PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Ewolucja i udomowienie psa – jak wpłynęły na jego żywienie?

Dealing-With-Grief-In-Dogs_3_1.jpg

Niewiele rzeczy uszczęśliwia psy bardziej niż jedzenie. Otyłość prowadzi jednak do problemów zdrowotnych u psów, więc ważne jest utrzymywanie odpowiedniej równowagi pomiędzy aktywnością fizyczną a ilością jedzenia podawanego psu.

 

Mój pies jest gruby – co robić?

 

Jeżeli obawiasz się, że Twój pies może mieć nadwagę, swoje pierwsze kroki powinieneś skierować do lekarza weterynarii. Będzie on w stanie stwierdzić, czy przyczyną jest przekarmianie, czy może poważniejsze zaburzenia, np. problemy z tarczycą albo cukrzyca.

 

W schudnięciu pomoże psu również większa aktywność fizyczna. Jeżeli Twój pies nie miał ostatnio zbyt dużo ruchu, zacznij od codziennego, energicznego 10-minutowego spaceru – a następnie wydłuż go po kilku tygodniach do 20 minut. Zabawa z psem to inny wspaniały sposób na zapewnienie mu właściwej dawki ruchu.

 

Otyłość u psa – ważne informacje

 

  • Otyłość jest groźną chorobą mogącą dodatkowo prowadzić do wystąpienia innych zaburzeń zdrowotnych.
  • Przyczyną nadwagi i otyłości u psów jest nadmierny pobór energii, przekraczający jego zapotrzebowanie.
  • Według różnych statystyk nawet połowa populacji psów dotknięta jest nadwagą lub otyłością.
  • Częstą przyczyną nadwagi i otyłości u psów jest stosowanie niezbilansowanego pokarmu domowego w niekontrolowanych ilościach oraz podawanie resztek ze stołu.
  • Optymalna dieta dla psa powinna być kompletna i zbilansowana, właściwie strawna, bezpieczna, stała pod względem składu i smaczna.

Nadwaga u psa – co to jest i jakie są statystyki?

 

Otyłość, czyli nadmierna ilość tkanki tłuszczowej, jest poważną chorobą mogącą stać się przyczyną wielu innych zaburzeń, np. chorób kości i stawów, problemów hormonalnych, nieprawidłowości dotyczących rozrodu. Szczególnie niebezpieczne jest przekarmienie psa w okresie wzrostu. Według różnych statystyk nadwaga i otyłość mogą dotyczyć nawet połowy populacji psów, a ich przyczyną jest nadmierna podaż energii w pokarmie, która przekracza zapotrzebowanie czworonoga. W ten sposób dochodzi do odkładania się tkanki tłuszczowej. Do czynników predysponujących do wystąpienia otyłości należą: nieodpowiednia dieta, wiek (7-12 lat), płeć (samice), rasa (np. labrador retriever, beagle, jamnik), brak aktywności fizycznej, zabieg kastracji.

 

Przyczyna otyłości psów

 

Złe nawyki dietetyczne w żywieniu psów są najważniejszą przyczyną występowania u nich nadwagi i otyłości. Pokarmy domowe podawane czworonogom stanowią częstą przyczynę nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. W wielu przypadkach opiekunowie nie obliczają precyzyjnie zapotrzebowania energetycznego swoich pupili, które zależy między innymi od wielkości rasy, wieku, aktywności fizycznej czy stanu fizjologicznego. Dodatkowo nie kontrolują zawartości energii w przygotowywanym pokarmie, który zazwyczaj jest bogaty w tłuszcze.

 

Posiłki domowe dla czworonogów są często niezbilansowane pod względem zawartości energii i składników odżywczych, stąd też liczba kalorii w takim pokarmie nie jest dopasowana do potrzeb zwierzęcia. Innym problemem związanym z żywieniem domowym czworonogów jest brak dokładnego dawkowania posiłków.

 

W wielu przypadkach psy jedzą tyle, ile chcą, a w ich miskach znajdują się zbyt duże ilości pokarmu. Poza tym zdarza się, że opiekunowie dzielą się z pupilami swoimi smakołykami, częstując je np. wędlinami, niedojedzonymi kotletami czy słodyczami. Takie pokarmy to istna bomba kaloryczna i prowadzą do nadmiernego poboru energii przez czworonoga.

 

Zapobieganie nadwadze i otyłości u czworonogów

 

Prawidłowa dieta, dopasowana do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, jest podstawowym warunkiem utrzymania optymalnej masy ciała, czyli zapobiega nadwadze i otyłości. Jak radzi lekarz weterynarii dr Małgorzata Głowacka:

 

Warto w tej kwestii skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym, który pomoże ustalić zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze Twojego pupila i dobierze najodpowiedniejszy dla niego pokarm. Pamiętajmy, że dieta powinna być kompletna i zbilansowana, właściwie strawna, bezpieczna, stała pod względem składu i smaczna.

 

W przypadku stosowania żywienia domowego trudno spełnić wszystkie te warunki, które w karmach gotowych zostały zagwarantowane przez producentów. Żywiąc swojego psa pełnoporcjowymi karmami gotowymi, wystarczy nałożyć do miski odpowiednią ilość pysznego posiłku. To optymalny sposób, by uniknąć nadwagi i otyłości u pupila!

 

Jak pomóc psu wrócić do prawidłowej wagi?

 

W pierwszej kolejności należy ustalić, czy pies cierpi na nadwagę, czy na otyłość. Zgodnie z przyjętymi wytycznymi pies z nadwagą to taki, którego masa jest o 15% większa od masy optymalnej. O otyłości możemy mówić wówczas, gdy masa ciała jest większa o 30% w stosunku do masy optymalnej.

 

Niezależnie jednak od powyższego, o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem weterynarii niż odchudzanie psa na własną rękę i na „wyczucie”. Lekarz oceni nie tylko wagę psa, ale także BCS, czyli kondycję ciała. Następnie ustali właściwe postępowanie, np. zaleci zmianę karmy na mniej kaloryczną, podpowie, jak i ile razy dziennie karmić psa, jak z nim ćwiczyć.

 

Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem odchudzania psa, ale zbyt intensywna może mu zaszkodzić. W związku z tym – zwłaszcza w przypadku dużej otyłości – powinna być umiarkowana, ale regularna. Warto pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem, by mógł monitorować postępy.

Pedigree imagery
Kup online