PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Jabłko dla psa - czy pies może jeść jabłka?

Protecting-Your-Dogs-Paws_1_2.jpg

Jabłko dla psa - czy pies może jeść jabłka?

Psy to wierni, lojalni towarzysze, którzy umilają nam życie i są nieocenionym wsparciem w gorszych chwilach. Dzięki nim nigdy nie czujemy się samotni. Naszą rolą jest dbanie o swoich czworonożnych przyjaciół – zaspokajając ich wszystkie potrzeby, dzięki czemu mogą być zdrowi i szczęśliwi. Czy jabłka dla psa są odpowiednim smakołykiem? Jakie wartości odżywcze zawiera ten popularny owoc? Co można podawać pupilowi okazjonalnie - gotowane czy surowe jabłko dla psa? Jakie inne owoce wyjdą psu na zdrowie, a jakie nigdy nie powinny trafić do jego żołądka? Przekonajmy się!

 

Spis treści:

 

  1. Jabłko dla psa – rola owoców w diecie psa
  2. Gotowane czy surowe jabłko dla psa – czy to dobra przekąska dla pupila?
  3. Jabłka dla psa NA TAK – jakie owoce są NA NIE?

 

Jabłko dla psa – rola owoców w diecie psa

 

Lato to czas, gdy mamy łatwy dostęp do świeżych, sezonowych owoców. W takim okresie wielu opiekunów zastanawia się, czy czworonożnym przyjaciołom można w ogóle dawać owoce? Jak najbardziej tak! Oczywiście, nie wszystkie, nie w każdej ilości i  formie, aby pupilowi nie zaszkodzić. Należy starannie selekcjonować produkty spożywcze, które trafiają do jego pyszczka. Jakie owoce są dozwolone dla pupili? Od czasu do czasu możemy dać zwierzęciu kawałek banana, gruszki, arbuza, kilka malin i borówek lub żurawinę. Również jabłka dla psów są dozwolone (oczywiście nie codziennie, a okazjonalnie, nie możemy traktować tych owoców jako składnika codziennej diety). Natomiast należy bardzo uważać na pestki jabłek, które mogą doprowadzić do zatrucia (zawierają trujący cyjanek). Jeśli chodzi o wartości procentowe, w stosunku do podawanego kompletnego  pożywienia, owoce nie powinny stanowić stałego elementu w ich żywieniu. Dlaczego? Ponieważ, mimo wielu niezaprzeczalnych zalet, produkty te zawierają sporo kalorii i mogą zaburzać bilans diety, dlatego warto dawkować je pupilom z umiarem. Należy też obserwować, czy po zjedzeniu danego owocu nie występują u psa problemy gastryczne (np. biegunki, wzdęcia, gazy). Może się zdarzyć, że niektóre słodkie przysmaki po prostu nie będą im służyć i wtedy nie ma sensu nagradzać psa owocową przekąską, bo wyświadczymy mu niedźwiedzią przysługę.

 

Jakie wartości odżywcze ma jabłko? Owoc ten zawiera witaminy i minerały – stanowi dobre źródło witaminy A, C oraz K. Dzięki zawartości błonnika, jabłka wspierają układ trawienny, ułatwiając pracę jelitom (kawałek jabłka dla psa seniora podany mu okazjonalnie może zapobiec zaparciom – zdarza się, że starsze zwierzęta mają problemy z regularnym wypróżnianiem się). Te owoce mają też sporo wapnia, flawonoidów i przeciwutleniaczy. Inne pierwiastki to magnez, potas i fosfor. Pamiętajmy jednak, że jabłka mogą być podawane pupilom tylko od czasu do czasu, a nie codziennie - tak naprawdę więcej korzyści z ich jedzenie czerpie człowiek, a nie czworonóg. W sklepach znajdziemy mnóstwo gotowych smakołyków dla psów, które mogą stanowić świetną nagrodę dla pupila. Dając zwierzęciu gotową przekąskę dostosowaną do jego gatunku, wielkości i indywidualnych preferencji zapewnimy mu fantastyczną rozrywkę w postaci chrupania, gryzienia i rozrywania. Oczywiście, nie tylko jabłka dla psów, ale i inne owoce nie mogą stanowić podstawy diety pupila, a jedynie okazjonalny dodatek. 

