Szczekanie to zupełnie normalny sposób komunikacji psa ze światem zewnętrznym. Jednak w nadmiarze może ono irytować i przeszkadzać nie tylko domownikom, ale i sąsiadom.
Jak zatem poradzić sobie ze zbyt częstym i trwającym przez długi czas szczekaniem psa? Kluczem jest znalezienie przyczyny. Powodów może być wiele, ale najczęstsze z nich to nuda, strach i ekscytacja.
Zanim przejdziemy do tego, co przez szczekanie chce powiedzieć Ci Twój pies, warto przypomnieć kilka podstawowych porad, które sprawdzą się w treningu.
Eksperci zgadzają się, że trening oparty na wzmocnieniu pozytywnym jest jedną z najbardziej skutecznych metod szkoleniowych psa. Polega ona na nagradzaniu pożądanego zachowania. Nagrodą może być pochwała albo zabawka, jednak tym, co psy motywuje najbardziej, jest ulubiony przysmak. Z pomocą specjalistów do spraw żywienia psów stworzyliśmy szeroki wachlarz smakołyków PEDIGREE®, które idealnie sprawdzą się w treningu psów. Poznaj Tasty Minis, Chewy Chunx, które nie zawierają barwników i dodatków smakowych oraz Ranchos, delikatne suszone przysmaki z zawartością 95% mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego.
Krzyczenie na psa i karanie go może sprawić, że Wasza więź osłabnie. Psy nie rozumieją, jaki jest powód takiego zachowania, dlatego często reagują strachem. Dodatkowo – psy, które mają problem z nadmiernym szczekaniem bardzo często już są zestresowane, więc nakładanie na nich jeszcze większej presji może tylko pogorszyć sytuację.
Niezależnie od tego, czy próbujesz oduczyć psa nadmiernego szczekania, czy chcesz przeprowadzić trening innego rodzaju, pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość i systematyczność. Nie popędzaj psa i staraj się nie zmieniać rutyny, która zaczyna przynosić pierwsze efekty.
Psy bardzo często szczekają, by zwrócić na siebie uwagę, a opiekunowie bardzo często nieświadomie pochwalają to zachowanie. W takiej sytuacji nawet zwykłe spojrzenie na pupila może być przez niego interpretowane jako pochwała. Dlatego w momentach nadmiernego szczekania dobrym sposobem jest ignorowanie psa do czasu, gdy się uspokoi. Dopiero wtedy należy nagrodzić go przysmakiem i tym sposobem zachęcić do spokojnego zachowania w przyszłości.
Każde wyjście z psem, który nieustannie szczeka i rzuca się, gdy tylko zobaczy innego psa, może po jakimś czasie stać się bardzo męczące. Takie zachowanie może mieć dwie przyczyny: chęć zabawy z innymi psami i frustracja spowodowana uwiązaniem na smyczy albo strach przed innymi psami. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna, należy nauczyć swojego pupila, że takie zachowanie nie przystoi.
Jak to zrobić? Dobrym sposobem jest podarowanie psu przysmaku w momencie, gdy zobaczy innego psa i ZANIM zacznie szczekać. Znalezienie odpowiedniego momentu będzie tutaj kluczowe. Jeśli zrobisz to za późno, spokojnie odciągnij psa na bok i nie nagradzaj go. Dobrym sposobem może być oddalenie się i pozwolenie pupilowi na obserwację innych psów z daleka. Z czasem staraj się zapoznawać swojego przyjaciela z kolegami i koleżankami z okolicy – to bardzo ważny element procesu socjalizacji. Zwracaj uwagę na sygnały, które wysyła Ci Twój pupil, szczególnie gdy zauważysz, że jest zestresowany. Pamiętaj, że każdy pies jest inny i będzie wymagał innego podejścia.
Psy to zwierzęta, które lubią być częścią grupy, dlatego gdy zostają same, mogą wyrażać poczucie samotności właśnie szczekaniem. Oczywistym rozwiązaniem takiego problemu wydaje się nie zostawianie pupila samego w domu, ale nie zawsze przecież jest to możliwe. Dlatego spróbuj oddalać się od niego stopniowo, zaczynając na początku od przemieszczenia się do innego pokoju. Gdy po krótkiej rozłące do niego wrócisz, a on wciąż będzie spokojnie i cierpliwie czekał, podaruj mu przysmak. Ma to na celu nauczenie psa dwóch rzeczy: po pierwsze, że zawsze do niego wrócisz, a po drugie, że dobrze jest zachowywać się spokojnie i nie szczekać.
Niektóre psy szczekają nadmiernie z nudów. Jeśli podejrzewasz taką przyczynę u swojego pupila, spróbuj zwiększyć liczbę fizycznych i umysłowych aktywności. Dobrym pomysłem jest zwiększenie liczby spacerów w ciągu dnia, jak również czasu poświęcanego na zabawę, a do intelektualnej stymulacji pupila mogą posłużyć Ci węchowe zabawki edukacyjne.
Zdarza się, że Twój pies siedzi w oknie albo w ogrodzie i szczeka na wszystkich, których zobaczy? Takie zachowanie ma często charakter ostrzegawczy. Twój pupil chce ostrzec Cię, że ktoś idzie. Kluczem do wytrenowania pożądanego zachowania w takiej sytuacji jest podejście do psa w odpowiedniej chwili i zwrócenie na siebie uwagi zanim zacznie szczekać. Obserwuj go bacznie i wyczuj idealny moment. Następnie możesz zastosować komendę „siad” albo „leżeć”, a gdy poprawnie ją wykona, nagródź go za to przysmakiem. Z czasem Twój przyjaciel nauczy się, że dużo bardziej interesujące są przysmaki, które może otrzymać, niż ludzie przechodzący obok.
Czy w Twoim domu pukaniu do drzwi zawsze towarzyszy akompaniament szczekania? Takie zachowanie psa to kolejny przykład szczekania ostrzegawczego, które niektórym opiekunom odpowiada. Jeśli jednak chcesz je ograniczyć, istnieje kilka sposobów, by to zrobić. Spróbuj nagrać dźwięk dzwonka lub pukania do drzwi i odtwarzać go coraz głośniej swojemu psu. Innym sposobem może być odciąganie uwagi pupila, gdy ktoś zbliża się do drzwi. Możesz też dać mu jego ulubioną zabawkę w momencie przyjścia gościa.
Umiejętność reagowania Twojego psa na komendę „daj głos” może być bardzo przydatna w radzeniu sobie z nadmiernym szczekaniem. Sprawdź nasz artykuł na ten temat: LINK
Zdecydowanie nie. W internecie bardzo łatwo można natknąć się na obroże przeciwko szczekaniu, które emitują bardzo wysoki dźwięk lub rażą prądem. Taki sprzęt może łatwo wyrządzić krzywdę Twojemu czworonożnemu przyjacielowi, dlatego absolutnie nie rekomendujemy używania go.
Jeśli nie wiesz, jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem Twojego pupila, wizyta u behawiorysty z pewnością będzie dobrym pomysłem. Podczas takiego spotkania możesz dowiedzieć się o przyczynach takiego zachowania i jak je zniwelować.
Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.