PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Jak nauczyć psa posłuszeństwa? Porady behawiorystyczne

Treating-Moment-Markies-Minis-2-detail.png

Kiedy w naszym domu pojawia się nowy, czworonożny członek rodziny, możemy obrać dwie drogi jego wychowania. Pierwszą z nich jest samodzielne uczenie pupila prawidłowych zachowań, natomiast drugą – profesjonalne szkolenie, które od początku ukierunkuje jego temperament we właściwą stronę. Niezależnie od opcji, którą wybierzemy na samym początku, dalszy etap życia naszego psa będzie wymagał podtrzymywania w nim pożądanych zachowań. Jak nauczyć szczeniaka posłuszeństwa, a jak postępować ze starszymi psami? Oto kilka sprawdzonych porad od Pedigree®.


Spis treści:

  1. Jak nauczyć psa posłuszeństwa? Trening szczeniąt i psów dorosłych
  2. Trening posłuszeństwa psa – dobre praktyki opiekuna

 

Jak nauczyć psa posłuszeństwa? Trening szczeniąt i psów dorosłych

Edukacja czworonoga powinna rozpoczynać się już w pierwszych tygodniach jego życia. Jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa (zarówno nam, jak i naszemu pupilowi), a także prawidłowości budowania relacji. Bardzo ważnymi elementami nauki posłuszeństwa psa są cierpliwość i konsekwencja.

 

Szkoleniu można poddać każdego psa, bez względu na jego rasę. Jeśli więc zastanawiamy się, jak nauczyć owczarka niemieckiego posłuszeństwa, odpowiedź brzmi: tak samo, jak dalmatyńczyka albo yorka. Kluczem do sukcesu jest wyznaczenie odpowiadających nam zasad i dążenie do ich przestrzegania. Oczywiście istnieją rasy, które są predysponowane do szkolenia bardziej od innych – stąd też dalmatyńczyki nie służą zwykle w wojsku czy policji. W warunkach domowych, podczas prowadzenia codziennej interakcji z pupilem, jesteśmy jednak w stanie osiągnąć satysfakcjonujący nas poziom posłuszeństwa psa, niezależnie od jego pochodzenia czy wieku.

 

Oczywiście to, na jakim etapie życia jest nasz towarzysz, w dużej mierze warunkuje zakres jego treningów. Przykładowo szczenię, które niedawno zostało odsadzone od matki, w pierwszej kolejności powinno zostać nauczone załatwiania się w określonych miejscach w domu (najczęściej tam, gdzie zostały rozłożone maty higieniczne). Po zapewnieniu pupilowi wszystkich podstawowych szczepień możemy zacząć wyprowadzać go na spacery i uczyć załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. W tym czasie szczenięta mają już zwykle komplet zębów mlecznych, a nauka często zaczyna obejmować również powstrzymywanie się od gryzienia przedmiotów, które nie są do tego przeznaczone (np. mebli, ale także dłoni opiekunów). Szkolenie z tego zakresu może być również konieczne w przypadku dorosłych czworonogów, które zostały adoptowane ze schroniska lub przeżyły w przeszłości jakieś traumy. Niszczenie domowych sprzętów może być dla nich sposobem na odreagowanie lęku separacyjnego, a takie problemy wymagają już interwencji wyspecjalizowanego psiego psychologa - behawiorysty. 

 

Jak nauczyć psa posłuszeństwa na spacerze? Trening chodzenia na smyczy czy przybiegania na zawołanie może zostać przeprowadzony zarówno u niedojrzałego, jak i dorosłego pupila. Im wcześniej jednak rozpoczniemy naukę, tym szybsze i bardziej satysfakcjonujące będą jej efekty. Szkolenie dotyczące prawidłowego zachowania poza domem, w otoczeniu obcych ludzi i zwierząt jest niezwykle ważne i nie należy pomijać tego kroku w wychowaniu swojego pupila. Komendy, które pies powinien poznać w pierwszej kolejności, to „stój”, „do nogi” i „zostań”. Opiekun powinien móc odwołać swojego pupila w każdej sytuacji. Kiedy nasz pupil opanuje już podstawy prawidłowego (i bezpiecznego!) zachowania, możemy przejść do uczenia go sztuczek, takich jak „skacz”, „podaj łapę” czy „turlaj się”.

