PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Chudy pies — co robić, gdy pies ma niedowagę?

Common-Myths_2.jpg

Prawidłowa masa ciała psa jest niezwykle istotna, ponieważ wpływa na samopoczucie, a także stan jego zdrowia. Szczególnie niepokojąca jest nagła zmiana masy ciała czworonoga - może oznaczać, że w jego organizmie dzieje się coś niedobrego. Każdorazowo taki przypadek należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Równie niepokojącym sygnałem jest brak apetytu. Chudy pies może mieć niedowagę, a także być niedożywiony. Sprawdź, co należy zrobić w takiej sytuacji. 


Spis treści:

  1. Chudy pies: kwestia rasy czy niedowaga?
  2. Co to jest niedowaga i jaka jest optymalna masa psa?
  3. Jakie są najczęstsze przyczyny niedowagi u psów?
  4. Jakie są porady na brak apetytu u zwierzęcia?
  5. Pies wciąż nie chce jeść, co dalej?

 

Chudy pies: kwestia rasy czy niedowaga?

Czasem trudno stwierdzić, czy pies ma niedowagę, czy jego sylwetka jest cechą charakterystyczną danej rasy. Nie każdy pies, który wygląda szczupło, musi być wychudzony i niedożywiony. Mowa tu m.in. o psach o bardzo smukłych sylwetkach, jak charty, czy pinczery. Każdy pies jest inny, a jego organizm ma indywidualne potrzeby, które opiekun powinien zaspokajać. Należą do nich m.in.: właściwy pokarm, aktywność fizyczna, stymulacja umysłowa, węszenie.

 

Co to jest niedowaga i jaka jest optymalna masa dla psa?

Niedowaga to zbyt niska masa zwierzęcia w stosunku do jego rozmiaru, odpowiedniego dla danej rasy. Zanim zaczniesz martwić się o zdrowie swojego psa, sprawdź, jaka powinna być jego optymalna masa ciała i jakie ma zapotrzebowanie energetyczne. Pomocna będzie skala BCS, czyli z ang. body condition score. Co to jest BCS? To wskaźnik, dzięki któremu w łatwy sposób lekarz weterynarii może ocenić kondycję ciała Twojego czworonożnego przyjaciela. Te dane, zestawione z wiekiem zwierzęcia, wymiarami i rasą, dają mu czytelny obraz i pozwalają określić, czy obecna masa ciała psa jest prawidłowa, czy występuje nadwaga lub niedowaga. W skrajnych przypadkach może pojawić się także otyłość lub wychudzenie. Odstępstwa od normy, w każdą ze stron, mogą skutkować u zwierzęcia chorobami układu krwionośnego, nerwowego, problemami ze stawami i szeregiem innych, negatywnych konsekwencji, na które na pewno nie chcesz narażać swojego psa. 

 

Jakie są najczęstsze przyczyny niedowagi u psów?

Jeśli zauważysz, że Twój pies traci masę ciała, nie musisz od razu wpadać w panikę. Obserwuj swoje zwierzę przez kilka dni, sprawdź, jaki ma apetyt i co dokładnie je w ciągu dnia (zarówno w misce, jak i z dodatkowych źródeł). Jeśli zajada się swoim jedzeniem z miski ze smakiem, a po wyjściu na zewnątrz nie ma problemu z wypróżnianiem się, przyczyna może leżeć w nieodpowiednich porcjach, pasożytach, chorobach metabolicznych, a nawet nowotworach. Problemem może być również zbyt niska podaż energii w stosunku do potrzeb - aktywne psy spalają więcej kalorii, wymagają więc większej ilości energii w posiłkach. Jeśli serwowany pokarm dla zwierząt nie jest kompletny i zbilansowany, odbija się to na jego sierści, ogólnym zdrowiu, odporności i nastroju. 

 

Jakie są porady na brak apetytu u zwierzęcia?

