PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Jak nauczyć psa komendy „siad”?

Jak nauczyć psa komendy „siad”?

Opanowanie przez psa komendy „siad” może być przydatne w różnych sytuacjach. Pozwoli zadbać o jego bezpieczeństwo, na przykład podczas przechodzenia przez jezdnię, a w momencie poznawania nowych ludzi może wpłynąć na jego dobre zachowanie. Komenda ta to także świetny wstęp do dalszego treningu.

Jak nauczyć psa siadać? Oto sześć prostych porad, które przydadzą się w nauce komend „siad” oraz „zostań”.

Zacznij od podstaw

Zanim przystąpisz do treningu, pamiętaj o podstawowych założeniach. Opisaliśmy je szczegółowo w artykule Szkolenie psa – jak zacząć, a oto płynące z niego najważniejsze wnioski:

  • Nauka powinna być przyjemna
  • Krótkie sesje szkoleniowe działają najlepiej
  • Unikaj otoczenia, które może łatwo rozproszyć psa
  • Klucz to cierpliwość i systematyczność

Jakie przysmaki wybrać?

Wielu lekarzy weterynarii i behawiorystów zaleca trening oparty na wzmocnieniu pozytywnym, które polega na nagradzaniu psa za pożądane zachowanie. Nagrodami mogą być nie tylko przysmaki, ale także pochwały czy zabawki. Te pierwsze są jednak najbardziej motywujące, szczególnie jeśli są wysokiej jakości. PEDIGREE® Ranchos Slices i Ranchos Sticks sprawdzą się w treningu idealnie. Zawierające w 100% naturalną wątróbkę drobiową lub wołowinę, mniej niż 5% tłuszczu, bez sztucznych konserwantów i barwników, czyli to, co psy lubią najbardziej.

Naucz psa siadać w sześciu prostych krokach

Jeśli masz już przygotowane nagrody w postaci przysmaków, przyszła pora na łagodne ułożenie psa w pozycji siedzącej. Jak to zrobić?

1

Zacznij w momencie, gdy pies będzie w pozycji stojącej i pozwól mu zobaczyć i powąchać przysmak.

2

Następnie przenieś przysmak nad głowę psa. Jego głowa powędruje za smakołykiem w górę, co sprawi, że sam usiądzie.

3

Gdy tylko to się wydarzy, wręcz mu przysmak i pochwal go.

4

Powtarzaj czynność regularnie. Gdy pies nabierze wprawy, możesz przejść do wykonywania ćwiczenia w ten sam sposób, ale już bez przysmaku w dłoni. Wręcz go dopiero, gdy usiądzie.

5

Jeśli pies opanuje już siadanie, czas na wkomponowanie do ćwiczenia komendy słownej “siad” i czytelnego gestu.

6

Z czasem Twój przyjaciel nauczy się siadać już po usłyszeniu samej komendy.

Jak nauczyć psa komendy „zostań”?

Jeśli naukę komendy „siad” masz już za sobą, możesz przejść do nauki kolejnego przydatnego polecenia – „zostań”.

1

Zacznij w momencie, gdy pies będzie w pozycji siedzącej. Wypowiedz komendę „zostań” wraz z wyraźnym gestem, na przykład ręką wysuniętą przed siebie i dłonią skierowaną w stronę psa. Następnie opuść rękę i szybko wynagrodź psa, zanim się poruszy. Kluczowa w tym ćwiczeniu będzie szybkość wręczenia przysmaku.

2

Z czasem po wypowiedzeniu komendy spróbuj oddalić się lub przerwać kontakt wzrokowy. Jeśli pies poruszy się zanim wypowiesz prośbę, zacznij od początku. Wręczaj mu nagrodę tylko wtedy, gdy wykona całe ćwiczenie poprawnie.

3

Gdy już nabierzecie wprawy, kolejnym krokiem będzie sprawdzenie czy pies zostanie w miejscu, gdy oddalisz się jeszcze bardziej, poza zasięg jego wzroku. Jeśli tak się stanie, pamiętaj, by wrócić do niego i wręczyć mu nagrodę. Z czasem możesz dodać do ćwiczenia więcej rozpraszaczy. Ale gdy tylko zauważysz, że stopień zaawansowania jest za wysoki, wróć do bardziej podstawowych wariantów.

Jak nauczyć psa komendy „leżeć”?

Jeśli Twój pies potrafi już siadać, gdy go o to poprosisz, możesz przejść do nauczenia go komendy „leżeć”, która będzie przydatna nie tylko w domu, ale też na zewnątrz. Dowiedz się więcej o tym, jak wyszkolić swojego psa, korzystając z naszego poradnika.

W jakim wieku pies może zacząć naukę siadania?

Trening szczeniaka możesz rozpocząć już od momentu, gdy zawita u Ciebie w domu. Pamiętaj jednak, że młode psy bardzo łatwo się rozpraszają, dlatego im krótsze i przyjemniejsze sesje treningowe, tym lepiej.

Czy starszego psa również można nauczyć siadać?

Dorosłe, adoptowane psy zwykle znają już podstawowe komendy. Jednak nowy dom może sprawić, że pupil „zapomni” swoje dawne nawyki. Jeśli to się wydarzy, zastosuj kroki opisane powyżej. Po więcej informacji i przydatnych porad sięgnij do naszego artykułu.

Jak długo potrwa nauka?

Pamiętaj, że każdy pies jest inny, jednak jeśli zachowasz cierpliwość i systematyczność, nauka nie powinna trwać dłużej niż dwa tygodnie.

Szukasz więcej wskazówek szkoleniowych? Sprawdź nasze pozostałe artykuły.