PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Jak nauczyć psa właściwych zachowań?

Treating-Moment-Rodeo-2-detail_0.png

Pies jest wiernym towarzyszem naszego życia, od którego oczekujemy określonych zachowań. Budując z pupilem pozytywną relację, staramy się również nauczyć go właściwych reakcji na bodźce, tak aby dobrze odnajdywał się w środowisku życia, a jednocześnie sam był bezpieczny np. w przestrzeni publicznej. Trening w zakresie odpowiedniego zachowania i posłuszeństwa powinien rozpocząć się już pierwszego dnia pobytu czworonoga w naszym domu. W edukacji ważna jest przede wszystkim konsekwencja oraz jasne określenie zasad współżycia człowieka ze zwierzęciem. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy oraz wykonywać nasze polecenia? Które komendy są najbardziej przydatne w codziennym funkcjonowaniu? Poznaj sprawdzone porady od Pedigree®!

Spis treści:

  1. Prawidłowe zachowania psa – czego warto nauczyć swojego czworonoga?
  2. Nauka chodzenia na smyczy – jak nauczyć psa chodzić na smyczy?
     

Prawidłowe zachowania psa – czego warto nauczyć swojego czworonoga?

Wychowanie psa to proces, którego nie można pominąć ani bagatelizować. Nauczony właściwych zachowań czworonóg będzie doskonałym towarzyszem dla nas i naszych bliskich, a cały wysiłek włożony w jego edukację bardzo szybko się nam zwróci. Jeżeli zastanawiamy się, jak nauczyć chodzić psa na smyczy lub co zrobić, aby przybiegał do nas na zawołanie, odpowiedź brzmi: trzeba zacząć jak najszybciej, najlepiej już pierwszego dnia jego pobytu w naszym domu.

Wielu osobom trening czworonoga kojarzy się wyłącznie z nauką sztuczek. Komendy typu „siad”, „podaj łapę” czy „aport” są bardzo efektowne i z pewnością warto je pokazać pupilowi. Ważniejsze w edukacji psa jest jednak to, aby zachowywał się on spokojnie i był łagodny wobec ludzi oraz innych zwierząt. Prawidłowe wychowanie zwierzęcia jest niezwykle istotne, niezależnie od jego rasy.

Czego warto nauczyć czworonoga? W pierwszej kolejności należy zadbać o jego kompetencje społeczne. Przez kilka pierwszych tygodni po urodzeniu szczenięta są przy matce i wówczas mają możliwość rozwijania w sobie umiejętności życia w stadzie. Kiedy jednak rodzeństwo znika z ich pola widzenia (ponieważ trafiają do nowych domów), mogą zacząć nabierać niepożądanych nawyków. Agresja wobec obcych czy gryzienie mebli to zachowania, którym należy przeciwdziałać, często przy zastosowaniu specjalistycznych terapii.

Problemem, z którym zmaga się wielu opiekunów młodych psów, jest załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu. Nauczenie czworonoga załatwiania się na dworze może trwać nieco dłużej, niż byśmy sobie tego życzyli. Jest to spowodowane faktem, że niedojrzały pupil nie kontroluje jeszcze całkowicie swoich odruchów. Sposobem na przezwyciężenie problemu jest oczywiście cierpliwość i spokój. Aby zapobiec niszczeniu podłogi, możemy kupić w aptece specjalne maty higieniczne, które pochłaniają nie tylko płyny, ale również zapachy. Kiedy szczenię otrzyma ostatnią dawkę szczepień (po 12. tygodniu życia), możemy już zacząć wyprowadzać go na spacery. Dbajmy o to, aby jego pęcherz był zawsze opróżniony i nie czekajmy z wyjściem na dwór, aż pupil nas o to poprosi. Początkowo będziemy musieli niejako myśleć o jego potrzebach „za niego”, jednak szybko zobaczymy tego rezultatu, kiedy nasz towarzysz zacznie kojarzyć wyjścia na świeże powietrze z okazją do skorzystania z „toalety”. Pamiętajmy też, aby zawsze nagradzać go za dobre zachowanie.

