PEDIGREE PL
Szukaj
Higiena Zębów Psa

Dlaczego psu brzydko pachnie z pyszczka? Co z tym zrobić?

Protecting-Your-Dogs-Paws_6.jpg

Psi oddech powinien być neutralny w zapachu, dlatego gdy przykra woń z jamy ustnej czworonoga utrzymuje się przez dłuższy czas, niezbędne jest zasięgnięcie porady lekarza weterynarii. O czym może świadczyć nieświeży oddech u psa? Jak właściwie zadbać o higienę jamy ustnej pupila? Co zrobić, kiedy psu brzydko pachnie z pyszczka od dłuższego czasu? 

 

Spis treści:

  1. Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej psa
  2. Dlaczego psu brzydko pachnie z pyszczka? Najczęstsze przyczyny
  3. Co zrobić, żeby psu nie pachniało brzydko z jamy ustnej?
  4. Co zrobić, kiedy psu brzydko pachnie z pyszczka przez dłuższy czas?

 

Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej psa

Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej psa uprzykrza życie nie tylko opiekunowi, ale też psu - nierzadko związany jest bowiem z chorobami dziąseł i zębów, które powodują dyskomfort i ból podczas gryzienia, a także mogą być przyczyną chorób, np. nerek i serca. 

 

Za to, że psu brzydko pachnie z pyszczka, odpowiedzialne są związki chemiczne, a konkretnie liczne związki siarki wytwarzane przez bakterie, które mogą rozwijać się w jamie ustnej z wielu powodów. Gdy od dłuższego czasu brzydko pachnie psu z jamy ustnej, oznacza to, że może on mieć problemy stomatologiczne. W rzadszych przypadkach nieprzyjemny zapach z pyszczka psa świadczy o takich przypadłościach jak cukrzyca czy problemy z nerkami.

 

Niektóre przyczyny przykrej woni można łatwo wyeliminować, poprawiając higienę jamy ustnej zwierzęcia, inne wymagają leczenia pod okiem specjalisty. Kiedy poczujemy, że psu brzydko pachnie z pyszczka, powinniśmy dokładnie sprawdzić stan jego jamy ustnej i zębów. Jeśli zauważymy coś niepokojącego - kamień nazębny, zaczerwienienie, ropnie, koniecznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Nieprzyjemny zapach z pyszczka psa utrzymujący się przez kilka dni, któremu nie towarzyszą inne widoczne objawy, również wymaga wizyty w lecznicy.

 

Dlaczego psu brzydko pachnie z pyszczka? Najczęstsze przyczyny

 

Bakterie

Resztki pokarmu zalegające w jamie ustnej czworonoga stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, które sprawiają, że psu brzydko pachnie z pyszczka. Jednak jeśli zapewniamy pupilowi systematyczną higienę jamy ustnej, problem ten nie powinien występować. 

 

Bakterie odpowiedzialne za to, że psu brzydko pachnie z pyszczka, rozwijają się w specyficznych warunkach. Są to głównie bakterie beztlenowe, które obficie namnażają się u zwierząt, u których na zębach osadza się kamień. Nieregularna struktura kamienia nazębnego stwarza dogodne warunki dla bakterii, które w trakcie procesów gnilnych przekształcają resztki jedzenia w lotne związki siarki o charakterystycznym zapachu.

 

Choroby zębów i dziąseł

Kamień nazębny przybiera postać żółtawego lub brązowego nalotu osadzającego się od linii dziąseł. Na tę przypadłość najbardziej narażone są psy ras małych i miniaturowych, m.in. Yorkshire terriery, maltańczyki, pudle, shih-tzu, jamniki, pinczery, chihuahua. Małe psy mają predyspozycję do problemów stomatologicznych, ponieważ ich zęby są bardziej stłoczone i relatywnie większe w stosunku do wielkości szczęki i żuchwy. Główną przyczyną kamienia nazębnego jest brak przestrzegania zasad higieny jamy ustnej psa, dlatego warto zadbać o profilaktykę jak najwcześniej - najlepiej już u szczenięcia. Bagatelizowanie pielęgnacji zębów u psa może prowadzić do rozwoju groźnych bakterii, a w rezultacie do zapalenia dziąseł.

