PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Kliker dla psa – jak szkolić pupila z jego pomocą?

Poodle-Hair-Care_9.jpg

Szkolenie z użyciem klikera zakłada wykorzystanie niewielkiego urządzenia, które wydaje charakterystyczny dźwięk. Przy zastosowaniu tej techniki psy bardzo szybko kojarzą dźwięk kliknięcia z nagrodą, np. w postaci smakołyka. Jeżeli zaczną stale łączyć dźwięk z nagrodą, wówczas można zacząć faktyczne szkolenie ukierunkowane na konkretne zachowania.

Metoda klikerowa a inne szkolenia – jakie są różnice?

Zasadnicza różnica pomiędzy metodą klikerową a innymi szkoleniami opierającymi się na nagradzaniu polega na tym, że zwierzęciu wskazuje się wyraźnie zachowanie, dzięki któremu otrzymuje nagrodę. Komunikuje się to przy pomocy charakterystycznego i niepowtarzalnego dźwięku – kliknięcia – który wydawany jest w tym samym momencie, w którym pies przejawia pożądane zachowanie.

Kliknięcie jest przydatnym narzędziem szkoleniowym, ponieważ – w przeciwieństwie do ludzkiego głosu – jest dźwiękiem niepowtarzalnym, niezmiennym, nienacechowanym emocjami i takim, którego pies nie doświadcza w innych sytuacjach. Może też być wydawane natychmiast, dokładnie tym momencie, w którym pojawia się pożądane zachowanie, dzięki czemu pies dokładnie wie, co zrobił, aby otrzymać nagrodę. Nawet wtedy, gdy pies zrobi coś szybkiego lub subtelnego, można kliknąć, tym samym zaznaczając i wzmacniając dane zachowanie.

Kliker dla psa – jak go używać?

Pamiętaj, że kliker to nie pilot, za pomocą którego możesz zdalnie powiedzieć psu, co ma zrobić – to wskazówka sygnalizująca, że zrobił coś właściwie.

Pierwszy etap szkolenia metodą klikerową ma na celu nauczyć psa łączyć dźwięk kliknięcia z nagrodą.

  • Weź garść niewielkich przysmaków, np. Pedigree Tasty Bites®.
  • Kliknij i – po wydaniu dźwięku – daj psu smakołyk.
  • Jeżeli Twojego psa nie motywuje jedzenie, to po każdym kliknięciu postaraj się dać mu inną nagrodę, np. rzuć zabawkę, entuzjastycznie pochwal, podrap w ulubione miejsce za uchem, itd.
  • Powtórz kilka razy.

Szkolenie psa klikerem – wskazówki

  • Twój pies powinien szybko nauczyć się łączyć dźwięk klikera z faktem otrzymywania smakołyku. Sygnałem, że się tego nauczył, będzie to, gdy po usłyszeniu dźwięku klikera będzie wpatrywał się w Ciebie i czekał na smakołyk.
  • Gdy już pies nauczy się za każdym razem łączyć dźwięk klikera z nagrodą, możesz zacząć szkolenie ukierunkowane na konkretne zachowania. Można zastosować dwa podejścia:
  • Pierwsze zakłada, aby pozwolić psu robić to, co chce, a jednocześnie obserwować go i kliknąć, dając nagrodę dokładnie w momencie, gdy sam z siebie zachowa się w sposób, jakiego oczekujesz – jest to nauka pożądanych zachowań m.in. poprzez wyłapywanie i kształtowanie. To bardzo skuteczny sposób szkolenia, który świetnie buduje pewność siebie psa i pobudza do kreatywnego działania. Wymaga co prawda mnóstwa cierpliwości przy oczekiwaniu momentu, w którym pies zachowa się we właściwy sposób, ale daje jeszcze więcej satysfakcji (jak Tobie, tak i psu!), gdy uda się osiągnąć pierwsze sukcesy.
  • Druga metoda polega na tym, aby skusić psa do zachowania się w pożądany sposób. Przykładowo, jeżeli chcesz nauczyć psa siadać na komendę, weź niewielki smakołyk i spraw, aby pies go dostrzegł, a następnie powoli – trzymając smakołyk w ręku – przesuwaj go nad głową psa. Gdy spojrzy do góry, aby śledzić smakołyk wzrokiem, w naturalny sposób przyjmie pozycję siedzącą. Kliknij jak tylko usiądzie i daj mu smakołyk, np. przysmaki Pedigree Markies. To najprostsza metoda uzyskiwania zachowań, czyli naprowadzanie. Warto jednak jej nie nadużywać, stosując ją wyłącznie w początkowym etapie szkolenia, ponieważ pies pracując tą metodą, tak naprawdę nie myśli, ale wykonuje wszystkie czynności mechanicznie, podążając po prostu za smakołykiem. Choć przynosi ona bardzo szybkie efekty, bywają one krótkotrwałe.

Ważne jest to, aby sesje szkoleniowe z klikerem były krótkie, dzięki czemu zwierzak będzie lubił te lekcje i się nimi nie zmęczy ani nie znudzi. Powtórz to w ramach kilku krótkich ćwiczeń. Ponadto pamiętaj, by pracować z psem w jednej sesji wyłącznie nad jednym zachowaniem lub nad jednym kryterium zachowania (np. czas, dokładność, dystans). W przeciwnym wypadku zapanuje chaos i pies nie będzie wiedział, czego od niego oczekujesz.

Pedigree imagery
Kup online