PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czy pies może jeść paprykę? Wpływ warzyw na zdrowie czworonogów

chris-arthur-collins-qGkVJ7Tx36s-unsplash-detail.png

Podstawę żywienia psa powinno stanowić pełnoporcjowe jedzenie, które spełnia jego zapotrzebowanie energetyczne i dostarcza potrzebnych składników odżywczych. Wielu opiekunów zastanawia się, jak wzbogacić dietę pupila? Produkty roślinne, takie jak warzywa są wartościowym elementem żywienia względnie mięsożernych psów. Czy pies może jeść paprykę? Czy jej smak zachęci nawet najbardziej wybredne psy? Papryka ma wielu zwolenników wśród ludzi. A co z czworonogami - czy mają słabość do tego rodzaju produktów roślinnych?

 

Spis treści:

  1. Warzywa i psy – papryka w diecie pupila
  2. Czy pies może jeść paprykę? 
  3. Psy i papryka - czy czworonogi mogą jeść paprykę w każdej postaci? 

Warzywa i psy – papryka w diecie pupila

 

Czy pies może jeść paprykę? Tak. Jednak zanim wyjaśnimy, dlaczego i w jakiej formie, warto rozwinąć temat znaczenia warzyw w diecie czworonogów. Psy są względnymi mięsożercami, co oznacza, że potrafią korzystać zarówno z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego takich jak warzywa. Są one źródłem ważnych składników odżywczych - witamin i minerałów, a także dostarczają włókna pokarmowego. Dlatego też warzywa są częstym składnikiem gotowych karm dla zwierząt.

 

Pamiętajmy, by nie karmić psa resztkami ze stołu. To, co służy nam, opiekunom, może być prawdziwym wyzwaniem dla żołądka pupila. Smażone lub pieczone potrawy obciążają układ pokarmowy i są ciężkostrawne dla psa, a przyprawy takie jak sól, pieprz, czy ostra czerwona papryka, mogą podrażnić śluzówkę jelit. Dokarmianie psa odpadkami z obiadu może również przyczynić się do nadwagi. Jeśli chcemy, aby był zdrowy i utrzymał prawidłową masę ciała, bez nadmiaru tkanki tłuszczowej, zrezygnujmy z tego typu praktyk. 

 

Jakie warzywa może jeść pies? Możemy od czasu do czasu poczęstować czworonożnego przyjaciela gotowanymi buraczkami, marchewką, pietruszką i selerem. Brokuły, dynia, fasolka szparagowa, bataty (słodkie ziemniaki), czy kalafior, również mogą stanowić okazjonalną przekąskę dla pupila.  

Tak więc, jeśli pies od czasu do czasu zje np. kawałek marchewki lub całe warzywo (w zależności od wielkości psa oczywiście) to nie zaburzy to proporcji diety. Natomiast jeśli codziennie będzie dostawał takie przekąski, może to wpłynąć negatywnie na równowagę pokarmu - zaburzyć ją zarówno pod względem zawartości składników  odżywczych, jak i kalorii.

 

Powyższe warzywa mogą więc stanowić składnik zbilansowanej diety - być stosowane jako surowce do produkcji karm gotowych lub można z nich korzystać do przygotowywania domowych posiłków dla psa. Jednak bądźmy świadomi, że żywienie domowe jest czasochłonne i trudne do przygotowania tak, aby było kompletne i zbilansowane. Jakich warzyw nie powinniśmy dawać psu? Szkodliwy wpływ na zdrowie czworonożnego przyjaciela mają cebula, czosnek, szczypiorek, por – produkty te zawierają toksyczny związek chemiczny tiosiarczan, który może spowodować u pupila anemię (niedokrwistość hemolityczną). Szkodliwy w diecie psa jest też rabarbar, szczaw oraz niedojrzałe ziemniaki (ich kiełki i zielone pędy zawierają niebezpieczną solaninę, która może spowodować zatrucie). Czy psy mogą jeść paprykę?

Czy pies może jeść paprykę? 

