PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze – poradnik

Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze?

Dla nowych opiekunów nauczenie psa załatwiania się na zewnątrz może na początku wydawać się trudne, ale na szczęście mamy w tym temacie wiele cennych porad, dotyczących zarówno szczeniaków, jak i dorosłych psów.

Wybierz miejsce, gdzie będzie załatwiał się Twój pupil

Przed rozpoczęciem treningu pamiętaj, by wybrać miejsce, gdzie będzie się załatwiał Twój pupil. Ma na to wpływ wiele czynników. Dla opiekunów mieszkających w bloku i tych mieszkających w domach z ogrodem idealne miejsce może być inne. Pies może też mieć własne preferencje co do powierzchni, na której lubi się załatwiać. To może być chodnik, żwirek, trawa, mata a nawet… dywan (oby nie!). Wszystko zależy od tego, jakiej powierzchni używał dotychczas najczęściej i do jakiej jest przyzwyczajony. Przed rozpoczęciem treningu warto się tego dowiedzieć.

Zaplanuj dzień

Jeśli masz za sobą nasz artykuł Szkolenie psa – jak zacząć?, wiesz już, że podstawą każdego treningu jest systematyczność. Dlatego nauka psa załatwiania się powinna opierać się na stworzeniu planu, który zakłada wiele okazji do wyjścia na zewnątrz. Na przykład:

 • Zaraz po przebudzeniu się – zarówno rano, jak i po drzemkach w ciągu dnia
 • Po zabawie, innej aktywności fizycznej
 • Zaraz przed pójściem spać
 • Zaraz po jedzeniu

Naucz się odczytywać znaki, które daje Ci Twój pies

Regularność i systematyczność w wychodzeniu na zewnątrz jest ważna, ale warto również bacznie obserwować sygnały, które daje Ci Twój pupil. Każdy pies jest inny, ale istnieją zachowania, które występują częściej niż inne i są to:

 • Wiercenie się
 • Wąchanie podłogi
 • Chodzenie w kółko
 • Kucanie
 • Podchodzenie do drzwi wyjściowych
 • Ogólny niepokój
 • Szczekanie i skomlenie

Klucz do sukcesu

Gotowi do szkolenia? Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać:

Nie spuszczaj go z oka

Pilna obserwacja pupila, szczególnie na początku szkolenia, zwiększy szansę na zapobiegnięcie załatwienia się w domu. W momentach, gdy nie możesz go pilnować, dobrym pomysłem będzie rozłożenie specjalnej maty higienicznej, jeśli pies już jest do niej przyzwyczajony.

Zaplanuj wyjścia w ciągu dnia

Regularne wyjścia na zewnątrz sprawią, że będzie mniej wpadek w mieszkaniu.

Wyprowadzaj psa zawsze w to samo miejsce

Szczególnie na początku, gdy bardzo ważnym jest wypracowywanie u psa nowych nawyków.

Stosuj nagrody

Zawsze, gdy Twój pies załatwi się tam, gdzie powinien, stosuj pozytywne wzmocnienie. Chwal go i nagradzaj jego ulubionymi smakołykami. Idealnie sprawdzą się przysmaki PEDIGREE® z serii Tasty Minis Junior z kwasami Omega 3, witaminą E, wapniem i o niskiej zawartości tłuszczu.

Nigdy nie krzycz i nie każ psa

Krzyczenie na psa i stosowanie kar sprawią, że Twój pupil zacznie się bać zarówno Ciebie jak i załatwiania swoich potrzeb w ogóle. Takie działanie z pewnością nie przyniesie żadnego pozytywnego rezultatu.

Interweniuj wtedy, kiedy trzeba

Na początku szkolenia nie wszystko może iść zgodnie z planem i pies może mieć ochotę załatwić się w nieodpowiednim miejscu. Zawsze, gdy to się dzieje, reaguj szybko i spokojnie przenieś psa w odpowiednie miejsce bez krzyczenia na niego.

Jak radzić sobie z wpadkami?

Przyswajanie nowych rzeczy wszystkim nam zajmuje trochę czasu, dlatego wpadki w nauce załatwiania się psa na zewnątrz są nieuniknione (ale powyższe porady pozwolą Ci zmniejszyć ich liczbę). Pamiętaj, by nigdy nie ganić psa i poradzić sobie z bałaganem bez zbędnego zamieszania. Do sprzątania możesz użyć enzymatycznego detergentu albo roztworu biologicznego proszku do prania i ciepłej wody (w proporcjach 1:9). Używanie zwykłych, domowych środków czyszczących może okazać się złym pomysłem ze względu na często występujący w ich składach amoniak. Jego zapach może zachęcać Twojego pupila do załatwienia się w tym miejscu ponownie.

Kiedy zacząć naukę?

Trening szczeniaka dobrze jest zacząć jak najwcześniej, najlepiej od momentu, gdy po raz pierwszy przekroczy próg Twojego domu. Pamiętaj, że szczeniaki mają małe pęcherze moczowe, więc nie są w stanie długo trzymać ich zawartości, na przykład przez całą noc.

Czy wychodzić z psem również w nocy?

Pęcherze moczowe szczeniaków nie są na tyle pojemne, by przetrwać całą noc bez opróżniania. Niektórzy opiekunowie wychodzą z psem późno w nocy i wcześnie rano. Inni natomiast wychodzą raz w środku nocy. Jeśli odpowiada Ci to drugie rozwiązanie, upewnij się, że Twój szczeniak nie myli pobudki z zabawą (jeśli już tak się dzieje, sprawdź nasz artykuł na ten temat).

Jak długo trwa szkolenie?

Nauka psa załatwiania się na zewnątrz, jeśli przeprowadzona prawidłowo, powinna zająć Wam od jednego do dwóch miesięcy. Pamiętaj jednak, że każdy pies jest inny i będzie utrwalał nawyk w różnym tempie. Zachowaj cierpliwość, a efekty pojawią się z pewnością.

A co ze szkoleniem dorosłych psów?

Adoptowane, dorosłe psy w większości przypadków już umieją załatwiać się na zewnątrz. Jednak nowy dom może sprawić, że pupil “zapomni” swoje nawyki. W takim wypadku trenuj go jak szczeniaka. Nauka może potrwać dłużej, ale pozytywny rezultat jest jak najbardziej możliwy.

Szukasz więcej wskazówek szkoleniowych? Sprawdź nasze artykuły.