PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Co zrobić gdy psy się gryzą?

ayelt-van-veen-MYDSwdrCzl8-unsplash.jpg

Na szczęście większość „walk” pomiędzy psami to tylko zabawa albo pozerstwo, któremu nie towarzyszy poważne gryzienie. Ale co należy robić, gdy sprawy zaczną wymykać się spod kontroli? Jak rozdzielić walczące ze sobą psy, dbając jednocześnie o własne bezpieczeństwo?

Co zrobić, gdy psy ze sobą walczą?

 1. Nie krzycz ani nie panikuj – większość walk pomiędzy psami kończy się po upływie kilku sekund.
 2. Nie wbiegaj pomiędzy walczące psy – możesz doznać obrażeń albo zaostrzyć walkę.
 3. Odejdź na bok i zawołaj swojego psa – być może straci zainteresowanie innym psem i pójdzie za Tobą.

Jeżeli walka między zwierzętami się zaostrza:

 1. Chwyć oba psy za obroże i odciągnij jednego od drugiego.
 2. Wydaj naprawdę głośny dźwięk, najlepiej używając do tego celu gwizdka lub osobistego alarmu.

Dbaj o swoje bezpieczeństwo!
Pamiętaj o tym, że zaciekle walczące ze sobą psy stają się „ślepe i głuche” na wszystko. W ferworze walki nawet Twój własny pies może Cię ugryźć, podrapać lub doprowadzić do innych poważnych urazów. Jeśli nie jesteś w stanie w bezpieczny dla siebie sposób odciągnąć jednego psa, jeżeli pies nie reaguje na żadne komendy czy głośne dźwięki, możesz np. rzucić koc czy kurtkę na walczące psy. Wówczas powinny być na tyle zdezorientowane, by rozdzielić się i zakończyć walkę.
Gdy natomiast zdecydujesz się wejść pomiędzy psy (jest to klasyczne rozdzielenie, którego dokonują także same psy pomiędzy sobą), koniecznie staraj się ustawić frontalnie do psa, który atakuje, jednocześnie zasłaniając jego ofiarę. Zdecydowana, w pewnym sensie „grożąca” postawa powinna ostudzić zapędy agresora. Pamiętaj jednak o tym, by nie decydować się na taki krok, jeśli nie czujesz się pewnie lub tym bardziej, jeżeli odczuwasz strach.

Co zrobić po zakończonej psiej bitwie?

Gdy walka dobiegnie końca:

 • uspokój swojego psa,
 • sprawdź go starannie pod kątem obrażeń,
 • jeżeli masz wątpliwości, weź go do lekarza weterynarii na kontrolę.

Jak zapobiegać atakom?
Psy, choć nie mówią jak ludzie, potrafią się komunikować zarówno z nami, jak i z innymi psami w bardzo wyraźny i czytelny sposób. Jeśli przyjrzysz się mowie ciała psów i nauczysz się rozpoznawać sygnały uspokajające i odstraszające bardzo szybko zobaczysz, jak wiele potrafi przekazać Twój pupil.
Sygnały uspokajające pokazują, że pies nie dąży do konfliktu, ale czuje się niekomfortowo (np. odwracanie głowy, mlaskanie, oblizywanie się), zaś odstraszające pojawiają się zazwyczaj, gdy przeciwnik zignoruje pierwszy rodzaj komunikatów (warczenie, pokazywanie zębów, stroszenie sierści).
Pamiętaj także o tym, że u psów też obowiązują pewne zasady „etykiety”. Psy, jeśli się nie znają, dają sobie przestrzeń i możliwość wzajemnego poznania, obchodzą się po łuku – frontalne podejście w psim języku rozumiane jest jako groźba, a nawet atak. W związku z tym Ty także nie powinieneś podchodzić do obcego psa na wprost, ale właśnie po łuku.
Jeśli widzisz, że Twój pies zachowuje się w sposób agresywny w stosunku do innych psów lub też stosuje komunikację agresywną (to nie to samo co agresja!), nie dopuszczaj do kontaktu z innymi psami – oczywiście jest to rozwiązanie doraźne, mające tu i teraz zapobiec walce. Docelowo natomiast należy dociec przyczyny problemu i wyeliminować go.

Zanim jednak pojawią się pierwsze efekty szkolenia lub/i terapii behawioralnej i Twój pies zmieni stosunek do innych psów na bardziej przyjazny, musisz powziąć pewne środki ostrożności:

 • zawsze wychodź na spacer z psem w kagańcu (fizjologicznym, najlepiej z lekkiego tworzywa),
 • nie spuszczaj psa ze smyczy, jeśli teren jest nieogrodzony,
 • staraj się wybierać miejsca mniej zatłoczone, gdzie ryzyko napotkania innych psów jest niewielkie,
 • nagradzaj psa smakołykami za każdym razem, gdy np. w oddali pojawi się obcy pies, a Twój pupil nie zareaguje agresją – szybko wówczas skojarzy pojawienie się innego psa ze smakołykami, czyli z czymś dla niego przyjemnym,
 • zawiąż psu na smyczy żółtą kokardę – oznacza ona, że nie życzysz sobie, aby ktoś zbliżał się do Twojego psa i zakłócał jego spokój.

Dowiedz się więcej z artykułu: Szkolenie psa – najważniejsze wskazówki