PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Jak korzystać z klikera? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak korzystać z klikera? Wszystko, co musisz wiedzieć

Używanie klikera w szkoleniu psów to bardzo popularna metoda, więc jeśli zastanawiasz się, na czym dokładnie polega, to jesteś we właściwym miejscu. Trening z klikerem to dobre rozwiązanie niezależnie od wieku psa i pozwoli Twojemu towarzyszowi nauczyć się podstawowych komend, takich jak przywołanie, a nawet sztuczek, jeśli tylko oboje będziecie mieć ochotę na zabawę.

Na czym polega szkolenie z klikerem?

Kliker to małe, plastikowe urządzenie, które po wciśnięciu przycisku wydaje zawsze taki sam, charakterystyczny dźwięk. „Klik” to sygnał dla Twojego psa, że zrobił coś dobrze i zaraz otrzyma nagrodę. Metoda szkolenia z użyciem klikera opiera się więc na pozytywnym wzmocnieniu pupila, które uczy, że dobre rzeczy dzieją się, gdy zrobi coś, czego się od niego oczekuje.

Nie zapomnij o podstawach

Tak jak w przypadku każdej metody treningowej, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie. W tym celu możesz zapoznać się z artykułem Szkolenie psa – jak zacząć, w którym znajdziesz wiele przydatnych wskazówek. Oto najważniejsze rzeczy, o których warto pamiętać na początku:

 • Szkolenie powinno być dobrą zabawą zarówno dla Ciebie jak i Twojego pupila
 • Krótkie sesje szkoleniowe sprawią, że Twój pies nie będzie czuł się przytłoczony (i znudzony!)
 • Nagrody są bardzo ważne
 • Unikaj rozpraszaczy
 • Psy reagują najlepiej na pozytywne wzmocnienie
 • Karanie psa nie działa i sprawia, że będzie się Ciebie bał
 • Cierpliwość i systematyczność to klucz do sukcesu

Szkolenie z klikerem w sześciu krokach

 1. Wybierz nagrodę dla psa

  Szkolenie z klikerem opiera się na nagrodach, więc zanim zaczniesz, upewnij się, że masz je przygotowane. Jakich przysmaków używać najlepiej? Małych i przede wszystkim wysokiej jakości. Do tego typu szkolenia idealnie sprawdzą się przysmaki z serii Tasty Mini, występujące w trzech przepysznych smakach: Wołowina i ser, Wołowina i drób oraz Kurczak i kaczka.

 2. Poczuj się pewnie z klikerem

  Zanim zaczniesz używać klikera przy swoim pupilu, dobrze jest wcześniej obyć się z urządzeniem samemu. Poćwicz, by upewnić się, że klikasz wtedy, kiedy chcesz i w odpowiednim momencie. Na przykład oglądając ulubiony serial i klikając w momencie, gdy aktor powie określone słowo.

 3. Pokaż klikera swojemu psu

  Gdy poczujesz już swobodę w posługiwaniu się urządzeniem, pokaż je swojemu psu. Staraj się unikać wskazywania nim bezpośrednio w kierunku pupila i trzymania go jak pilota od telewizora.

 4. Pokaż psu, co oznacza kliknięcie

  W jednej ręce trzymaj przysmak, a w drugiej klikera. Następnie kliknij urządzeniem i zaraz potem daj psu nagrodę. Powtórz czynność kilka razy, by Twój pupil zapamiętał, że zaraz po kliknięciu dostaje przysmak.

 5. Użyj klikera podczas szkolenia psa

  Kolejnym krokiem będzie włączenie klikera w proces treningu. Po każdej dobrze wykonanej komendzie i czynności należy kliknąć, a następnie wynagrodzić psa przysmakiem.

 6. Nagradzaj konsekwentnie

  W momencie, gdy Twój pies zrozumie już, że po kliknięciu dostaje nagrodę, musisz stosować tę zasadę nawet w przypadku użycia klikera przez przypadek.

Złota zasada: liczy się odpowiedni moment

W szkoleniu klikerem najważniejsze to wyczucie odpowiedniego momentu. To trochę jak próba zrobienia zdjęcia psu w chwili, gdy zachowa się tak, jak powinien. Jeśli na przykład starasz się nauczyć go siadać, musisz kliknąć w momencie, gdy tylko jego futro dotknie podłogi. A następnie w ciągu kilku sekund wręczyć nagrodę. Wyczucie odpowiedniego momentu może nie być najłatwiejsze, szczególnie na początku, ale nie przejmuj się – trening czyni mistrza.

W jakim wieku pies może zacząć szkolenie klikerem?

Klikera można używać w szkoleniu psów w każdym wieku, od szczeniaka po doświadczonego futrzaka. Jednak im młodszy pies, tym szybciej nauczy się nowych komend i sztuczek.

Jak długo trwa szkolenie klikerem?

Każdy pies ma inną osobowość i inne tempo przyswajania nowych informacji, dlatego bardzo ciężko ocenić, jak długo taki trening może potrwać. Zależy to również od stopnia skomplikowania komend, których chcesz go nauczyć. Psia praktyka mówi, że większość podstawowych komend można wytrenować w kilka tygodni, zakładając regularne i systematyczne ćwiczenia.

A co z psami o wysokiej wrażliwości na dźwięk?

Jeśli Twojego psa cechuje wysoka wrażliwość na dźwięk, bardzo możliwe, że kliker go przestraszy. Dlatego dobrym sposobem może być zagłuszenie dźwięku, na przykład poprzez trzymanie urządzenia w kieszeni.

Jak długo muszę używać klikera?

Kliker służy uczeniu psa konkretnego zachowania, komendy. W momencie, gdy pupil je przyswoi, używanie urządzenia staje się zbędne. Natomiast nawyk nagradzania psa za dobre zachowanie warto jest utrzymać. A gdy zajdzie potrzeba nauczenia go czegoś nowego, możesz użyć klikera ponownie.

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat szkolenia psów? Sprawdź nasze pozostałe artykuły.