Jeśli Twój pies opanował już podstawowe komendy, takie jak „siad”, „leżeć”, „zostań” czy „wróć”, możesz śmiało przejść do nauczenia go kilku sztuczek. Jak to zrobić? Sprawdź nasz poradnik poniżej.
W psich sztuczkach chodzi o coś więcej niż o zrobienie wrażenia na swoich znajomych. Wykonywanie sztuczek to świetny sposób na spędzanie czasu ze swoim psem i budowanie silnej więzi między Wami. Sztuczki wpływają także bardzo pozytywnie na umysłową stymulację Twojego psa, uczą go cierpliwości, posłuszeństwa i są dla niego dobrą okazją, by się wyszaleć.
Zanim przejdziemy do sztuczek, warto przypomnieć w tym miejscu podstawowe porady dotyczące treningu psa.
Lekarze weterynarii i behawioryści zgadzają się, że trening oparty na wzmocnieniu pozytywnym jest jedną z najbardziej skutecznych metod szkolenia psów. Polega ona na nagradzaniu zachowania, którego oczekujemy i sprawdzi się bardzo dobrze w nauce sztuczek. Nagrodami mogą być nie tylko smakołyki, ale również pochwały czy ulubiona zabawka. Jednak każdy wielbiciel psów wie, że najbardziej motywujące są przysmaki. Z pomocą specjalistów do spraw żywienia psów stworzyliśmy szeroki wachlarz smakołyków PEDIGREE®, które idealnie sprawdzą się w nauce sztuczek. Sprawdź Tasty Mini z kwasami Omega 3, witaminą E, wapniem i o niskiej zawartości tłuszczu, występujące w trzech przepysznych smakach: Wołowina i ser, Wołowina i drób oraz Kurczak i kaczka.
Krzyczenie na psa czy stosowanie kar nie wpłynie dobrze na naukę nowych rzeczy. Takie działanie może tylko osłabić Waszą więź, a na dodatek może sprawić, że Twój przyjaciel zacznie się Ciebie bać, a już na pewno nie nauczy się żadnych sztuczek.
Jeśli próbujesz nauczyć swojego psa nowej sztuczki, pamiętaj, by sesje treningowe były krótkie i angażujące. A gdy napotkacie problemy, podziel naukę sztuczki na części i nagradzaj każdą z nich osobno.
Pamiętaj, że każdy pies jest inny i uczy się nowych rzeczy w swoim własny tempie. Dlatego podczas nauki sztuczek zachowaj cierpliwość i systematyczność.
To jedna z najprostszych komend, których możesz nauczyć swojego psa, a jej opanowanie powinno zająć kilka krótkich sesji treningowych.
Zacznij od poproszenia psa, by usiadł, a następnie weź do ręki przysmak i podsuń mu pod nos w taki sposób, by smakołyk był niewidoczny. Większość psów wywęszy przysmak i będzie starała się dostać do niego, kładąc łapę na Twojej ręce. Gdy tylko Twój przyjaciel Cię dotknie, daj mu nagrodę (ale nie tę, którą trzymasz w ręce). Powtórz to kilkukrotnie.
Gdy tylko Twój pies opanuje podstawy, powtórz to samo ćwiczenie, ale już bez przysmaku w ręce. Zbliż do niego otwartą dłoń i powiedz „podaj łapę”. Używanie jednocześnie sygnału werbalnego i wizualnego wzmacnia przekaz i szansę na utrwalenie odpowiedniego zachowania. Za każdym razem, gdy Twój pies dotknie łapą Twojej ręki, podaruj mu przysmak. Ćwicz regularnie i pamiętaj, że zawsze możecie cofnąć się do pierwszego kroku, gdy zajdzie taka potrzeba.
Jeśli Twój pies opanował już komendę „podaj łapę”, możesz śmiało przejść do nauczenia go kolejnej sztuczki – machania.
Żeby nauczyć psa machać łapą, weź przysmak do ręki i zbliż ją do pupila. Gdy pies położy na niej łapę, podnieś rękę wyżej, w taki sposób, aby pupil jej nie dosięgał i musiał pomachać w powietrzu. Dodaj do tego komendę „machaj”, żeby wzmocnić przekaz. Możesz do nauki wprowadzić również dotyk, który przyda się szczególnie w przypadku niesłyszących psów.
Aportowanie to jedna z najbardziej popularnych komend służących do zabawy z psem. To także jedna z prostszych sztuczek, których możesz nauczyć swojego pupila.
Zacznij od rzucenia mu jego ulubionej zabawki i wypowiedzenia komendy „aport”. Większość psów instynktownie pobiegnie za zabawką i weźmie ją do pyszczka. Gdy Twój pupil już to zrobi, użyj komendy „do mnie”, by przywołać go do siebie. Gdy podejdzie do Ciebie z zabawką, podaruj mu nagrodę w postaci przysmaku i pochwal go.
