PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czy pies może jeść podroby?

dog-chews-hero-desktop.jpg

Przygotowywanie jedzenia dla psa może stanowić trudne zadanie, szczególnie jeśli jest dość wybredny lub zmaga się z różnymi schorzeniami. Poza tym jakość oraz ilość pożywienia wpływają na prawidłowy rozwój, zdrowie oraz samopoczucie Twojego psa. Optymalnym rozwiązaniem jest podawanie pełnoporcjowej karmy gotowej, w której zawarte są wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Ale czy podroby również mogą być elementem zdrowego menu czworonoga?

Spis treści:

  1. Mięso w diecie Twojego psa - kilka wskazówek
  2. Podroby dla psa - czy są bezpieczne?
  3. Jakie podroby dla psa wybrać?

Mięso w diecie Twojego psa - kilka wskazówek

Na samym początku warto zaznaczyć, że podstawą żywienia Twojego psa powinna być zbilansowana dieta. Może być oparta na pełnoporcjowej karmie suchej lub mokrej (albo jednej i drugiej) lub samodzielnym przygotowaniu posiłków, wzbogaconych o suplementację. Jest to bardzo trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy. Badania wskazują na to, że 95% posiłków domowych nie dostarcza wszystkich składników odżywczych. 

 

Psy należą do tzw. względnych mięsożerców, co oznacza, że mogą korzystać z pokarmów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego to źródło cennego białka, tłuszczów oraz witamin i minerałów. To składniki, które znajdziesz w pełnoporcjowych karmach dla psów. Poddawane są one ścisłej kontroli weterynaryjnej i są bezpieczne dla Twojego pupila. Warto wiedzieć, że zgodnie z definicją „mięso” to mięśnie szkieletowe pochodzące od zwierząt rzeźnych, a „produkty pochodzenia zwierzęcego” to inaczej podroby np. wątróbki, serca czy żołądki. Codzienne posiłki dla psa powinny być skomponowane w taki sposób, by dostarczały niezbędnych składników odżywczych. Pochodzą one z wielu różnych surowców - zwierzęcych i roślinnych. Zatem, jakie mięso dla psa będzie najlepsze? Tzw. monodieta mięsna, czyli stosowanie wyłącznie mięsa, nie jest właściwe i może spowodować niedobory składników odżywczych, np. wapnia, witaminy A. Jeśli chcesz przygotowywać jedzenie dla psa samodzielnie, musisz pamiętać również o tym, aby nie podawać resztek ze swojego stołu albo posiłków przygotowywanych dla całej rodziny. Poza tym należy kontrolować psią dietę w taki sposób, aby stworzyć jedzenie zbilansowane. 

 

Jeśli korzystasz z gotowej, pełnoporcjowej karmy, nie musisz się o nic martwić. Wystarczy, że będziesz dokładnie czytać instrukcje zamieszczone na etykiecie i obserwować swojego ulubieńca. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

 

Podroby dla psa - czy są bezpieczne?

Podroby są źródłem łatwo przyswajalnego białka, tłuszczów oraz witamin i składników mineralnych, właśnie dlatego stanowią wartościowy element psiej diety. Tzw. produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli właśnie wątroby, serca czy żołądki są istotnym składnikiem pokarmów gotowych, dostarczając niezbędnych substancji odżywczych oraz będąc źródłem kuszącego smaku. 

 

Jeśli jednak wciąż zastanawiasz się, czy możesz podać psu podroby, pamiętaj, że mogą one stanowić jedynie niewielką przekąskę, dodatek do codziennej, zbilansowanej diety. Kawałek wątróbki czy małą porcję żołądków należy wówczas ugotować bez żadnych dodatków, by pozbyć się ewentualnych groźnych bakterii. Tak samo jak w przypadku innych przekąsek, tak w przypadku podrobów, dawka kalorii pochodząca z nich powinna stanowić maksymalnie 10% dziennej porcji energii.

Jakie podroby dla psa wybrać?

Podroby to jadalne narządy wewnętrzne zwierząt rzeźnych. Jak wspomniano wcześniej, pod pojęciem „produkty pochodzenia zwierzęcego”  kryją się właśnie podroby dla psa takie, jak wątroby, serca czy nerki. Są źródłem białka, tłuszczów, witamin i minerałów. Dlatego stanowią ważny składnik pełnoporcjowych karm gotowych. Jeśli chcesz od czasu do czasu podać psu podroby w postaci przekąski, wybierz podroby wołowe, drobiowe lub wieprzowe. Są łatwo dostępne i bardzo atrakcyjne smakowo dla czworonoga. Warto jednak pamiętać o wcześniejszym ugotowaniu ich oraz o ogólnych zasadach żywienia psów

Close popup