PEDIGREE PL
Szukaj
Higiena Zębów Psa

Czyszczenie zębów u psa, czyli jak dbać o uzębienie naszego psiaka

pexels-gustavo-fring-6816865-detail.png

Zdrowie zębów w dużej mierze przekłada się na zdrowie całego organizmu. Kiedy są zadbane, nasz ukochany pies może spokojnie cieszyć się codziennością - mieć frajdę z jedzenia, gryzienia, zabawy. Bardzo ważne jest zatem regularne czyszczenie zębów u psa i podawanie mu odpowiednich przekąsek stomatologicznych - co więcej warto wiedzieć w tym temacie?

 

Spis treści:

  1. Czyszczenie zębów u psa - dlaczego jest tak istotne?
  2. Mycie zębów u psa - zacznijmy od podstaw
  3. Czyszczenie zębów psa - przekąski stomatologiczne
  4. Dieta wspierająca zdrowie psich zębów - o czym pamiętać?
  5. Zdrowie zębów psa pod lupą

 

Czyszczenie zębów u psa - dlaczego jest tak istotne?

Czy wiesz, że różnego rodzaju choroby zębów i dziąseł dotykają nawet 93 proc. psów, które ukończyły trzeci rok życia? Jednymi z najczęstszych problemów w tym obszarze są choroby przyzębia, których ryzyko wzrasta wraz z wiekiem psa i, co ciekawe, dotyczy przede wszystkim czworonogów ras małych oraz miniaturowych - przy czym, rzecz jasna, nie oznacza to, że problem omija psy o większych gabarytach i można u nich przymknąć oko na wzmożoną troskę o zdrowie jamy ustnej. Zdecydowanie nie! 

 

Odpowiednia profilaktyka, w tym mycie zębów psa, konieczna jest u wszystkich naszych czworonożnych ulubieńców. Jest to tym ważniejsze, że pojawiające się u psów choroby przyzębia mogą niekorzystnie wpływać na wiele obszarów, które znacznie wykraczają poza jamę ustną - mogą prowadzić np. do chorób nerek, czy serca. Dbając więc o zęby ukochanego psa, którego uśmiech od ucha do ucha uwielbiamy przecież oglądać, tak naprawdę troszczymy się o zdrowie całego jego organizmu. Zdrowie, które budujemy już od najmłodszych lat. Jak możemy to robić?

Mycie zębów u psa - zacznijmy od podstaw

Mycie zębów psa powinno stać się Waszą wspólną, codzienną, prozdrowotną rutyną. Chcąc przyzwyczaić do tej czynności naszego ulubieńca, warto zacząć robić to już od okresu szczenięcego. Weźmy jednak pod uwagę, że nie jest to dla zwierząt czynność naturalna, dlatego też podchodzimy do sprawy ze spokojem i cierpliwością. Dajmy czworonogowi czas na przyzwyczajenie, a być może nawet - polubienie mycia zębów - w końcu można do tego podejść, jak do wspólnie spędzanego, wartościowego czasu, a ten jest niemalże zawsze doceniany przez naszych psich przyjaciół. Jak myć zęby psu? Oto kilka pomocnych wskazówek:

 

