PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czym karmić psa, by był zdrowy i pełen energii?

PED_LargeDog_5-detail.png

Każdy troskliwy opiekun ukochanego czworonoga zastanawia się, co jest lepsze dla jego pupila – karma gotowa czy domowe jedzenie? Bo to, że pies wymaga kompletnego i zbilansowanego pokarmu jest przecież oczywiste. Ale jak mu go zapewnić?

 

Układ pokarmowy psa – jak funkcjonuje i co warto wiedzieć

 

Najpierw trzeba sobie uświadomić, że układ pokarmowy psa (i jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze) różni się od naszych, ludzkich, dlatego karmienie pupila jedzeniem przeznaczonym dla ludzi nie tylko nie zaspokoi w pełni potrzeb psiego organizmu, ale może wręcz wpłynąć negatywnie na jego kondycję i zdrowie.

 

Warto wiedzieć, że:

 

  • Niestabilne pod względem składu (np. resztki ze stołu) lub niestarannie przygotowane pożywienie zwiększa ryzyko wystąpienia biegunki u psów.
  • Niedogotowane lub surowe mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego mogą zawierać chorobotwórcze bakterie i pasożyty.
  • Zjadanie kości jest częstą przyczyną złamań zębów, zadławień oraz niedrożności jelit.
  • Deficyt wapnia i nadmiar fosforu (w stosunku do wapnia) w pokarmie prowadzi do chorób rozwojowych kości i dlatego, między innymi, samo mięso jest nieprawidłowym pokarmem dla psów.
  • Nadmiar tłuszczu w pokarmie zwiększa ryzyko otyłości, a także innych chorób, np. zapalenia trzustki.

Dieta dla psa – czy może być źródłem chorób?

 

Istnieje szereg chorób związanych bezpośrednio z nieprawidłowym żywieniem.

 

Nadmiar tłuszczu może być przyczyną zapalenia trzustki u psa, a niedobór wapnia czy nadmiar fosforu może powodować zaburzenia w szkielecie. Natomiast nadmiar dostarczanej energii prowadzi do nadwagi i otyłości – potwierdza lek. wet. Małgorzata Głowacka.

 

Widać więc wyraźnie, że zdrowie naszych pupili jest uzależnione od dostarczania organizmowi prawidłowo skomponowanego pokarmu. Jednak przygotowanie optymalnego jedzenia w warunkach domowych jest dla opiekuna, niebędącego psim dietetykiem, niezwykle trudne. Dzieje się tak, ponieważ, jak stwierdza lek. wet. Małgorzata Głowacka: „Zazwyczaj nie znamy ilości składników odżywczych, które są zawarte w poszczególnych surowcach ani nie znamy strat, do których dochodzi na przykład w procesie gotowania.”

 

Rozwiązaniem jest gotowa karma pełnoporcjowa, która zaspokaja wszelkie potrzeby żywieniowe psa, zgodnie z jego wiekiem, wielkością, stanem fizjologicznym i poziomem aktywności. Oznacza to, że z powodzeniem może być ona jedynym źródłem składników odżywczych i stanowić wyłączny pokarm każdego dnia i przez całe życie zwierzęcia.

 

Normy żywieniowe (np. FEDIAF) podają, jaki poziom substancji odżywczych jest właściwy dla zdrowego psa, a co za tym idzie, określają w pewien sposób skład pełnoporcjowej karmy. Warto zaufać ekspertom, którzy opracowują receptury karm pełnoporcjowych dla psów tak, aby każdy pupil otrzymał w ciągu dnia wszystko to, czego potrzebuje.

 

Kompletność i zbilansowanie karmy określa zawartość składników odżywczych (białek, tłuszczu, witamin i minerałów), a nie skład surowcowy (ilość mięsa, zbóż itp.). Dlatego ustalaniem składów poszczególnych typów karmy zajmują się doświadczeni fachowcy, wykorzystując surowce o określonej zawartości substancji odżywczych. Dzięki nim karmy pełnoporcjowe są optymalnie strawne, smakowite, bezpieczne i stałe pod względem składu.

 

Niezależnie od tego, czy Twój psi przyjaciel to dostojny kanapowiec, uroczy piesek torebkowy, czy też wieczny poszukiwacz przygód, zasługuje na pokarm zdrowy, kompletny i zbilansowany. A taka jest właśnie karma pełnoporcjowa.

