Yorkshire terrier (miniaturowy york) to bardzo popularny w Polsce, niewielkich rozmiarów pies o atrakcyjnym umaszczeniu, który podczas spacerów rozczula swoim słodkim wyglądem wielu przechodniów. Jednak niech nie zwiedzie nas urocza aparycja, mimo niepozornej budowy. Yorkshire terrier nie ma nic wspólnego z maskotką – jest energiczny, inteligentny i odważny, chętnie manifestuje swoją niezależność. Chociaż jest drobnej postury, nie boi się konfrontacji z innymi psami. Co powinien wiedzieć każdy przyszły opiekun psa tej rasy? Jakie wyzwania nas czekają, gdy w domu zamieszka szczenię Yorkshire terriera?
Spis treści:
Rozmiar |
wzrost: około 20 cm (oficjalny wzorzec go nie precyzuje) masa ciała: do 3,5 kg |
Sierść |
szata: prosta i lśniąca, długa u nasady uszu oraz na kufie, na tułowiu średniej długości, brak podszerstka umaszczenie: płowozłote na klatce piersiowej, od potylicy po nasadę ogona ciemnostalowoniebieski płaszczyk |
Charakter |
inteligentny, towarzyski, pewny siebie, uparty |
Długość życia |
15–16 lat |
Hodowlę rasy Yorkshire terrier zapoczątkowano w środkowo-północnej Anglii (hrabstwo Yorkshire), gdy w związku z XIX-wieczną rewolucją przemysłową w te rejony emigrowały tysiące szkockich robotników, którzy zabrali ze sobą psy. Zadaniem tych czworonogów było tępienie gryzoni (myszy, szczurów) i stróżowanie. Z czasem pracowite zwierzęta o silnym instynkcie myśliwskim zaczęto krzyżować z broken-haired terrierami i paisley terrierami, po których Yorkshire terriery prawdopodobnie odziedziczyły piękną szatę. Anglicy uczynili z polowania na szczury sport, a małe czworonogi odnosiły w rattingu duże sukcesy. Jednak do ogromnego wzrostu popularności rasy Yorkshire terrier przyczyniły się przede wszystkim wystawy kynologiczne, dzięki którym na te zwinne zwierzęta zwrócili uwagę przedstawiciele wyższych warstw, czyniąc je swoimi towarzyszami. Ważną datą w historii rasy jest rok 1874, kiedy to miał miejsce pierwszy wpis do księgi rodowodowej. Za ojca rasy uznaje się psa o imieniu Huddersfield Ben z hodowli Eastwooda, który przyszedł na świat w 1865 roku. Osiągał duże sukcesy na wystawach i jednocześnie odnosił zwycięstwa w rattingu. Warto dodać, że pierwszy wzorzec rasy Yorkshire terrier został opracowany w 1898 roku. Zgodnie z klasyfikacją FCI Yorkshire terrier należy do grupy 3. (terriery), sekcji 2. (terriery miniaturowe).
Lekki chód i atrakcyjna, długa, jedwabiście gładka sierść o pięknym połysku to najbardziej charakterystyczne cechy wyglądu Yorkshire terrierów. Nietypowe, stalowoniebieskie umaszczenie (od potylicy aż po nasadę ogona) i płowozłota okrywa głowy stanowią wyróżnik tej rasy. Zgodnie ze wzorcem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI – Fédération Cynologique Internationale) Yorkshire terrier ma zwarty i krótki tułów, niedużą głowę, niezbyt długą kufę i błyszczące, ciemne oczy średniej wielkości (nie mogą być wyłupiaste). York miniaturowy ma małe uszy w kształcie litery V, pokryte sierścią o płowym zabarwieniu. Maksymalna dopuszczalna masa ciała to 3,5 kg, a optymalna długość w kłębie to około 20 cm.
Nie da się ukryć, że Yorkshire terriery są wymagające w pielęgnacji i warto mieć tego świadomość, zanim zdecydujemy się na wybór czworonoga tej rasy. Niezbędne jest codzienne szczotkowanie długiej sierści, dzięki czemu nie będzie się plątała. Kąpiele powinny być wykonywane nie częściej niż raz w miesiącu (z użyciem szamponu dla psów długowłosych). Ze względu na skłonność tych czworonogów do chorób przyzębia wskazane jest codzienne mycie im zębów. Średnio raz na 2 tygodnie powinno się skracać psu pazury. Trzeba też regularnie sprawdzać stan uszu. Jeśli Yorkshire terrier przemoknie na spacerze, dobrze jest szybko wysuszyć go ręcznikiem, aby zapobiec przeziębieniu. Ze względu na brak podszerstka Yorkshire terriery marzną zimą, dlatego powinny mieć zakładane ubranka (bez kapturka, aby nie zaburzać komunikacji między psami poprzez ustawienie uszu), które zapewnią im komfort cieplny. Warto przyzwyczajać psa do tego typu zabiegów od szczenięctwa, dzięki czemu nie będzie protestował, gdy osiągnie dojrzałość.