Jeśli widzisz, że Twoje ukochane zwierzę nie chce jeść przygotowanych porcji lub regularnie nie dojada ich do końca, mimo odpowiedniej ilości, warto poszukać przyczyny w jego otoczeniu i zachowaniu. Brak apetytu może wiązać się bezpośrednio ze stresem i lękiem. Nawet zwykły remont, hałasy w okolicy lub u sąsiadów mogą wpłynąć na psa negatywnie, wywołać stres i zniechęcić go do jedzenia. Nie wszystkie psy dobrze znoszą samotny czas w domu, w trakcie pracy swojego opiekuna lub jego wyjazdu na wakacje, i pozostawienie pod opieką innej osoby. Tęsknota może sprawić, że chudy pies nie będzie miał apetytu i jego masa ciała spadnie poniżej normy. Podobnie jest w przypadku powiększającej się rodziny, o nowe zwierzęta lub dzieci. W takiej sytuacji piec może potrzebować więcej uwagi od swoich opiekunów. Brak apetytu może być też związany z obawą o opiekuna. Zwierzęta te są bardzo empatyczne, potrafią u ludzi, z którymi są bardzo mocno związane, wyczuć stany zapalne i inne zaburzenia, o których człowiek może jeszcze nie wiedzieć. Jeśli opiekun przechodzi gorsze chwile, zmaga się z depresją, a zwierzę nie jest w stanie go pocieszyć, samo się smuci. Chude psy także mogą zmagać się z problemem depresji, więc jeśli obok braku apetytu zauważysz u swojego czworonożnego przyjaciela apatię i/lub nieuzasadnione ataki paniki, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. 

 

Apetyt zwierzęcia może być również uzależniony od pory roku. Latem lepiej podawać jedzenie rano lub wieczorem, kiedy temperatura nie jest jeszcze dokuczliwa. Upał może zniechęcać zwierzę do jedzenia, a pokarm stojący w misce zbyt długo w wysokiej temperaturze może ulec zepsuciu. Nie zapominaj też o dostępie do świeżej wody, nawet w trakcie spaceru.

 

Niedowaga i wychudzenie są częste u psów uratowanych w trakcie interwencji organizacji zajmujących się bezdomnymi zwierzętami. Jeśli Twój pies także jest adoptowany, brak apetytu może wiązać się z problemami behawioralnymi. Nie każdy pies ma za sobą dobrą historię, czasem złe doświadczenia z przeszłości, z udziałem człowieka, mogą objawiać się dopiero po jakimś czasie, wywołane przez nieoczywiste bodźce. Jeśli martwisz się, że coś złego spotkało Twojego przyjaciela, skonsultuj się z behawiorystą i razem spróbujcie mu pomóc.

 

Pies wciąż nie chce jeść, co dalej?

Jeśli żadna z powyższych sytuacji nie dotyczy Twojego psa, warto zabrać go na wizytę do lekarza weterynarii. Czasem chudy pies może odmawiać jedzenia przez choroby zębów i dziąseł. Odpowiednia higiena jamy ustnej u psa to podstawa. W tym celu należy przede wszystkim codziennie czyścić zęby psa za pomocą specjalnej szczoteczki i pasty przeznaczonych dla czworonogów. Psie zęby potrzebują też odpowiedniej stymulacji - warto regularnie podawać psu przysmaki dentystyczne do zabawy, które  pomogą zachować je w dobrej kondycji. W codziennym jadłospisie psa powinna znaleźć się sucha karma - jej gryzienie masuje dziąsła i wpływa na usuwanie płytki bakteryjnej z powierzchni zębów. Prawidłowo zbilansowana dieta psa ma istotny wpływ na stan psiego uzębienia - pełnoporcjowy pokarm zapewnia mu odpowiednią ilość wapnia i witamin, wspierających zdrowie jamy ustnej.

 

Przyczyną utraty masy ciała u psa mogą być także zaburzenia układu trawienia, alergie pokarmowe, pasożyty i poważniejsze choroby, ale do ustalenia ich niezbędne jest wykonanie badań w gabinecie weterynaryjnym. Nie diagnozuj swojego przyjaciela przy pomocy Internetu, zła porada może mu tylko zaszkodzić! Jak najszybciej odwiedź lekarza weterynarii, który wykona odpowiednie badania i pomoże Twojemu czworonożnym przyjaciołom wrócić do formy.

Pedigree imagery
Kup online