  • Początkowo postaraj się przyzwyczaić psa do dotyku w okolicach pyszczka - rób to spokojnie, w atmosferze relaksu, okazuj mu tym troskę. Może to przybrać także formę zabawy, co zawsze wywołuje w czworonogach pozytywne emocje i buduje dobre skojarzenia.
  • Zapoznaj psa ze smakiem i konsystencją pasty do zębów. Czym myć zęby psu? Na pewno nie środkami, przeznaczonymi dla ludzi. Pasty lub żele, które umożliwiają mycie zębów psa, zrobione są z odmiennych składników, tak, by nie zaszkodziły naszym czworonogom (nawet jeśli dojdzie do ich połknięcia). Tego typu pasty działają m.in. antybakteryjnie. Co istotne, specjalne pasty lub żele znajdziesz w sklepach zoologicznych lub w przychodniach weterynaryjnych. Dostępne są w różnych wariantach smakowych - kurczak, wątróbka, ryba. Postaw na taki smak, który przypadnie do gustu Twojemu czworonogowi. Niech czyszczenie zębów u psa będzie przyjemnością!
  • Na samym początku przygody z myciem zębów, nałóż pastę na swój palec i staraj się delikatnie rozprowadzić ją po jamie ustnej psa - po zębach, policzkach, dziąsłach. Niezmiennie staraj się utrzymać te czynności w konwencji zabawy i atmosferze relaksu.
  • Kiedy Twoje zwierzę przyzwyczai się już do smaku pasty - a być może znajdzie też swój ulubiony wariant, np. o smaku łososia - zacznij rozprowadzać ją nałożonym na palec gazikiem lub specjalną nakładką. Spróbuj dotrzeć do wszystkich zębów, także tych dalszych.
  • Kolejnym krokiem będzie mycie zębów psa szczoteczką. Niech będzie to szczoteczka dopasowana wielkością do rozmiaru psa - zacznij od zewnętrznej strony zębów. Do dalszych obszarów przechodź stopniowo, tak, by nie stresować psa i na siłę nie przyspieszać procesu jego przyzwyczajenia.
  • Zobaczysz, w końcu przyjdzie dzień, w którym czyszczenie zębów u psa stanie się rutyną, a być może nawet przyjemnością! Warto przejść wtedy na specjalne szczoteczki weterynaryjne, które mają podwójne główki. Dzięki temu jednocześnie czyszczą część językową i policzkową zębów.

 

Potrzebujesz więcej praktycznych wskazówek, jak myć psu zęby? Podkreślam po raz kolejny - przede wszystkim spokojnie i w przyjaznej atmosferze. Czworonożni przyjaciele są niezwykle wyczuleni na nasze emocje oraz zachowania - jeśli wprowadzimy niepotrzebne napięcie, możemy od razu nastawić psa negatywnie do całego procesu czyszczenia jamy ustnej. Starajmy się raczej pokazać, że jest to kolejna forma troski o niego, którą okazujemy przecież z głębi serca! Co więcej, warto myć zęby psa zawsze o stałej porze - czworonogi lubią rutynę, która daje im poczucie bezpieczeństwa i stabilizację. Zgadza się, mycie zębów również może im to zapewnić!

Czyszczenie zębów psa - przekąski stomatologiczne

Przekąski i gryzaki stomatologiczne to jedne z najistotniejszych elementów w obszarze dbania o jamę ustną naszego ulubieńca. Co przy tym ważne, nie tylko spełniają swoje funkcje prozdrowotne, lecz także dają psu ogromną radość, a nam pozwalają dać wyraz troski i miłości do zwierzęcia. Gryzienie, podrzucanie, a przy tym ochrona zębów i zmniejszenie tworzenia się kamienia na psich zębach? Pewnie, że tak!

 

Profesjonalnie stworzone przekąski stomatologiczne umożliwiają czyszczenie zębów u psa na kilka sposobów. Po pierwsze, działają mechanicznie - wspierają redukcję płytki bakteryjnej. Po drugie, dzięki zawartości odpowiednich aktywnych składników, zmniejszają ilość tworzącego się na psich zębach kamienia. Są to m.in. polifosforany czy cynk. 

 

Jakie jeszcze cechy tego typu smaczków są istotne w kontekście zdrowia zębów psa? Mają one odpowiednią twardość - są wystarczająco elastyczne, by zęby naszego zwierzęcia mogły się w nich zagłębić. Dzięki temu - poprzez bezpośrednie ocieranie zębów o strukturę przekąski - następuje wspomniane już mechaniczne czyszczenie zębów psa, co byłoby niemożliwe, gdyby przysmak był zbyt twardy. Wtedy dochodzi raczej do skruszenia - przekąski lub (co gorsza!) uszkodzenia zębów psa. Stąd też należy unikać m.in. kości - im mówimy zdecydowane nie!

