PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Szkolenie psa – poradnik dla początkujących

Szkolenie psa – jak zacząć?

Jeśli do Twojej rodziny właśnie dołączył pies (gratulacje!), to z pewnością zastanawiasz się jak zabrać się za jego szkolenie. Reagowanie pupila na podstawowe komendy, takie jak “siad” lub po prostu na przywołanie go do siebie, jest na co dzień bardzo przydatne. Dobre zachowanie jest ważne, ale w trenowaniu psa chodzi też o coś więcej. Szkolenie, jeśli wykonane poprawnie, może być cennym, dającym satysfakcję przeżyciem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego futrzastego przyjaciela.

Na co zwrócić uwagę?

  • Nauka powinna być przyjemna
  • Krótkie sesje szkoleniowe działają najlepiej
  • Nagrody są bardzo ważne
  • Klucz to cierpliwość i systematyczność

Najbardziej efektywna metoda szkolenia psów

Większość lekarzy weterynarii zgadza się, że szkolenie psów powinno opierać się na wzmocnieniu pozytywnym, czyli nagradzaniu pupila za wykonywanie oczekiwanych przez nas czynności. Jak się pewnie domyślasz, takie podejście sprawia, że pożądane przez nas zachowania będą powtarzane przez psa w przyszłości.

Porozmawiajmy o nagrodach

Nagrodami mogą być nie tylko przysmaki, ale też pochwały i zabawa. Chociaż warto nadmienić, że to smakołyki są dla psów najbardziej motywujące. Jeśli chcesz po nie sięgnąć, upewnij się, że są zdrowe. PEDIGREE® oferuje wiele różnych przysmaków, które pomogą Ci w szkoleniu swojego pupila. Idealnie sprawdzą się produkty z serii Tasty Mini z kwasami Omega 3, witaminą E, wapniem i o niskiej zawartości tłuszczu, występujące w trzech przepysznych smakach: Wołowina i ser, Wołowina i drób oraz Kurczak i kaczka.

Nauka przez zabawę

Efektywne szkolenie może być przyjemnością i zabawą zarówno dla nauczyciela, jak i pupila. To świetny sposób, by nawiązać silną więź ze swoim psem.

Dlaczego nigdy nie powinno się karać swojego psa

Wymierzanie kar swojemu psu nigdy nie jest dobrym pomysłem, zarówno podczas szkolenia, jak i na co dzień. Karanie psa wywołuje u niego strach i może być przyczyną występowania agresywnych zachowań w przyszłości. Dużo bardziej produktywnym jest nagradzanie dobrego zachowania i ignorowanie niepożądanego. Czasem zdarzają się oczywiście zachowania, wobec których nie można przejść obojętnie – wtedy należy nauczyć psa innej reakcji na sytuację. Na przykład, gdy pupil skacze na obcych ludzi, możesz nauczyć go siadać zawsze, gdy poznaje kogoś nowego i wynagradzać to zachowanie przysmakami i pochwałami.

7 rzeczy, których warto nauczyć swojego psa

  • Siadanie
  • Leżenie
  • Pozostanie w miejscu
  • Przyjście na zawołanie
  • Spacer przy nodze
  • Słowo „zejdź”
  • Słowo „nie”

Te najważniejsze zachowania i komendy zagwarantują dobre zachowanie pupila w większości sytuacji na co dzień. Od czego zacząć? Wielu trenerów zaczyna szkolenie od nauki siadania, która na początku przychodzi psom najłatwiej.

Cierpliwość i systematyczność

Praktyka czyni mistrza. Warto mieć to na uwadze szkoląc swojego psa i pilnować, aby wydawane polecenia były spójne i jasne, a cały proces był pełny pochwał i cierpliwości.

Unikaj rozpraszaczy

Za każdym razem, gdy próbujesz nauczyć swojego pupila czegoś nowego, upewnij się, że jego uwaga nie jest rozproszona, na przykład nowymi widokami, zapachami, dźwiękami czy obcymi ludźmi. Dzięki temu zwiększasz szansę na jego pełną uwagę i sukces w nauce.

Sesje szkoleniowe powinny być krótkie

Krótkie, 5-10 minutowe sesje pomogą utrzymać szkolenie w atmosferze zabawy. A gdy tylko poczujesz, że pies jest zmęczony lub znudzony, przerwij trening.

Czy kliker to dobry pomysł?

Wielu właścicieli psów jako metody szkolenia używa klikera. To rodzaj treningu, opierający się na nagradzaniu swojego pupila kliknięciem i przysmakiem za każdym razem, gdy zachowa się odpowiednio. Fani tej metody twierdzą, że to świetna zabawa zarówno dla psa jak i właściciela. Jeśli uważasz, że kliker to coś dla Ciebie, sprawdź nasz artykuł na ten temat: Szkolenie psa za pomocą klikera.

Jak nauczyć psa czystości w domu?

Nauczenie szczeniaka lub psa załatwiania się na dworze wymaga cierpliwości, zaangażowania i systematyczności. Bardzo ważna w tym procesie jest rutyna i częste wyprowadzanie psa (przynajmniej co dwie godziny), szczególnie zaraz po drzemce, jedzeniu czy piciu. Więcej informacji i porad na ten temat znajdziesz tutaj: Jak nauczyć psa czystości w domu.

Nie oczekuj szybkich efektów

Tak jak ludzie, psy różnią się między sobą szybkością przyswajania wiedzy i nawyków, dlatego bardzo ważnym jest, aby pozwolić pupilowi na załapanie tego, czego chcemy go nauczyć w jego własnym czasie. Na początku dobrą praktyką jest skupianie się na jednej konkretnej rzeczy podczas sesji.

Zakończ sesję pozytywnym akcentem

Spróbuj kończyć każdą sesję szkoleniową komendą, którą Twój pies już dobrze zna. Taki zabieg doda pewności siebie zarówno jemu jak i jego właścicielowi.

Szukasz więcej wskazówek szkoleniowych? Sprawdź nasze pozostałe artykuły.

Close popup