 

Posłuszeństwo psa jest również pożądane w sytuacji, gdy idziemy z nim po chodniku. Nikt z nas nie chce przecież walczyć z wyrywającym się i ciągnącym do przodu pupilem. Prawidłowe zachowanie czworonoga to takie, gdy spaceruje on grzecznie przy naszej nodze, na luźnej smyczy. Taki efekt jest możliwy do osiągnięcia na drodze cierpliwej, a często również długotrwałej pracy, przy czym warto pamiętać o kilku złotych zasadach opiekuna.

Trening posłuszeństwa psa – dobre praktyki opiekuna

  1. Dobre przygotowanie to podstawa – optymalne warunki do treningu psa występują wówczas, gdy zużyje już nadmiar rozpierającej go energii. Z tego powodu lepiej rozpoczynać naukę po spacerze, aniżeli przed jego rozpoczęciem. Upewnijmy się również, że naszemu podopiecznemu nic nie przeszkadza w pracy: nie czuje się on ciężko, a zatem nie jest przejedzony i zdążył się już wypróżnić. Pies nie powinien być również głodny – warto to wypośrodkować i upewnić się, że nie jest też zbyt głodny.
  2. Nie wszystko naraz – trening powinien być przeprowadzany stopniowo, a jego tempo należy dostosować do indywidualnych możliwości swojego pupila.
  3. Nagroda zamiast kary – wzmacnianie pozytywne daje nieporównywalnie lepsze efekty niż „rozliczanie” podopiecznego za jego niepowodzenia. Doceniamy starania naszego pupila poprzez wręczanie mu atrakcyjnych nagród. Mogą to być pochwały i pieszczoty, nowe lub ulubione zabawki, ale także smaczne przekąski, takie jak Pedigree® Tasty Bites Chewy Slices. Pamiętajmy o wybraniu specjalnych, bezpiecznych dla czworonoga przysmaków, które mają odpowiednią wielkość, teksturę i skład. Zrezygnujmy natomiast z dokarmiania pupila jedzeniem przeznaczonym dla ludzi, takim jak np. wędliny.
  4. Pozytywne nastawienie i spokój – psy doskonale wyczuwają emocje i interpretują nastrój swoich opiekunów. Starajmy się zatem nie popadać we frustrację, a tym bardziej nie podnosić głosu ani nie wykonywać gwałtownych ruchów w czasie, gdy uczymy naszego czworonoga pożądanych przez nas zachowań. Nerwowość podczas treningu sprawi, że nasz towarzysz będzie czuł się  niepewnie i trudno mu będzie skupić się na zadaniu. Znacznie lepsze efekty osiągniemy wówczas, gdy stworzymy mu przyjazną atmosferę do nauki.
  5. Stały system komend – wybierając komendy, których chcemy nauczyć naszego podopiecznego, zastanówmy się, których sformułowań będzie nam najwygodniej używać. Raz wybrany zestaw słów-kluczy powinien pozostawać stały i niezmienny, aby zapobiec dezorientacji czworonoga. Jeśli więc chcemy, aby nasz towarzysz reagował na komendę „chodź”, nie stosujmy komendy „do nogi” i odwrotnie.
  6. Cierpliwość i upór – nie poddawajmy się, jeżeli początkowo nasz pupil nie będzie rozumiał, czego od niego oczekujemy. Wytrwałość w dążeniu do celu jest kluczem do sukcesu w relacjach z każdym domowym czworonogiem. Jeżeli czujemy, że szkolenie wymyka nam się spod kontroli, w dowolnym momencie możemy zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.

 

Szkolenia prowadzone przez behawiorystów mogą być indywidualne lub grupowe i zwykle obejmują co najmniej 10 lekcji. Cena za pakiet spotkań może się wahać w granicach od 400 do nawet 800 zł, w zależności od różnych czynników. Należą do nich miejsce (miasto), w którym szkółka dla psów się znajduje, wiek pupila, z którym się zgłaszamy, a niekiedy także rodzaj problemu, który chcemy rozwiązać. Warto zauważyć, że koszt szkolenia zazwyczaj jest znacznie mniejszy niż np. cena nowej kanapy, którą będziemy musieli kupić, jeżeli stara zostanie zniszczona przez naszego czworonoga. W sprawach wątpliwych, dotyczących niepokojącego zachowania psa, warto udać się po poradę do doświadczonego lekarza weterynarii.