PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Witaminy i minerały dla psa – o których należy szczególnie pamiętać?

PED_Puppy_4-detail.png

Podstawowym warunkiem utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia psa jest prawidłowa- kompletna i zbilansowana dieta. Musi ona dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, czyli takie, których organizm pupila nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie, lub produkuje ich naturalnie zbyt mało. Do niezbędnych substancji odżywczych należą: białko, tłuszcz, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Pamiętajmy, że powinny być one zawarte w diecie w odpowiednich ilościach i proporcjach, gdyż zarówno niedobór jak i nadmiar może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Witaminy i minerały należą to tzw. mikroskładników, które występują w organizmie oraz są wymagane w diecie w małych ilościach, ale ich rola jest niezwykle istotna dla zachowania zdrowia i witalności czworonoga.

 

Jakie minerały dla psa są najbardziej potrzebne?

 

Istnieje duża grupa minerałów, które muszą znaleźć się codziennie w misce Twojego psa. Należą do nich: wapń, fosfor, potas, sód, chlor, magnez, miedź, jod, żelazo, mangan, selen, cynk. Właściwa dieta powinna zapewniać Twojemu psu odpowiednie ilości i proporcje pomiędzy wszystkimi minerałami (makro i mikroelementami), gdyż każdy z nich ma swoją wyjątkową funkcję. Szczególną uwagę – zwłaszcza u rosnących psów – należy zwrócić na bilans wapnia i fosforu, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowych kości. Dla przykładu nadmiar wapnia jest jednym z czynników sprzyjających wystąpieniu dysplazji stawów biodrowych, nadmiar fosforu (w stosunku do wapnia) może prowadzić do odwapnienia kości, a niedobór wapnia i witaminy D3 jest przyczyną krzywicy.

 

Rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E, K

 

Witaminy te znajdują się w tłuszczu- głównie zwierzęcym. Twój pies wchłania je w jelicie i magazynuje w organizmie. Nagromadzenie zbyt dużej ilości tych witamin może prowadzić do zatrucia. Podawanie psu suplementów nie jest więc dobrym pomysłem, chyba że przepisuje je lekarz weterynarii na konkretny problem zdrowotny.

 

Witaminy A, D, E, K – ich rola w organizmie

 

  • Witamina A wspomaga m.in. wzrok.
  • Witamina D pomaga organizmowi wchłaniać wapń potrzebny do budowy kości.
  • Witamina E pomaga organizmowi wytwarzać czerwone krwinki, działa też jako przeciwutleniacz, zwalczając wolne rodniki.
  • Witamina K wspomaga krzepnięcie krwi i proces tworzenia się strupów, które pełnią rolę zabezpieczającą.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie: C oraz z grupy B

 

Witaminy te pomagają organizmowi psa budować kości, zęby i tkanki łączne. Z uwagi na to, że rozpuszczają się w wodzie, to cały czas są z organizmu „wypłukiwane” – regularne ich uzupełnianie jest zatem niezbędne. Ale: o ile różne formy witaminy B należy dostarczać psu wraz z pożywieniem, to witamina C jest produkowana w organizmie psa w naturalny sposób i nie jest niezbędnym składnikiem odżywczym.

Jak wzmocnić organizm psa?

 

 

Badania prowadzone w WALTHAM™ wykazały, że szczenięta mają silniejszy i zdrowszy układ odpornościowy, jeżeli podaje się im przeciwutleniacze. Antyoksydanty wykazują dobroczynne działanie także w przypadku psów starszych, pomagając chronić je przed chorobami związanymi z wiekiem, walcząc z wolnymi rodnikami. Nasze karmy dla szczeniąt i starszych psów cechują się więc teraz wysokim poziomem antyoksydantów, aby zapewnić ochronę wtedy, gdy psy najbardziej jej potrzebują.

 

Zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowia Twojego psa. Najłatwiejszym i smakowitym sposobem uzyskania prawidłowej równowagi wszystkich składników żywieniowych w diecie psa jest podawanie mu kompletnej i zbilansowanej (pełnoporcjowej) karmy dla psów, takiej jak Pedigree. Na zdrowie!

Pedigree imagery
Kup online