Dieta wspierająca zdrowie psich zębów - o czym pamiętać?

Co ważne, przekąski stomatologiczne są tylko uzupełnieniem diety. Podstawą powinny być zbilansowane, kompletne posiłki, które dostarczą naszym ukochanym zwierzętom wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Mowa zarówno o pełnoporcjowych karmach mokrych, jak i suchych. Zwłaszcza w kontekście tych drugich warto podkreślić, że mają dodatkowe działanie wspierające zdrowie psich zębów. Po pierwsze, nie przyklejają się do nich, a po drugie, ich wyjątkowo chrupiąca tekstura wspomaga w czasie gryzienia usuwanie płytki nazębnej - pysznie i zdrowo! 

 

Jeśli zaś chodzi o opisane wyżej przysmaki dla psów, które wspomagają zdrowie i czyszczenie zębów psa, należy podawać je zgodnie z opisem, prezentowanym na opakowaniu -np. Pedigree Dentastix Codzienna Pielęgnacja powinien być zjadany każdego dnia. 

 

Przyglądając się bliżej konkretnym składnikom diety, warto zwrócić uwagę na te, które szczególnie wspierają zdrowie zębów naszych ulubieńców. Są to m.in. antyoksydanty. Eksperci wskazują, że zbyt duża ilość wolnych rodników może wpływać na rozwój różnego rodzaju stanów zapalnych dziąseł. Stąd też potrzebne jest dostarczanie zwierzęciu odpowiedniej ilości przeciwutleniaczy, a są nimi m.in. witaminy A, E oraz C. 

 

W kontekście zdrowia jamy ustnej psów istotne są też witaminy z grupy B (np. kwas foliowy czy niacyna) - badania wskazują, że ich niedobory są powiązane, chociażby z występowaniem wspomnianego już zapalenia dziąseł. 

 

Organizm naszych czworonogów nie może obyć się także bez witaminy D, której zbyt niski poziom może wiązać się z rozwojem stanów zapalnych. Co przy tym ważne, psie organizmy nie są w stanie wytworzyć samodzielnie wystarczającej ilości witaminy D, dlatego też musi być ona dostarczana w zbilansowanej i kompletnej diecie. Samemu trudno jest stworzyć psie posiłki, które na to zapotrzebowanie w pełni odpowiedzą - zostawmy je więc w rękach specjalistów i wybierajmy profesjonalne karmy. Zdrowo i smacznie zarazem!

Zdrowie zębów psa pod lupą

Akurat w tym przypadku wskazania wobec ludzi są bardzo podobne do tych, które dotyczą psów - tak, jak i my powinniśmy co pół roku odwiedzać dentystę, tak nasze psy powinny co sześć miesięcy przechodzić kontrolę uzębienia u lekarza weterynarii. Regularność jest w tym wszystkim niezwykle ważna, ponieważ pozwala na bieżąco wyłapywać ewentualne niepokojące zmiany i w porę zareagować. Pozwala też rozwiewać wszelkie pojawiające się w tym zakresie wątpliwości wspólnie ze specjalistą, po którego poradę powinniśmy sięgać nie tylko w momencie, kiedy dzieje się z naszym psem coś niedobrego, lecz zawczasu - prewencja przede wszystkim!

 

Zwykle w klinikach weterynaryjnych możesz też zaopatrzyć się w specjalne pasty, umożliwiające mycie zębów psa oraz szczoteczki. Dostaniesz tam także odpowiednie gryzaki oraz inne zabawki, które również wesprą zdrowie jamy ustnej Twojego ulubieńca, ułatwiając mechaniczne czyszczenie zębów u psa. W połączeniu z odpowiednią dietą oraz przekąskami stomatologicznymi dasz swojemu zwierzęciu wszystko, co w tym zakresie najlepsze. Niech przez lata cieszy się zdrowiem - uśmiech od ucha do ucha będzie wtedy gwarantowany!

 
Pedigree imagery
Kup online