 

Kamień nazębny oraz chorobotwórcze bakterie w jamie ustnej powodują podrażnienia i stan zapalny dziąseł, czego konsekwencją jest ich obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych. Kieszonki okołozębowe pogłębiają się, odpryski kamienia nazębnego i jedzenie dostają się pomiędzy dziąsła a zęby, w efekcie proces zapalny nasila się, a zęby mogą zacząć się chwiać, jeśli w porę nie zgłosimy się z psem do lekarza weterynarii.  

 

Koprofagia

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego psu pachnie z pyszczka odchodami lub dlaczego psu pachnie z jamy ustnej padliną, to przyczyną prawdopodobnie jest koprofagia, czyli zjadanie kału - własnego, ludzkiego lub innych zwierząt. Przyczyn takiego zachowania może być wiele - od zaburzeń behawioralnych po nieprawidłowe żywienie. Obserwuj swojego czworonoga podczas spacerów i jeśli przyłapiesz go na jedzeniu odchodów, poinformuj o tym lekarza weterynarii.

 

Infekcje górnych dróg oddechowych

Nieświeży oddech u psa może również świadczyć o rozwoju infekcji w górnych drogach oddechowych. Stany zapalne gardła lub choroby jamy gardłowo-nosowej nierzadko związane są z pojawieniem się ropy, która jest bezpośrednią przyczyną cuchnącego oddechu u psa. Zapaleniu towarzyszą najczęściej inne objawy, takie jak duszność, kaszel i osłabienie. Stan ten jest niezależny od higieny jamy ustnej i wymaga wizyty u lekarza weterynarii.

 

Choroby narządowe lub układowe

Przykry zapach z psiego pyszczka może być również objawem niewydolności nerek. W tym przypadku występują też objawy towarzyszące, takie jak dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zmatowienie sierści, spadek nastroju. Choroby jelit i żołądka wywołane m.in. przez nieprawidłową dietę dla psa, to kolejne przyczyny nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej psa.

 

Cukrzyca

Cukrzyca to choroba metaboliczna powszechna nie tylko wśród ludzi, ale też wśród domowych zwierząt. Jednym z objawów cukrzycy jest nieprzyjemny zapach z pyszczka psa, przypominający woń fermentujących jabłek. 

 

Co zrobić, żeby psu nie pachniało brzydko z jamy ustnej?

W dbaniu o zdrowie psa warto kierować się zasadą - lepiej zapobiegać niż leczyć. Powinniśmy więc zatroszczyć się o właściwą higienę jamy ustnej naszego czworonoga, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju chorób dziąseł i zębów, których jednym z objawów jest nieprzyjemny zapach z pyszczka psa.

 

Regularna higiena jamy ustnej

Jeśli jeszcze tego nie robisz, powinieneś jak najszybciej przyzwyczaić psa do systematycznego szczotkowania zębów - wykonywanego codziennie. Najłatwiej jest rozpocząć naukę w wieku szczenięcym. Dbałość o higienę jamy ustnej od najmłodszych lat wyjdzie psu na zdrowie.

 

Do czyszczenia zębów psom służą szczoteczki wyprodukowane specjalnie z myślą o tym gatunku zwierząt. Doraźnie można użyć nawet zwykłej gazy - należy owinąć nią palec, nałożyć pastę i myć powierzchnię psich zębów. Dużo wygodniejsze są jednak specjalne szczoteczki - z długim trzonkiem lub nakładką na palec, dzięki którym czyszczenie zębów u czworonoga przebiega sprawnie i precyzyjnie.

 

Do czyszczenia psich zębów absolutnie nie można używać pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi. Największy problem stanowią substancje stosowane w pastach dla ludzi, szczególnie ksylitol, który jest dla psa toksyczny. Wysoka zawartość fluoru również może zaszkodzić psu. Poza tym silny miętowy zapach i smak mogą podrażnić delikatną błonę śluzową w jamie ustnej psa i zrazić go do czyszczenia zębów. Pasty dla psów zawierają naturalne substancje bezpieczne dla psów, np. olejek z drzewa herbacianego lub cynamonowy, które dzięki delikatnemu zapachowi maskują nieprzyjemny oddech.

