PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Ile karmy dla psa? Sprawdź, ile powinien jeść Twój pies

puppy-dog-detail.png

Odżywianie naszych czworonożnych przyjaciół to złożona kwestia, ale spokojnie, nie należy się jej obawiać, lecz raczej dokładnie poznać. Poznać zarówno niezbędne składniki odżywcze, jakie wskazane są w diecie psów, surowce, z jakich pochodzą, sposób ich przetworzenia, jak i ilość, w której nasz psi towarzysz powinien je otrzymywać. Jeśli zatem zastanawiasz się, ile karmy dla psa powinno lądować w misce Twojego ulubieńca, koniecznie przyjrzyj się bliżej kilku podstawowym założeniom.

 

Spis treści:

  1. Ile karmy dla psa - zacznijmy od podstaw
  2. Ile karmy dla psa - tabela idzie z pomocą! 
  3. Masa ciała pod kontrolą - ile karmy dla psa to już za dużo?
  4. Ile karmy dla psa należy podać? Wiek ma znaczenie!
  5. Ile karmy dla psa - dodatkowe wskazówki

 

Ile karmy dla psa - zacznijmy od podstaw

 

Niezależnie od tego, jak blisko jesteśmy ze swoimi psami, pewnych potrzeb nie będziemy z nimi dzielić - w tym potrzeb żywieniowych. Psy są pod tym względem zupełnie różne od ludzi, a mowa zarówno o składzie podawanych im posiłków, jak i ich wielkości. Co najważniejsze, stawiać musimy przede wszystkim na indywidualne podejście. Chcąc bowiem dobrać odpowiednią ilość pożywienia dla naszego psa, należy zwrócić, przede wszystkim, uwagę na jego cechy - wielkość, masę ciała, poziom aktywności, temperament oraz upodobania. Oczywiste jest, że pies o sporych gabarytach, który codziennie przebiega kilka kilometrów, będzie potrzebował o wiele większej dawki energii, niż malec, spędzający większość dnia, smacznie śpiąc. 

 

Zastanawiając się zatem, ile karmy dla psa należy podać, najlepiej oprzeć się na obliczeniach, dotyczących dziennego zapotrzebowania energetycznego naszego czworonożnego towarzysza. Dzięki nim dowiesz się, jaka ilość kalorii w ciągu dnia pozwoli mu optymalnie funkcjonować i tym samym zachować zdrowie oraz radość życia, na których przecież tak bardzo nam zależy!

 

Podstawą w tego typu obliczeniach jest sprawdzenie, jakie jest spoczynkowe zapotrzebowanie na energię - oznacza to ilość, wspomnianych już, kalorii, która jest naszemu psu niezbędna, nawet gdyby tylko i wyłącznie spał (zużywa ją m.in. na oddychanie, trawienie, wypróżnianie). Wynik ten następnie mnożymy przez specjalne współczynniki, dopasowane do stanu zdrowia oraz aktywności danego zwierzęcia - inne są dla psów pracujących, odmienne dla suk w okresie laktacji, czworonogów w czasie wzrostu, psów sterylizowanych, etc. Tego typu obliczenia dają bardzo dokładne dane, lecz mimo to, musimy być uważni i gotowi na zmiany - żywe organizmy nie zawsze dają się sprowadzić do prostych wzorów i swoim funkcjonowaniem potrafią nas zaskoczyć. Jeśli więc, szukając odpowiedzi na pytanie, ile karmy dla psa powinieneś podać, odpowiesz wzorem - łatwo możesz się zgubić. Owszem, jest to dobra wskazówka, lecz - niezmiennie - otwartość na sygnały, płynące od naszego czworonożnego przyjaciela, jest podstawą!

 

Ile karmy dla psa - tabela idzie z pomocą! 

 

Duże znaczenie, w kontekście ilości podawanego psom pożywienia, ma także jego rodzaj. Znacznym ułatwieniem jest w tej kwestii korzystanie z gotowych psich posiłków - profesjonalnie przygotowane karmy (zarówno suche, jak i mokre) mają na swoich opakowaniach umieszczone odpowiednie tabele, w których określone jest, ile karmy dla psa należy podać (w odniesieniu do jego wielkość i wieku). Dzięki temu to, co musiałbyś sprawdzać skomplikowanym wzorem, masz od razu pod ręką. 

 

Jest to tym istotniejsze, że tego typu wyliczenia, przygotowane przez specjalistów, pozwolą na dostarczenie Twojemu przyjacielowi wszystkiego, czego potrzebuje - określone porcje stanowią bowiem zbilansowane posiłki. Posiłki, które nie tylko zaspokoją jego głód, lecz także wesprą zdrowie skóry, sierści, układu odpornościowego, dodadzą energii oraz poprawią nastrój. Zgadza się, jedzenie pełni wiele funkcji - nie tylko fizjologicznych. Co za tym idzie, prawidłowe określenie, ile karmy dla psa jest najbardziej wskazane, pozwoli zadbać o błysk w jego oku!

 

Masa ciała pod kontrolą - ile karmy dla psa to już za dużo?

