terriery, to:

  • przewlekłe zapalenie wątroby spowodowane nadmiernym odkładaniem się miedzi w organizmie (choroba genetyczna),
  • aseptyczna martwica główki kości udowej (choroba Legga-Calvégo-Perthesa),
  • osteopatia czaszkowo-żuchwowa,
  • zapalenie mózgu,
  • niewydolność nerek,
  • leukodystrofia globoidalna Krabbego,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • alergie kontaktowe i pokarmowe.

Tak jak większość małych ras psów, west ma skłonności do chorób przyzębia, a także kamicy moczowej.

Ciekawostki o west highland white terrierze

  • Chociaż westy są obecnie głównie psami do towarzystwa, nie utraciły łowieckiego instynktu. W poszukiwaniu myszy lub kreta ten mały, biały pies potrafi przekopać cały ogród.
  • Miłośnikami west highland white terrierów byli: Karol Darwin, Pablo Picasso i Alfred Hitchcock.
  • Westie jest chętnie wykorzystywany w kampaniach reklamowych. Był m.in. maskotką jednego z koncernów samochodowych.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów west highland white terriera

  • Dieta west highland white terriera powinna opierać się na pełnoporcjowej karmie gotowej dla psów ras małych – taki rodzaj pokarmu dostarcza czworonogowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.
  • Aby uniknąć nadwagi i otyłości, do których rasa west ma pewne predyspozycje, należy dostosować kaloryczność posiłków do wieku, wielkości i aktywności psa.
  • Najlepsze korzyści przynosi podawanie zarówno suchej, jak i mokrej karmy w równych proporcjach pod względem masy produktu. Sucha karma pomaga w czyszczeniu zębów i usuwaniu płytki bakteryjnej. Mokra charakteryzuje się większą wilgotnością oraz niższą kalorycznością, dzięki czemu dodatkowo nawadnia i wspomaga funkcjonowanie dróg moczowych.
  • West highland white terriery, podobnie jak inne rasy białych psów, mają skłonność do alergii pokarmowych. Obserwuj swojego czworonoga, a gdy zauważysz u niego zaburzenia trawienia lub problemy skórne, zgłoś się z nim do lekarza weterynarii. Jeżeli problem stanowi alergia pokarmowa, specjalista zaleci odpowiednią karmę hipoalergiczną.

Jak nazwać psa rasy west highland white terrier?

Przykładowe imiona dla suki west highland white terriera: Arya, Bianca, Brita, Kelly, Kropka, Śnieżka.

Przykładowe imiona dla psa west highland white terriera: Capri, Jaśmin, Koper, Magnum, Polar, Riko.

Ile kosztują west highland white terriery?

Cena west highland white terriera waha się od 2000 do 3500 zł. Decydując się na zakup psa, trzeba zdawać sobie sprawę, że rasowe zwierzęta z dbających o swoich podopiecznych hodowli kosztują dużo, ponieważ na koszty składają się: opieka nad matką przez całe jej życie, opieka weterynaryjna w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednia dieta, czas poświęcony na opiekę nad psami i socjalizację.

W schroniskach też można znaleźć do adopcji psy w typie westa. Decydując się na adopcję west terriera lub kupując rasowego psa z hodowli zrzeszonej w Związku Kynologicznym w Polsce, postępujesz odpowiedzialnie.

Pedigree imagery
Kup online