 

Przysmaki dentystyczne

Jednym z najprzyjemniejszych dla psa sposobów dbania o higienę jamy ustnej jest zjadanie takich smakołyków, jak Pedigree® DentaStix - nie tylko redukują płytkę nazębną, ale też pomagają utrzymać świeży oddech i przy okazji zapewniają mnóstwo rozrywki. Podawane systematycznie zmniejszają odkładanie się kamienia nazębnego aż o 80%.

 

Preparaty weterynaryjne wspomagające usuwanie płytki bakteryjnej i odświeżające oddech

Oprócz specjalnej pasty do zębów na rynku dostępne są również inne specyfiki wspomagające higienę jamy ustnej u psa. Wśród nich znajdują się: 

  • preparaty w formie pasków, zawierające enzymy rozpuszczające płytkę bakteryjną i odświeżające oddech;
  • żele, które aplikuje się pod policzek, a następnie masuje i pozwala zwierzęciu połknąć (zazwyczaj mają one mięsny smak i zawierają m.in. krzemionkę);
  • spray do higieny jamy ustnej dla psa - spryskuje się nim powierzchnię zębów po jedzeniu - niweluje nieświeży oddech u psa, rozpuszcza osad na powierzchni zębów;
  • specjalne płyny do higieny jamy ustnej dla psów - dodaje się je do wody pitnej, powodują zmianę pH i składu mineralnego wody, dzięki czemu zmniejszają prawdopodobieństwo powstawania kamienia nazębnego.

 

Odpowiednia dieta

Warto stosować żywienie mieszane, które polega na podawaniu psu karmy suchej i mokrej w równych proporcjach pod względem masy. Twarde granulki wspomagają czyszczenie zębów. Zwierzę gryząc suchą karmę, w naturalny sposób ściera płytkę nazębną. W przypadku psów, u których występuje stan zapalny dziąseł, na czas leczenia warto zrezygnować z podawania suchej karmy.

 

Gryzaki stomatologiczne

Gryzaki to zabawki, których gryzienie pomaga w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Mechaniczne działanie gryzaków oczyszcza korony zębowe z płytki bakteryjnej i sprzyja zdrowiu dziąseł.

 

Wizyty kontrolne u lekarza weterynarii

Raz na pół roku powinniśmy zabrać naszego czworonoga do lekarza weterynarii w celu kontroli stanu jamy ustnej. W zasadzie podczas każdej rutynowej wizyty lekarz powinien obejrzeć zęby i dziąsła psa, aby jak najwcześniej wykryć ewentualne nieprawidłowości.

 

Co zrobić, kiedy psu brzydko pachnie z pyska przez dłuższy czas?

Kiedy, mimo codziennej higieny jamy ustnej, psu brzydko pachnie z pyszczka przez dłuższy czas, to znak, by jak najprędzej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli przyczyną są problemy z dziąsłami lub zębami bądź, co gorsza, choroby narządów wewnętrznych, zwierzę może odczuwać ból lub dokuczliwy dyskomfort. Lekarz powinien zbadać psa i wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

Jeśli nieprzyjemny zapach z pyszczka psa jest efektem kamienia nazębnego, konieczna może okazać się sanacja jamy ustnej. Procedura ta polega na usunięciu kamienia nazębnego skalerem ultradźwiękowym i wykonywana jest przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego (narkozy). W zaawansowanych przypadkach lekarz decyduje się również na usunięcie chorych zębów, np. martwych, chwiejących się lub z odsłoniętymi korzeniami. Niezbędna jest eliminacja wszystkich przyczyn stanu zapalnego w jamie ustnej psa.

 

Jeśli nasz pupil przeszedł zabieg sanacji zębów, nadal powinniśmy dbać o higienę jego jamy ustnej, czyszcząc zęby oraz podając suchą karmę i przekąski dentystyczne, by przykre dolegliwości i nieprzyjemny zapach z pyszczka psa nie powróciły. Systematyczność w tym zakresie sprawi, że kolejny zabieg zostanie odłożony w czasie lub uda się go całkowicie uniknąć.

 
Pedigree imagery
Kup online