 

Masa ciała w normie to nie tylko kwestia wyglądu zewnętrznego, lecz, przede wszystkim, zdrowia. Uwielbiamy przecież patrzeć na radość, jaka maluje się na pyszczku naszego ukochanego zwierzęcia w momencie, kiedy zwinnie przeskakuje największe nawet przeszkody, czy z energią szaleje po wiosennej trawie. Niestety, jeśli będzie ważył zbyt dużo, może mu owych sił brakować. Nadmierne kilogramy mogą być więc wskazówką w podejmowaniu decyzji, ile karmy dla psa należy podawać - jeśli jego masa ciała rośnie w niekontrolowany sposób, należy zmniejszyć serwowane mu porcje. Jeśli zaś nasz ulubieniec traci na wadze, wskazane będzie ich zwiększenie. Co ważne, w przypadku otyłości, która jest chorobą, masę ciała psa należy redukować pod okiem specjalisty. Jeśli więc waga czworonoga budzi jakiekolwiek Twoje wątpliwości, skonsultuj ją z lekarzem weterynarii. Zmiany w tym zakresie mogą być bowiem istotną wskazówką w analizie stanu zdrowia zwierzęcia - miej ją pod kontrolą. 

 

Ile karmy dla psa należy podać? Wiek ma znaczenie!

 

Jeśli właśnie dołączył do naszej rodziny młodziutki pies, zasadnym pytaniem jest: „ile gramów karmy dla szczeniaka należy podać?”. Po pierwsze, powinniśmy wrócić do wspomnianego już punktu - znacznym ułatwieniem będzie w takim przypadku korzystanie z profesjonalnie przygotowanych psich posiłków, które na opakowaniach jasno określają optymalne porcje. Po drugie, będzie to korzystne także ze względu na potrzeby żywieniowe młodych organizmów, które są inne niż dorosłe. Postaw więc na karmy junior - zapewnią optymalny rozwój Twojemu ukochanemu małemu przyjacielowi!

 

Jeśli zastanawiasz się, jak długo należy podawać psu wspomniane karmy junior, zwróć uwagę przede wszystkim na jego wielkość. Rasy miniaturowe (psy ważące poniżej 5 kg) zwykle powinny jeść tego typu posiłki do około dziewiątego miesiąca życia, zaś psy olbrzymie (osiągające masę ciała powyżej 40 kg), mogą jeść je nawet przez 24 miesiące. Jest to niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju m.in. ich kości. 

 

Co przy tym ważne, zwróć też uwagę na częstotliwość podawania jedzenia - jeśli chodzi o szczenięta, będą one jeść częściej niż dorosłe psy, lecz mniejsze porcje. Mogą potrzebować 3-4 posiłków w ciągu dnia. Wynika to m.in. z faktu, że ich żołądki są jeszcze niedużej wielkości. 

 

Ile karmy dla psa - dodatkowe wskazówki

 

  • Zwykle dorosły pies dobrze odnajduje się w planie dnia, który opiera się na dwóch posiłkach - obserwuj, czy dla Twojego ulubieńca taki system jest odpowiedni (jeśli nie, modyfikuj go, zwracając uwagę na indywidualne potrzeby psa). Co jednak ważne, psy małych gabarytów, podobnie jak szczenięta, mogą potrzebować jedzenia częstszego, lecz w mniejszych ilościach.
  • Jeśli sprawdziłeś dokładnie, ile karmy dla psa trzeba podać, a Twój czworonożny przyjaciel takiej ilości nie jest w stanie przyjąć, możesz zastanawiać się, czy nie jest przypadkiem… niejadkiem! Spokojnie, jeśli jego masa ciała jest w normie, a on wykazuje standardowy dla siebie poziom energii, być może po prostu taki jest jego urok. Pamiętaj przy tym, że jeśli nie doje swojego posiłku, trzeba go sprzątnąć - zgadza się, pies nie powinien mieć stałego dostępu do pożywienia. Miskę powinno się wystawiać na około 30 minut.
  • Co więcej, powinien dostawać posiłki o stałych porach, w podobnych wielkościach. Pozwoli to zachować jego organizmowi zdrową równowagę.
  • Warto też zaznaczyć, że nie należy serwować jedzenia naszemu czworonogowi na chwilę przed spacerem - może skończyć się to niebezpiecznym skrętem żołądka. Przyjęło się, że jest to ryzyko związane tylko z dużymi psami, lecz nie! Wszystkie czworonogi najlepiej karmić około 20-30 minut po spacerze.

 

Nie zapominaj też o wodzie - niezależnie od tego, ile karmy dla psa podasz, woda (w przeciwieństwie do jedzenia) musi być stale dostępna. Co więcej, w nieograniczonych ilościach, świeża oraz w czystej misce. Musisz też dowiedzieć się, ile wody powinien pić pies. Przestrzeganie tych zasad sprawi, że będziesz cieszyć się zdrowiem i szczęściem swojego pupila. Na zdrowie!

Pedigree imagery
Kup online