 

Papryka (z łac. Capsicum annuum)  to jedno z najzdrowszych warzyw - zawiera cenne witaminy (C,E, K oraz z grupy B), mikro- oraz makroelementy, na stałe goszcząc niemal w każdej polskiej kuchni. Jeśli chodzi o wartości odżywcze papryki, warto wspomnieć o przeciwutleniaczach, luteinie, beta-karotenie, żelazie, fosforze, magnezie. My, opiekunowie psów często i chętnie jemy to warzywo, a co w przypadku czworonogów?

 

Czy pies może jeść paprykę? To zależy od rodzaju papryki - jednak pamiętajmy, że nie może ona być codziennym elementem diety zwierzęcia, a jedynie okazjonalną przekąską. Jeśli chodzi o odmiany, wyróżniamy, przede wszystkim, paprykę słodką i ostrą. Papryka słodka, jak najbardziej, może sporadycznie trafiać do pyszczka pupila (jeśli nasz pies jest alergikiem lub cierpi na choroby układu pokarmowego, warto wcześniej zasięgnąć porady specjalisty i podawać zwierzęciu paprykę za zgodą lekarza weterynarii). To popularne warzywo z rodziny psiankowatych występuje w wielu kolorach, wielkościach i kształtach – zdecydowanie najczęściej spotykana jest czerwona, zielona i żółta papryka. Z punktu widzenia korzyści zdrowotnych, dla psa najbardziej wartościowa jest papryka czerwona (tylko słodka odmiana). Natomiast bardzo złym pomysłem jest podawanie psu ostrej papryki – chili, która słynie ze swojego pikantnego smaku, za który odpowiada związek chemiczny o nazwie kapsaicyna. Substancja ta działa silnie drażniąco na nerki, układ moczowy, oddechowy oraz błony śluzowe układu pokarmowego psa. Papryka ostra może wywołać u czworonoga wymioty, biegunkę, zaczerwienienie i pieczenie oczu oraz skóry – tak więc ta odmiana powinna być całkowicie wyeliminowana z diety zwierzęcia. Jeśli zauważymy, że pies zjadł chili – dyszy, kicha i nadmiernie się ślini, udajmy się jak najszybciej do lekarza weterynarii. Czy pies może jeść paprykę poddaną obróbce kulinarnej? Co z papryką w proszku – jak przyprawa wpływa na układ pokarmowy? 

Psy i papryka - czy czworonogi mogą jeść paprykę w każdej postaci? 

 

Pies może dostawać od czasu do czasu zarówno papryką duszoną, jak i surową – niepoddaną żadnej obróbce termicznej. Czy psy mogą jeść paprykę w nieograniczonych ilościach? Nie. Jeśli chodzi o rekomendowaną ilość papryki, podawanej szczeniętom, dorosłym psom i seniorom, warzywo to powinno stanowić okazjonalną przekąskę, a nie codzienny rytuał. Pamiętajmy, że nadmiar papryki słodkiej w diecie pupila może zaburzyć pracę układu trawiennego. Natomiast warzywo podawane w odpowiednich proporcjach i formie, przyniesie zwierzęciu korzyści zdrowotne. Oczywiście, może zdarzyć się, że nawet słodka odmiana papryki nie będzie służyła psu. Jeśli zauważymy, że zwierzę ma wzdęty brzuch lub biegunki – wykluczmy paprykę z diety czworonoga i spróbujmy wprowadzić inne produkty roślinne, bezpieczne dla czworonoga (np. buraki ćwikłowe, fasolkę szparagową, czy dynię).

 

Podsumowując, czy pies może jeść paprykę? Słodkie odmiany są dozwolone - możemy podawać je psu tylko od czasu do czasu. Ostra papryka chili nie jest dobrym pomysłem, ze względu na zawartość kapsaicyny. Dobrze żywiony pies to szczęśliwy pies. Karmienie pupila wysokiej jakości jedzeniem to jeden ze sposobów okazywania miłości i wzmacniania więzi, jaka łączy zwierzę z opiekunem - warto o tym pamiętać.



Pedigree imagery
Kup online