Nauka chodzenia na smyczy – jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Nauka psa chodzenia na smyczy, może trwać kilka tygodni lub nawet miesięcy. Każdy przypadek jest inny i do każdego podopiecznego należy podchodzić indywidualnie. Ważna jest cierpliwość i odpowiednie (pozytywne!) motywowanie czworonoga do pracy. Aby uzyskać jak najlepsze i najszybsze rezultaty treningu, należy zadbać o następujące aspekty:

  • przed rozpoczęciem pracy pies musi załatwić swoje potrzeby fizjologiczne;
  • pies nie może być przejedzony, natomiast warto, aby zjadł wcześniej lekki posiłek;
  • zaleca się, aby pupil był “wybiegany” – lepiej zorganizować trening pod koniec spaceru niż na początku;
  • warto mieć opracowany system nagród: podczas treningu mieć przy sobie ulubione zabawki lub smakołyki pupila (np. Pedigree® Tasty Bites Chewy Cubes) i nie zapominać o chwaleniu go za dobre zachowanie;
  • miejsce treningu powinno być spokojne, a nawet wyludnione – chodzi o to, aby nasz czworonóg mógł skupić się na zadaniu i aby nic go nie rozpraszało.

Zastanawiając się, jak nauczyć psa chodzić na smyczy, pamiętajmy o wyeliminowaniu wszelkich zachowań i narzędzi sprawiających zwierzęciu ból czy dyskomfort. Nie należy stosować kolczatek ani innych niewygodnych elementów psiego ekwipunku. Czworonogi świetnie wyczuwają emocje swoich opiekunów i częściowo je na siebie przejmują. Nasze pozytywne nastawienie jest zatem  bardzo ważne, dlatego podchodzimy do każdego treningu bez nerwów i napięć. Bezwzględnie unikajmy podnoszenia głosu, szarpania psa czy też innych agresywnych zachowań wobec niego. Jeżeli uwaga pupila będzie skupiona na naszym wzburzonym nastroju, znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo popełniania przez niego błędów.

Sama nauka opiera się na chodzeniu na luźnej smyczy, dopiero niewłaściwe zachowanie czworonoga może skutkować tymczasowym skróceniem dystansu pomiędzy nim a naszą  nogą. Jak postępować, kiedy pies się wyrywa, próbuje gonić wiewiórkę lub szczeka na przejeżdżający akurat autobus? Należy odwrócić jego uwagę, poczekać, aż się uspokoi, a następnie wznowić pracę.

Prędkość, z jaką pupil przyswaja wiedzę lub umiejętności, będzie uzależniona m.in. od jego wieku. Jak nauczyć szczeniaka chodzenia na smyczy? Wbrew pozorom może się to okazać bardzo łatwym zadaniem. Młode psy oczywiście łatwo ulegają rozproszeniu i często są zainteresowane przede wszystkim zabawą, jednak z drugiej strony bez trudu przychodzi im adaptowanie się do różnych warunków. Spokój i cierpliwość to podstawy, które są niezbędne w wychowaniu kilkutygodniowych szczeniąt, ale także stanowią odpowiedź na pytanie, jak nauczyć rocznego psa chodzić na smyczy.

Może się zdarzyć, że przyczepiona do jego obroży smycz bardzo zainteresuje naszego młodego psa i postanowi on użyć jej jako gryzaka. W takiej sytuacji należy zatrzymać się i delikatnie dać znać czworonogowi, czego od niego oczekujemy, używając do tego komunikatów, które są mu już znane (np. „puść” czy „nie wolno”). Aby zająć czymś pyszczek pupila, możemy dać mu piłeczkę lub inną zabawkę dostosowaną do jego gabarytów.

A jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy? W takim wypadku możemy napotkać nieco więcej problemów. Dużo zależy tu od przeszłości czworonoga i związanych z tym dotychczasowych doświadczeń. Pupile przygarnięte ze schroniska lub takie, które z jakiegoś powodu musiały zmienić dom, mogą w ogóle nie być przyzwyczajone do chodzenia przy nodze. Jeżeli obawiamy się, że sami nie podołamy zadaniu, możemy zgłosić się do behawiorysty, który pokaże nam, jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy. Po odbyciu profesjonalnego szkolenia będziemy już tylko musieli wzmacniać dobre nawyki pupila w domu.

Pedigree imagery
Kup online