PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Gotowe vs gotowane jedzenie dla psa, czyli kilka słów o dobrej karmie

pexels-mart-production-8434614-detail.png

Czy gotowane jedzenie dla psa jest lepsze, zdrowsze i smaczniejsze od gotowej karmy w puszce? Otóż wcale nie! Samodzielnie przygotowywane jedzenie dla psa jest najczęściej źle zbilansowane i zbyt kaloryczne. Dlatego czworonogi, które dostają domowe posiłki, są bardziej narażone na otyłość niż te karmione pełnoporcjowymi, gotowymi pokarmami. Zależy Ci na tym, aby do miski Twojego pupila trafiało wyłącznie zdrowe jedzenie dla psa? Zapraszamy do lektury!

 

Spis treści:

  1. Gotowane jedzenie dla psa - dlaczego nie jest lepsze od gotowego pokarmu?
  2. Gotowe jedzenie dla psa - to dobry wybór!
  3. Dobre jedzenie dla psa - czyli jakie?

Gotowane jedzenie dla psa - czy jest lepsze od gotowego pokarmu?

Gotowane jedzenie dla psa niektórym opiekunom może wydawać się dobrym rozwiązaniem. W końcu samodzielnie przygotowując posiłki dla swojego czworonoga, wie się, co dokładnie trafia do miski ulubieńca. Choć przeważnie domowe posiłki faktycznie składają się ze świeżych i dobrze znanych produktów, często zawierają coś, czego zawierać nie powinny. Cebula, czosnek, szczypiorek, - czy wiesz, że są niebezpieczne dla psów? Kiełkujące ziemniaki i całe owoce z pestkami również. Lista zakazanych produktów jest długa, a niektóre znajdujące się na niej pozycje mogą Cię zaskoczyć - na przykład surowe mięso, które niesie ryzyko mikrobiologiczne, tak samo dla zwierząt, jak i dla ludzi. Trzeba też wspomnieć o kościach, których ostre odłamki mogą pokaleczyć psu dziąsła, złamać zęby albo doprowadzić do niedrożności jelit. Zatem co mogą jeść psy? Jedzenie dla psa musi być bezpieczne, dlatego należy bardzo uważać, z jakich składników się je komponuje. Powinno być także kompletne i zbilansowane, czyli zawierać wszystkie niezbędne makro- i mikroskładniki, w ilościach i proporcjach, jakich pies aktualnie potrzebuje. Skomponowanie takich posiłków jest trudnym zadaniem i wymaga wiedzy z zakresu żywienia zwierząt.

 

Tak dochodzimy do sedna sprawy. Gotowanie dla psa to prawdziwe wyzwanie - musi być dokładnie obmyślane i zaplanowane, a przy tym jest czasochłonne. Choć początkowo wydaje się bardziej ekonomiczne, w ostatecznym rachunku wcale takie nie jest. Domowe jedzenie dla psa to nie resztki z rodzinnego stołu. Te mogą łatwo zwierzęciu zaszkodzić. Gotowane jedzenie dla psa powinno być dobrze zbilansowane, aby w pełni odpowiadało aktualnym potrzebom żywieniowym pupila. Dlatego też musi zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze podane we właściwych ilościach i proporcjach. Trzeba je przyrządzić w taki sposób, aby smakowało, dobrze się trawiło i było bezpieczne. Potrafisz przygotować takie dania dla swojego czworonożnego pupila?  Jeśli czujesz, że brakuje Ci kompetencji, lepiej zdaj się na wiedzę ekspertów i wybierz pełnoporcjowy, gotowy pokarm Pedigree® - psy go uwielbiają, a jedząc go, dostają wszystko to, czego potrzebują. 

Gotowe jedzenie dla psa - to dobry wybór!

Jest kilka powodów, dla których opiekunowie decydują się samodzielnie przygotowywać posiłki dla swoich merdających podopiecznych. Niektórzy traktują domowe jedzenie dla psa, jako lepsze, smaczniejsze i zdrowsze od gotowych pokarmów. Jednak, kiedy dokładniej się przyjrzymy, to właśnie gotowe jedzenie dla psa jest dużo lepsze niż własnoręcznie przygotowane. Zatem, zanim znów pomyślisz o gotowaniu makaronu dla psa bądź innych domowych dań, sprawdź, jak powinien wyglądać najlepszy posiłek dla swojego pupila. 