 

Zachęcamy wszystkich kochających opiekunów, by przekonali się sami, jakie korzyści przyniesie ich pupilom dzienna dawka smacznych kąsków pełnoporcjowej karmy gotowej w misce. Bo zdrowy pies to szczęśliwy pies. Oto kilka faktów, na które powinieneś zwrócić uwagę:

 

  • Psy należą do względnych mięsożerców, co znaczy, że potrafią efektywnie korzystać zarówno z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.
  • Prawidłowe żywienie psa polega na podawaniu pokarmu dostarczającego mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
  • Zapotrzebowanie żywieniowe psów jest różne w zależności od rasy, wieku, aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego.
  • Prawidłowy pokarm powinien cechować się: bezpieczeństwem, kompletnością i zbilansowaniem, stałością składu, właściwą strawnością i smakowitością.

Jak karmić psa, żeby był zdrowy i szczęśliwy?

 

Optymalne żywienie psów polega na dostarczeniu im pożywienia będącego źródłem wszystkich niezbędnych dla tego gatunku zwierząt składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Innymi słowy pokarm powinien być jednocześnie kompletny i zbilansowany. Normy żywieniowe Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF) określają ilości minimalne oraz maksymalne – jeśli takie istnieją – wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które muszą znaleźć się w pokarmie dla psów w zależności od wieku, aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego.

 

Wartości pomiędzy minimum a maksimum odpowiadają ilościom optymalnym, które pozwalają na zachowanie dobrego zdrowia i samopoczucia czworonoga. Są one zdecydowanie wyższe niż minimum biologiczne gwarantujące przeżycie. Warto pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar substancji pokarmowych jest niekorzystny dla zdrowia psa. Receptury pełnoporcjowych karm gotowych Pedigree są oparte na wytycznych zawartych w normach żywieniowych, dzięki czemu nasz pupil otrzymuje w swojej misce wszystko to, czego potrzebuje. Należy podkreślić, że przestrzeganie tych wytycznych jest dobrowolne i nie wszyscy producenci deklarują ich przestrzeganie.

 

Najlepsza karma dla psa –kontrola procesu produkcji to podstawa

 

Podstawowym warunkiem optymalnego żywienia jest bezpieczeństwo. Oznacza to, że pokarm nie może zawierać niczego, co mogłoby zwierzęciu zaszkodzić, czyli: czynników biologicznych (bakterii, pasożytów, grzybów), substancji toksycznych oraz szkodliwych. Odpowiednio kontrolowany i precyzyjnie przestrzegany proces wytwarzania karm gotowych gwarantuje, że są one całkowicie bezpieczne dla naszych pupili.

 

Skład karmy dla psów – powinien być stały

 

Bardzo ważną cechą prawidłowego pokarmu dla psów jest stały skład pod względem proporcji składników odżywczych (białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów). Pozwala to na zachowanie komfortu trawiennego i zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunek. Psy nie potrzebują urozmaicenia pokarmu. Wręcz przeciwnie – nagłe zmiany składu pożywienia są szkodliwe i mogą być przyczyną zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego.

 

Karma powinna być łatwostrawna i smaczna

 

Prawidłowe pożywienie psów musi charakteryzować się właściwą strawnością, zapewniającą przyswojenie odpowiednich ilości składników odżywczych w nim zawartych. Zbyt niska strawność może być przyczyną niedożywienia. Z kolei odpowiednia smakowitość pokarmu gwarantuje zjedzenie go przez zwierzę, a tym samym umożliwia zaspokojenie potrzeb żywieniowych.

 

Indywidualne dopasowanie- sekret najlepszego pokarmuWarunkiem optymalnego żywienia jest dopasowanie pokarmu do indywidualnych potrzeb psa. Zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze i energię jest zależne od wielu czynników, takich jak: rasa, wiek, stan fizjologiczny i aktywność fizyczna. Dodatkowo każde zwierzę może mieć osobnicze preferencje. Dlatego też, kiedy chcemy dobrać odpowiedni pokarm dla swojego pupila, należy uwzględnić wszystkie te cechy.