Aby nauczyć psa komendy „turlaj się”, umieść psa w pozycji leżącej. Następnie weź do ręki przysmak i podsuń go pod nos swojego pupila. Później przesuń smakołyk w bok, co sprawi, że Twój pies przeturla się za nim. Daj mu nagrodę i powtarzaj to ćwiczenie, dodając komendę „turlaj się”. Pamiętaj, by naukę turlania przeprowadzać co najmniej godzinę po jedzeniu.
Jeśli widok bawiących się psów nie jest Ci obcy, to z pewnością kojarzysz specyficzną pozycję „ukłonu”, którą zdarza im się przyjmować. Ta pozycja to coś, co Twój pies może robić na określoną komendę. Jak go tego nauczyć?
Umieść psa w pozycji stojącej, weź przysmak do ręki i przytrzymaj go nisko, przy ziemi, zaraz po nosem pupila. Następnie wypowiedz komendę „ukłon” lub „ukłoń się”. Twój pies będzie starał się zgarnąć przysmak, co sprawi, że jego tył zostanie w górze, a klatka piersiowa przylegnie do podłogi, przybierając odpowiednią pozycję „ukłonu”. To moment, by go pochwalić i użyć klikera. Następnie pamiętaj, by nagrodzić psa ulubionym przysmakiem.
Komenda „poproś” to jedna z najbardziej znanych sztuczek, którą może wykonać Twój pies. Nie oznacza to, że jej nauczenie jest łatwe, ale przy odrobinie cierpliwości i sporej liczbie powtórzeń powinno się udać.
Zacznij od umieszczenia psa w pozycji siedzącej, a następnie przytrzymaj przysmak nad jego głową i wypowiedz komendę „poproś”. Twój pies najprawdopodobniej uniesie się na łapkach, by dosięgnąć przysmaku. Gdy tylko to się wydarzy pochwal go lub użyj klikera i podaruj mu przysmak. Ćwicz regularnie, a z czasem będzie szło Wam coraz lepiej.
Nauczenie psa cofania się nie jest trudne i może przydać się szczególnie, gdy znajdziecie się w ciasnej przestrzeni. Zacznij trening w korytarzu lub innym wąskim przejściu, podejdź do psa i wypowiedz komendę „cofnij się” lub „do tyłu”. Twój pupil instynktownie zacznie się cofać. Zaraz po tym, gdy to zrobi, wręcz mu nagrodę w postaci przysmaku. Ćwiczcie regularnie, a z pewnością dojdziecie do momentu, gdy Twój przyjaciel będzie cofał się na dźwięk samej komendy.
Żeby nauczyć psa obracania się, zbliż przysmak do jego nosa i powoli przesuwaj go wokół, tak by głowa pupila obracała się za smakołykiem. Gdy tylko uda mu się zrobić pełny obrót, podaruj mu jego ulubiony przysmak i pochwal go. Ćwicz cierpliwie, z czasem dodając komendę „obrót”.
Aby nauczyć psa komendy „daj głos” najlepiej poczekać, aż sam zacznie szczekać. Gdy to nastąpi, wypowiedz komendę i podaruj pupilowi przysmak. Ćwicz regularnie, a Twój pies z czasem zacznie kojarzyć wypowiadane słowa ze szczekaniem i zacznie robić to na zawołanie. A co zrobić w sytuacji, gdy pies szczeka za dużo i za często? Wtedy należy poczekać na moment, gdy przestanie szczekać, użyć komendy „cisza” i wręczyć przysmak.
Targetowanie to komenda, która powoduje dotknięcie przez psa nosem ręki swojego opiekuna. Może okazać się bardzo przydatna, np. podczas wizyty u lekarza weterynarii.
Aby nauczyć tego swojego psa, wyciągnij przed nim rękę. Psy to z natury ciekawskie stworzenia, więc Twój pupil zapewne podejdzie do Ciebie, by ją powąchać. Gdy tylko dotknie jej swoim nosem, pochwal go za to lub użyj klikera, a następnie daj mu jego ulubiony przysmak (używając w tym celu drugiej ręki).
Każdy pies jest inny, ale większość z nich uwielbia uczyć się sztuczek. Nauka nowych rzeczy to dla nich stymulujące pod względem intelektualnym zajęcie. Poza tym mogą tym sposobem spędzić jeszcze więcej czasu ze swoim ulubionym człowiekiem i przy okazji zjeść trochę przepysznych przysmaków.
Jeśli właśnie pojawił się w Twoim domu nowy, dorosły czworonożny domownik i masz ochotę nauczyć go kilku sztuczek, to żaden problem. Dorosłym psom nauka może po prostu zająć trochę więcej czasu niż młodszym, dlatego tym bardziej musisz zachować cierpliwość.
Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.