PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czy pies może jeść pomidory?

adopter-un-chiot-abandonne-detail_0.png

Pies to przyjaciel na dobre i złe. Więź między człowiekiem a psem jest naprawdę wyjątkowa. Jednym ze sposobów na odwdzięczenie się za bezwarunkową miłość, jaką darzą nas te wierne i oddane zwierzęta, jest karmienie ich wysokiej jakości jedzeniem. Jakie pokarmy można od czasu do czasu podawać zwierzęciu, a jakich unikać. Czy pomidor dla psa to dobry pomysł? Czy pies może jeść pomidory? Czy zielone części tych warzyw mogą zaszkodzić naszemu ukochanemu psu? 

 

Spis treści:

  1. Pomidory dla psa – właściwości zdrowotne
  2. Pomidor – psi przysmak czy trucizna? Czy pies może jeść pomidory?
  3. Pomidor dla psa - jakie są objawy zatrucia niedojrzałym pomidorem?

 

Pomidory dla psa – właściwości zdrowotne

Zanim wyjaśnimy, czy pies może jeść pomidory i czy są one dla niego bezpieczną przekąską, warto wspomnieć o podstawowych właściwościach zdrowotnych tego warzywa z rodziny psiankowatych. Pomidor jest niskokalorycznym produktem, nie obciąża układu pokarmowego, zawiera sporo wody, witaminy C, E, K oraz cenne pierwiastki, takie jak potas – tak więc wpływa pozytywnie na organizm człowieka. A jak to wygląda w przypadku psa? Czy możemy poczęstować czworonożnego przyjaciela kawałkiem pomidora? Co się stanie, gdy to smaczne i zdrowe dla ludzi warzywo trafi do psiej miski? Czy psy mogą jeść pomidory?

 

Pomidor  – psi przysmak czy trucizna? Czy pies może jeść pomidory?

Kiedy pomidory mogą być szkodliwe dla psów? Dojrzały, czerwony pomidor dla psa w niewielkiej ilości nie stanowi żadnego zagrożenia pod względem zdrowotnym. Zupełnie inaczej jest w przypadku pomidorów niedojrzałych (zielonych), które zawierają niebezpieczną tomatynę – związek chemiczny o toksycznych właściwościach. Zielone części pomidora – łodygi i liście również mogą negatywnie wpłynąć na  zdrowie zwierzęcia, gdyż zawierają z kolei szkodliwą solaninę (to silnie toksyczny związek, który zagraża nie tylko zdrowiu, ale niekiedy i życiu pupila – w przypadku seniorów i alergików). Dlatego, jeśli hodujemy w ogrodzie pomidory, zwróćmy uwagę, by odpowiednio zabezpieczyć uprawy i odgrodzić krzaki z dojrzewającymi warzywami tak, aby były poza zasięgiem psa. Jeśli mamy kompostownik, również zadbajmy o to, aby ciekawski pupil nie miał do niego dostępu – zwłaszcza jeżeli wiemy, że nasz pies lubi smak pomidorów i może się im nie oprzeć. W końcu bezpieczeństwo i zdrowie czworonoga jest priorytetem dla każdego kochającego opiekuna, prawda?

 

Uspokajający jest fakt, że nasze zwierzę musiałoby zjeść naprawdę bardzo dużą ilość, aby toksyczne substancje niedojrzałych warzyw zagroziły jego życiu. Nie musimy obawiać się o życie pupila, także jeśli pies zje zieloną część pomidora. Oczywiście, jeżeli u zwierzęcia wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

 

Pomidor dla psa - jakie są objawy zatrucia niedojrzałym pomidorem?

Czy pies może jeść pomidory? Jak już wiemy, tylko te dojrzałe. Po zjedzeniu zielonego pomidora, łodygi lub liści, u zwierzęcia mogą wystąpić symptomy zatrucia, takie jak:

  • biegunka, 
  • wymioty,
  • senność, 
  • drgawki,
  • spowolnienie rytmu serca, 
  • rozszerzone źrenice,
  • nadmierne wydzielanie śliny.

 

Warto podkreślić, że zatrucie pomidorem najczęściej kończy się na zaburzeniach żołądkowo-jelitowych i lekkim osłabieniu czworonoga. Należy dodać, że tomatyna jest słabo wchłaniana przez przewód pokarmowy.

 

Podsumowując – czy pies może jeść pomidory? Zielone (niedojrzałe) są absolutnie zakazane. Natomiast czerwone, w pełni dojrzałe warzywa, nie zaszkodzą zwierzęciu (jeśli pochodzą z zaufanych źródeł - ekologicznych upraw, bez ochrony chemicznej) i mogą niekiedy gościć w jego diecie, choć nie są one niezbędne (znacznie więcej korzyści przynoszą człowiekowi, niż psu). Doczytaj więcej o warzywach dla psa, które możemy podawać mu w codziennie diecie.

 

Pamiętajmy, że gdy pies zje zielonego pomidora, jego łodygę lub liście i wystąpią u niego symptomy zatrucia – powinniśmy udać się do lekarza weterynarii. Dbajmy o zdrowie naszego czworonożnego przyjaciela, podając mu kompletne i zbilansowane karmy gotowe, które powinny być podstawą psiej diety - w końcu jest on ważnym członkiem rodziny i chcemy, by towarzyszył nam długie lata, wnosząc radość do każdego dnia. Jeżeli nie wiesz, jaką karmę dla psa wybrać? Kieruj się poradami specjalistów żywienia zwierząt!

Pedigree imagery
Kup online