Apetyczne jedzenie dla psa


To prawda, że domowe jedzenie dla psa znika z miski w mgnieniu oka. Czworonogi je lubią, jednak warto zastanowić się dlaczego. Otóż najczęściej w samodzielnie przygotowywanych posiłkach przeważają tłuszcze. Te najbardziej kaloryczne składniki odżywcze wpływają na smakowitość posiłków i dostarczają mnóstwa energii - którą nie zawsze udaje się efektywnie wykorzystać. Tłuszcze są niezbędnym elementem diety, lecz nie może być ich za dużo. Dlatego gotowane jedzenie dla psa musi być odpowiednio zbilansowane - a więc składać się z tłuszczów, białek, węglowodanów, witamin i minerałów, podanych we właściwych proporcjach i ilościach - to również bardzo ważne. Pies karmiony domowym jedzeniem najczęściej zjada więcej, niż powinien. Jego posiłki są zatem zarazem zbyt obfite i zbyt kaloryczne. Choć smaczne, niekoniecznie zdrowe. Otyłość to choroba i przyczyna innych poważnych problemów zdrowotnych. Najlepszym sposobem, aby do niej nie dopuścić, jest ruch i właściwa dieta. Znacznie łatwiej ją utrzymać, bazując na profesjonalnie opracowanych produktach niż samodzielnie liczonych kaloriach.


Jak karmić psa? Stabilnie, czyli zdrowo


Psy bywają wybredne, jednak nie oznacza to, że ich dieta musi być różnorodna, jak dieta ludzi. Jest wręcz przeciwnie. Psy potrzebują diety stabilnej pod względem zawartości składników odżywczych. Posiłki o zmiennej proporcji makroskładników nie służą ich zdrowiu, wywołują problemy ze strony układu pokarmowego, sprzyjają nadwadze i otyłości u psów. Dlatego wystarczającym rodzajem pokarmu jest pełnoporcjowa karma odpowiednia do wieku, masy ciała i indywidualnych potrzeb czworonoga. Takie jedzenie dla psa jest przeznaczone na cały etap życia, o ile nie wystąpi istotny czynnik zmieniający psie potrzeby (np. ciąża lub choroba), pociągający za sobą konieczność wprowadzenia innej diety, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. 

 

A co zrobić, gdy pies nie chce jeść i wybrzydza? Najlepiej zabrać go na spacer. Nic nie poprawia apetytu bardziej niż ruch na świeżym powietrzu. Można też zaproponować pupilowi nowy smak karmy bądź przysmaki dla psów. Asortyment produktów Pedigree® jest wystarczający, aby zaspokoić psi zmysł smaku - jedzenie z wołowiną w galaretce, a może z kurczakiem i marchewką w delikatnym musie? Na co Twój pupil miałby ochotę?


Wygoda w karmieniu psa


Gotowanie dla psa nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. To zadanie czasochłonne i obarczone dużą odpowiedzialnością. Sztuka, której trzeba się nauczyć. Domowe jedzenie dla psa to nie resztki z lodówki, lecz starannie przygotowane posiłki. Jeśli sam nie możesz ich przyrządzić, wybierz pełnoporcjowy pokarm. To właśnie gotowe jedzenie dla psa Pedigree® zapewni Ci wygodę, a Twojemu pupilowi smaczny i zdrowy posiłek.

Dobre jedzenie dla psa - czyli jakie?

Dobre jedzenie dla psa musi być:

  • kompletne, 
  • zbilansowane,
  • bezpieczne,
  • strawne,
  • smaczne. 


Jeśli masz pewność, że domowe jedzenie dla psa, które przygotowujesz, spełnia wszystkie te wymogi, świetnie. Jeśli nie, wybierz gotowy, pełnoporcjowy pokarm, opracowany przez ekspertów ds. żywienia. Gotowe karmy Pedigree® to w 100% kompletne jedzenie dla psów, stworzone w oparciu o badanie naukowe. Nakładając je do miski, podajesz pupilowi zdrowe posiłki, które dostarczają odpowiedniej ilości energii, a także pomagają dbać o skórę i sierść, wspomagają układ trawienny i odpornościowy.

 

Do wyboru masz kompletne i zbilansowane karmy mokre oraz suche. Jakie zalety mają oba rodzaje pokarmu?

  • Pełnoporcjowe karmy mokre składają się w 80% z wody, zapewniają odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Są bardzo aromatyczne i mniej kaloryczne od suchej karmy, więc dzięki nim pies może łatwiej utrzymać prawidłową masę ciała. 
  • Pełnoporcjowe karmy suche są bardzo sycące, a przy okazji sprzyjają prawidłowej higienie jamy ustnej. Podczas gryzienia odpowiednio twardych granulek usuwa się osad nazębny, z którego tworzy się kamień nazębny. 

 

Wybór dobrego jedzenia dla psa oznacza wybór właściwego produktu dostosowanego do etapu życia (junior/adult/senior), rasy (psy małe/średnie/duże), aktywności fizycznej i masy ciała zwierzęcia. Nie musisz obliczać zapotrzebowania na energię metaboliczną i składniki odżywcze, określać dziennej dawki dobowej pokarmu ani martwić się o suplementację. Nie musisz też szukać dobrej jakości surowców i sprawdzać, czy na pewno nie zaszkodzą Twojemu pupilowi. Czas na gotowanie możesz przeznaczyć na ćwiczenia, spacery, zabawę. Nie sądzisz, że to lepsze rozwiązanie?