PEDIGREE PL
Szukaj
Nowy Szczeniak

Opieka nad szczeniakiem – pierwsze dni razem i wychowanie pupila

puppy-dog-detail.png

Pierwsze dni szczenięcia bez matki i rodzeństwa będą dla niego trudnym przeżyciem. Kiedy przyniesiesz pupila do domu, musisz poświęcić mu dużo uwagi. Spędzaj z nim możliwie najwięcej czasu, pokazuj nowe otoczenie i baw się z nim. Wszystko to pomoże czworonogowi łatwiej przejść adaptację i… zmęczyć się przed snem. W jaki sposób jeszcze można poświęcać uwagę szczeniakowi?

 

Prawidłowa opieka nad szczeniakiem i dawanie mu wolności

 

Kiedy szczenię wejdzie do swojego nowego domu, pozwól mu wszystko obwąchać, a następnie pokaż jego posłanie. Połóż na nim koc z miejsca, w którym dotąd spało i który pachnie jego matką. Następnie pozwól mu zbadać nowe otoczenie w jego własnym tempie. Opieka nad szczeniakiem to pozwalanie mu na to, aby poznawał wszystko, co znajduje się wokół niego.

 

Jeżeli masz małe dzieci, mogą one bez trudu przeciążyć szczenię zabawą i nadmiernie je zmęczyć. Wprowadź zasadę, że w żadnym przypadku nie wolno im budzić pupila. Szczenięta doskonale wiedzą, kiedy muszą pospać, więc gdy Twój maluch zaśnie, to mu nie przeszkadzaj.

 

Jeśli w Twoim domu mieszka już inny pies, pamiętaj o tym, że z nowym mieszkańcem powinien być zapoznany na neutralnym gruncie. Zapoznanie takie powinno przebiegać pod kontrolą i każde ze zwierząt powinno mieć możliwość wyjścia z interakcji w razie potrzeby (pamiętaj o tym, że zwierzę zaszczute, bez możliwości ucieczki, będzie się broniło atakując, a taki scenariusz nie zwiastuje dobrych relacji na przyszłość). Kiedy psy będą już razem w domu, bacznie obserwuj ich zachowanie.

 

Nauka czystości szczeniaka i jego samodzielność

 

Nie złość się na szczenię, jeżeli załatwi się na podłodze, gdyż może to skończyć się tym, że poczuje się ono niepewnie. Zamiast tego zignoruj niepożądane zachowanie i bądź gotów obsypać szczenię mnóstwem pochwał za załatwienie się na zewnątrz. Nauka czystości szczeniaka nie powinna być stresująca. Spróbuj porozkładać gazety albo specjalne maty dla szczeniąt i zabieraj szczenię na dwór mniej więcej co pół godziny i po każdym posiłku oraz drzemce. Więcej przeczytasz w artykule Jak nauczyć psa czystości w domu.

 

Spróbuj przyzwyczaić zwierzę do samodzielności. Przez kilka pierwszych nocy, gdy zostanie samo, szczenię będzie pewnie niespokojne. Uspokoić je może butelka z ciepłą wodą i tykający zegarek owinięty w koc. Nie martw się jednak zbytnio – wkrótce pies poczuje się jak w domu.

 

Istotne wskazówki:

 

  • Gdy będziesz zaglądać do popiskującego szczenięcia, ważne jest, aby wchodzić do pomieszczenia w momencie, gdy zwierzę jest cicho.
  • W ten sposób będzie nagradzane za ciche zachowanie i nie nauczy się, że przychodzisz do niego wtedy, gdy woła.
  • Jest to przydatna metoda, polegająca na ignorowaniu złego zachowania, chwaleniu dobrego i przerywaniu zachowania wtedy, gdy nie można go zignorować.

 

Szczeniak i kot w jednym domu

 

Jeśli masz w domu kota, postępuj w bardzo podobny sposób jak powyżej w przypadku psa. Zwierzęta powinny poznać się na neutralnym gruncie i stopniowo przyzwyczajać do siebie – zawsze pod Twoim ścisłym nadzorem.

 

Zarówno szczeniak i kot powinny mieć możliwość poznania swoich zapachów w domu. Urządź też przestrzeń tak, aby miały legowiska, zabawki oraz jedzenie i picie w innych miejscach. Dzięki temu będą mogły spokojnie jeść i wypoczywać, nie wchodząc sobie w drogę. Nie rób niczego na siłę, nie zmuszaj zwierząt do kontaktu. Nie oczekuj też, że będą się uwielbiać i spędzać czas na wspólnych zabawach. W zupełności wystarczy, by się tolerowały i nie chciały wzajemnie wyrządzić sobie krzywdy.