 

Konsekwencje złej diety psa

 

Optymalne żywienie umożliwia maksymalne wykorzystanie możliwości organizmu zapisanych w genach. Pozwala na utrzymanie zdrowia i dobrego samopoczucia czworonoga. Z drugiej strony nieprawidłowy pokarm może być przyczyną wielu chorób. Należą do nich między innymi: otyłość, choroby układu ruchu, wątroby, trzustki, zaburzenia rozrodu i wiele innych.

 

Co musisz wiedzieć o diecie psa?

 

  • Psy różnią się od zwierząt wszystkożernych i bezwzględnych mięsożerców pod względem budowy przewodu pokarmowego i specyfiki metabolizmu.
  • Psy nie wymagają urozmaiconych posiłków i są przystosowane do spożywania wąskiego zakresu smaków pokarmu.
  • Psy potrzebują pokarmów stałych pod względem składu, co umożliwia utrzymanie dobrego samopoczucia i komfortu trawiennego.
  • Urozmaicenie, czyli gwałtowne zmiany pokarmu, mogą być przyczyną zaburzeń w postaci wymiotów i/lub biegunki.
  • Pełnoporcjowe karmy gotowe charakteryzują się stałością składu, bezpieczeństwem, kompletnością i zbilansowaniem oraz odpowiednią strawnością i smakowitością.
  • Wielu opiekunów sądzi, że psy wymagają urozmaiconych posiłków. Nie jest to jednak prawda, a przekonanie wynika z przeniesienia potrzeb żywieniowych człowieka na czworonoga.

Pies różni się pod względem budowy przewodu pokarmowego oraz specyfiki metabolizmu od wszystkożerców, np. człowieka czy świni czy bezwzględnych mięsożerców np. kotów. Psy są naturalnie przystosowane do jedzenia wąskiego zakresu smaków pokarmu – podobnie jak ich przodkowie, którzy żywili się głównie kilkoma gatunkami upolowanych zwierząt.

 

Proces udomowienia, który rozpoczął się nawet 30 tysięcy lat temu, wywarł ogromny wpływ na sposób odżywiania współczesnych psów, dzięki czemu stał się on nieco bardziej elastyczny. Dzięki zmianom ewolucyjnym przystosowującym czworonogi do nowych warunków środowiskowych psy mogą efektywnie wykorzystywać zarówno pokarmy pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.

 

Nie oznacza to jednak, że nasze pupile powinny otrzymywać codziennie inny rodzaj pożywienia np. jednego dnia rybę i ziemniaki, drugiego kurczaka z marchewką i ryżem, a trzeciego suchą karmę polaną rosołem. Gwałtowne zmiany składu pokarmu dotyczące proporcji i strawności makroskładników, czyli jego urozmaicanie, mogą być wręcz szkodliwe dla zdrowia psa. Powodują one zaburzenia pokarmowe, objawiające się pod postacią biegunek i/lub wymiotów, które, powtarzając się, mogą wywoływać trwałe zmiany w przewodzie pokarmowy – wyjaśnia lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka.

 

Należy pamiętać, że jedynie stabilny skład karmy pozwala na utrzymanie komfortu trawiennego i zapewnienie dobrego samopoczucia psa. Większość psów – w odróżnieniu od kotów – nie wykazuje też potrzeby zmiany smaku pokarmu. Oznacza to, że te czworonogi nie potrzebują urozmaicenia, lecz pokarmu stałego pod względem zawartości makroskładników.

 

Czym karmić psa?

 

Przygotowując pożywienie domowe dla pupila, trudno jest spełnić warunek stałości, ponieważ zazwyczaj nie znamy dokładnego składu surowców, które wykorzystujemy. Nie potrafimy też określić strat substancji odżywczych, np. podczas obróbki termicznej. Dodatkowo nie kontrolujemy warunków gotowania, czyli czasu i temperatury, które mają ogromny wpływ na ostateczną przyswajalność pokarmu.

 

Z kolei proces wytwarzania pełnoporcjowych karm gotowych – zarówno suchych, jak i mokrych – jest precyzyjnie opracowany i nadzorowany. Receptura oraz wszystkie parametry obróbki surowców są ustalone i przestrzegane na każdym etapie. Dlatego pełnoporcjowe karmy gotowe charakteryzują się stałością składu, odpowiednią strawnością oraz smakowitością, a ponadto są bezpieczne, kompletne i zbilansowane.

Close popup