Wbrew obiegowej opinii psy rasy Yorkshire terrier nie są kanapowcami, mają sporo energii i duży temperament. Są zawsze chętne do zabawy z opiekunem, uwielbiają ruch, bieganie po lesie i urozmaicone spacery (ze względu na instynkt łowczy zawsze powinny być na smyczy). Warto podkreślić, że z uwagi na silny charakter Yorkshire terriery muszą być prawidłowo socjalizowane, wówczas będą dobrze tolerować inne zwierzęta w domu oraz pozostałych członków rodziny (kluczowe dla rozwoju osobowości i zachowania jest pierwsze 12 tygodni życia szczenięcia). Mimo że yorki są inteligentne, ze względu na swoją niezależność nie nadają się do szkoleń typu obedience, ale oczywiście są wyjątki. Za to całkiem dobrze poradzą sobie w sportach agility.
Warto mieć świadomość, że psy Yorkshire terrier mają tendencję do szczekania, potrafią być nieufne wobec obcych osób i głośno alarmować opiekuna, gdy usłyszą niepokojący dźwięk z klatki schodowej, co może przeszkadzać sąsiadom.
Bez wątpienia Yorkshire terriery możemy zaliczyć do ras długowiecznych. Standardowo czworonogi tej rasy żyją średnio od 13 do 16 lat. Mimo to należą do wrażliwych zwierząt, które mają tendencje do zapadania na pewne schorzenia. Częstą przyczyną wizyty w gabinecie lekarza weterynarii jest np.: zapadnięcie tchawicy, zwichnięcie rzepki i kulawizna. Zdarza się, że u zwierząt tej rasy występują też: zespół suchego oka, dwurzędowość rzęs, wnętrostwo i choroby serca. Wiele Yorkshire terrierów ma problem z odkładaniem się kamienia nazębnego i chorób przyzębia, co w konsekwencji może powodować rozchwianie i szybką utratę zębów. Psy tej rasy mają również skłonność do innych chorób stomatologicznych, np. przetrwałych zębów mlecznych.
Ze względu na szybką przemianę materii Yorkshire terriery należy karmić częściej niż psy innych ras (2–4 razy dziennie). Najwygodniejszym rozwiązaniem dla opiekuna oraz najzdrowszym dla psa będzie gotowa, pełnoporcjowa karma dedykowana dla ras miniaturowych. Jest ona zbilansowana, co oznacza, że każdego dnia dostarcza zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki odżywcze w optymalnych dla niego ilościach. Zaleca się podawanie pożywienia suchego i mokrego w równych proporcjach (1:1) pod względem masy produktów. Pamiętajmy, że Yorkshire terrierom nie należy podawać dodatkowo ludzkiego jedzenia, ponieważ może to szybko doprowadzić do nadwagi i otyłości.
Przykładowe imiona dla suki rasy Yorkshire terrier: Bella, Daisy, Lola, Koko, Luna.
Przykładowe imiona dla psa rasy Yorkshire terrier: Afik, Bobi, Dyzio, Pikuś, Tofik.
Cena szczenięcia rasy Yorkshire terrier z rodowodem wynosi od 2000 do 4000 złotych, w zależności od renomy hodowli. Na wysoką cenę zwierząt składają się opieka nad matką przez całe jej życie oraz w czasie ciąży, opieka nad młodymi, odpowiednia dla danej rasy dieta, a także czas poświęcony na dbanie o dobrostan psów oraz ich socjalizację.
Podsumowując, psy rasy Yorkshire terrier są wesołe i aktywne, należy zapewnić im dużo aktywności. Bardzo przywiązują się do rodziny, są oddane, czujne i waleczne. Ich opiekun powinien być konsekwentny i wymagający od pierwszego dnia przyjęcia szczenięcia pod swój dach (mimo niewątpliwego uroku czworonoga, ze względu na skłonność do samowoli i upartość, konieczne jest stosowanie niezmiennych zasad). Zrównoważony i dobrze wychowany Yorkshire terrier może być wspaniałym towarzyszem oraz źródłem ogromnej radości na co dzień.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.