Kiedy w naszym domu pojawia się nowy, czworonożny członek rodziny, możemy obrać dwie drogi jego wychowania. Pierwszą z nich jest samodzielne uczenie pupila prawidłowych zachowań, natomiast drugą – profesjonalne szkolenie, które od początku ukierunkuje jego temperament we właściwą stronę. Niezależnie od opcji, którą wybierzemy na samym początku, dalszy etap życia naszego psa będzie wymagał podtrzymywania w nim pożądanych zachowań. Jak nauczyć szczeniaka posłuszeństwa, a jak postępować ze starszymi psami? Oto kilka sprawdzonych porad od Pedigree®.
Spis treści:
Edukacja czworonoga powinna rozpoczynać się już w pierwszych tygodniach jego życia. Jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa (zarówno nam, jak i naszemu pupilowi), a także prawidłowości budowania relacji. Bardzo ważnymi elementami nauki posłuszeństwa psa są cierpliwość i konsekwencja.
Szkoleniu można poddać każdego psa, bez względu na jego rasę. Jeśli więc zastanawiamy się, jak nauczyć owczarka niemieckiego posłuszeństwa, odpowiedź brzmi: tak samo, jak dalmatyńczyka albo yorka. Kluczem do sukcesu jest wyznaczenie odpowiadających nam zasad i dążenie do ich przestrzegania. Oczywiście istnieją rasy, które są predysponowane do szkolenia bardziej od innych – stąd też dalmatyńczyki nie służą zwykle w wojsku czy policji. W warunkach domowych, podczas prowadzenia codziennej interakcji z pupilem, jesteśmy jednak w stanie osiągnąć satysfakcjonujący nas poziom posłuszeństwa psa, niezależnie od jego pochodzenia czy wieku.
Oczywiście to, na jakim etapie życia jest nasz towarzysz, w dużej mierze warunkuje zakres jego treningów. Przykładowo szczenię, które niedawno zostało odsadzone od matki, w pierwszej kolejności powinno zostać nauczone załatwiania się w określonych miejscach w domu (najczęściej tam, gdzie zostały rozłożone maty higieniczne). Po zapewnieniu pupilowi wszystkich podstawowych szczepień możemy zacząć wyprowadzać go na spacery i uczyć załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. W tym czasie szczenięta mają już zwykle komplet zębów mlecznych, a nauka często zaczyna obejmować również powstrzymywanie się od gryzienia przedmiotów, które nie są do tego przeznaczone (np. mebli, ale także dłoni opiekunów). Szkolenie z tego zakresu może być również konieczne w przypadku dorosłych czworonogów, które zostały adoptowane ze schroniska lub przeżyły w przeszłości jakieś traumy. Niszczenie domowych sprzętów może być dla nich sposobem na odreagowanie lęku separacyjnego, a takie problemy wymagają już interwencji wyspecjalizowanego psiego psychologa - behawiorysty.
Jak nauczyć psa posłuszeństwa na spacerze? Trening chodzenia na smyczy czy przybiegania na zawołanie może zostać przeprowadzony zarówno u niedojrzałego, jak i dorosłego pupila. Im wcześniej jednak rozpoczniemy naukę, tym szybsze i bardziej satysfakcjonujące będą jej efekty. Szkolenie dotyczące prawidłowego zachowania poza domem, w otoczeniu obcych ludzi i zwierząt jest niezwykle ważne i nie należy pomijać tego kroku w wychowaniu swojego pupila. Komendy, które pies powinien poznać w pierwszej kolejności, to „stój”, „do nogi” i „zostań”. Opiekun powinien móc odwołać swojego pupila w każdej sytuacji. Kiedy nasz pupil opanuje już podstawy prawidłowego (i bezpiecznego!) zachowania, możemy przejść do uczenia go sztuczek, takich jak „skacz”, „podaj łapę” czy „turlaj się”.
Posłuszeństwo psa jest również pożądane w sytuacji, gdy idziemy z nim po chodniku. Nikt z nas nie chce przecież walczyć z wyrywającym się i ciągnącym do przodu pupilem. Prawidłowe zachowanie czworonoga to takie, gdy spaceruje on grzecznie przy naszej nodze, na luźnej smyczy. Taki efekt jest możliwy do osiągnięcia na drodze cierpliwej, a często również długotrwałej pracy, przy czym warto pamiętać o kilku złotych zasadach opiekuna.
Szkolenia prowadzone przez behawiorystów mogą być indywidualne lub grupowe i zwykle obejmują co najmniej 10 lekcji. Cena za pakiet spotkań może się wahać w granicach od 400 do nawet 800 zł, w zależności od różnych czynników. Należą do nich miejsce (miasto), w którym szkółka dla psów się znajduje, wiek pupila, z którym się zgłaszamy, a niekiedy także rodzaj problemu, który chcemy rozwiązać. Warto zauważyć, że koszt szkolenia zazwyczaj jest znacznie mniejszy niż np. cena nowej kanapy, którą będziemy musieli kupić, jeżeli stara zostanie zniszczona przez naszego czworonoga. W sprawach wątpliwych, dotyczących niepokojącego zachowania psa, warto udać się po poradę do doświadczonego lekarza weterynarii.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.