Gotowane czy surowe jabłko dla psa – czy to dobra przekąska dla pupila?

Co można podawać pupilowi sporadycznie, jako urozmaicenie diety - surowe jabłko dla psa, czy może w wersji gotowanej/duszonej? Najlepiej podawać psu surowy, świeży owoc (nie ma potrzeby poddawania jabłka obróbce termicznej).  Mimo że wiele pupili prawdopodobnie z chęcią zjadłoby jabłko w całości, nie należy serwować im owocu w całości ze względu na pestki. Wielu opiekunów nie wie, dlaczego należy uważać na pestki i ogryzki z jabłek dla psa. Pestki zawierają szkodliwy cyjanowodór, który uwalnia się po ich przegryzieniu i może doprowadzić do zatrucia. Główne objawy zatrucia pestkami jabłek to ślinotok, wymioty, problemy z oddychaniem. Równie niebezpieczne są pestki moreli, brzoskwini, wiśni i migdałowca (w przypadku dużych pestek poza ryzykiem rozgryzienia i zatrucia, istnieje jeszcze niebezpieczeństwo niedrożności jelit po ich zjedzeniu). W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pupila, przed poczęstowaniem czworonoga jabłkiem, należy usunąć całe gniazdo nasienne, aby rdzeń nie utknął w gardle psa i nie doprowadził do zadławienia.

 

Możemy pokroić jabłko dla psa na plasterki, kostki lub zetrzeć na tarce - wtedy znacznie łatwiej zwierzę strawi owoc. Chcąc podać jabłko dla psa seniora, warto zetrzeć je na tarce z małymi oczkami. Jeśli chodzi o skórkę – gdy jabłko pochodzi z nieznanego źródła, lepiej je obierzmy. Natomiast, jeśli mamy pewność, że owoc nie był pryskany, nie musimy wówczas pozbywać się skórki. Jak często podawać psu jabłko? Okazjonalnie, pamiętając, by kawałek owocu był dostosowany do rozmiarów pupila.

Jabłka dla psa NA TAK – jakie owoce są NA NIE?

 

Skoro wiemy już, że miąższ jabłek dla psów nie jest dla nich szkodliwy (w przeciwieństwie do pestek), warto wspomnieć, jakie owoce są niewskazane dla czworonogów i nie powinny stanowić elementu ich żywienia? Pies nie może z pewnością jeść cytrusów, które, mimo zawartości witaminy C, słynącej z prozdrowotnych właściwości, mają działanie żółciopędne i mogą sprowokować u zwierzęcia rozstrój żołądka oraz wymioty. Tak więc pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, limonki, czy cytryny nie wyjdą pupilowi na zdrowie i nie nagradzajmy nimi czworonoga. Szczególnie niebezpieczne dla psów są winogrona i rodzynki, z czego wielu opiekunów zupełnie nie zdaje sobie sprawy. Mimo że są słodkie, pyszne dla ludzi i być może zasmakowałyby pupilowi, są toksyczne i mogą zaszkodzić nerkom (spowodować ich niewydolność). Typowe symptomy zatrucia to częstomocz, apatia, utrata apetytu, wymioty oraz biegunka. Objawy pojawiają się po około 12 godzinach od spożycia owoców. Jeśli zauważymy, że pies (szczególnie, jeśli jest to szczenię lub przedstawiciel małej rasy)  zjadł kilka winogron lub rodzynek, zabierzmy od razu pupila do lekarza weterynarii. Jeżeli chcemy, aby nasz pies żył jak najdłużej, był zdrowy i radosny – starannie dobierajmy pokarmy, którymi go żywimy!

 

Jabłko dla psa może stanowić smaczną i zdrową przekąskę. Jednak pamiętajmy, by owoc ten nie był traktowany jak kompletny posiłek, a jedynie okazjonalny przysmak.

 
Close popup