PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Jajko dla psa: czy psy mogą jeść jajka?

PED_SmallDog_1-detail.png

Pies wnosi do domu radość – w naturalny sposób wyzwala w nas dobry nastrój, a dzięki codziennym spacerom, motywuje do większej aktywności fizycznej. Powinniśmy odwdzięczać się psom za całe dobro, jakie wnoszą w nasze życie, troskliwą opieką - w tym zdrowym żywieniem. Wielu mniej doświadczonych opiekunów, podczas rutynowej wizyty z czworonogiem u lekarza weterynarii, pyta specjalistę, jakie produkty można podawać psu bez ograniczeń, a jakie, nawet w minimalnej ilości, mogą mu zaszkodzić? Czy jajko dla psa jest bezpiecznym pokarmem? Jakie jajko dla psa jest dozwolone – surowe, czy gotowane? Poszukajmy odpowiedzi!

Spis treści:

  1. Białko w diecie czworonoga – kilka słów o wartościach odżywczych jajek
  2. Surowe jajko dla psa – czy nie zaszkodzi zwierzęciu?
  3. Gotowane jajko dla psa – bezpieczna przekąska czy szkodliwy produkt?
  4. Jajko dla psa – jak często pies może jeść jajka i w jakiej ilości?
  5. Czy  skorupki jajek dla psa to dobry pomysł?

Białko w diecie czworonoga – kilka słów o wartościach odżywczych jajek

Zanim odpowiemy na pytanie, czy jajko dla psa jest dobrym pomysłem, warto wspomnieć o podstawowych wartościach odżywczych, jakie posiada ten popularny produkt odzwierzęcy. Jajko zawiera wiele witamin m.in. A, D, E, K oraz te z grupy B. Jeśli chodzi o minerały, warto wymienić fosfor, sód, potas, siarkę, miedź i żelazo. To istotny budulec organizmu, prawdziwa bomba witaminowa. To nie koniec zalet tego popularnego produktu. W jajku obecne są też ważne aminokwasy tak więc, jak widać, to wartościowe źródło wielu cennych składników.  Zatem, czy pies może jeść jajko kurze?

Surowe jajko dla psa – czy nie zaszkodzi zwierzęciu?

Opiekunowie często szukają odpowiedzi na pytanie: czy pies może jeść surowe jajko kurze? Surowe białko nie jest zalecane, gdyż zawiera awidynę, która może wpłynąć negatywnie na stan okrywy włosowej. Natomiast warto mieć świadomość, że jajko surowe dla psa stwarza ryzyko zakażenia bakteriami z rodzaju Salmonella, dlatego lepszą opcją - jeśli z jakiegoś powodu decydujemy się na podawanie zwierzęciu dodatkowych pokarmów - są gotowane jajka.

Gotowane jajko dla psa – bezpieczna przekąska czy szkodliwy produkt?

Czy pies może jeść jajko gotowane? Od czasu do czasu tak. Jednak przed podaniem psu jajka zwróćmy uwagę, by żółtko i białko były naprawdę dobrze ścięte – najlepiej, gdy jajko dla psa jest ugotowane na twardo. 
Dlaczego można sporadycznie podawać psu jajka kurze? Podawane od czasu do czasu wpłyną korzystnie na sierść zwierzęcia, dzięki czemu będzie ona lśniąca, a wszystko to możliwe jest dzięki biotynie tj. witaminie B7. Warto jednak podkreślić, że jajko nie powinno stanowić elementu codziennej diety - nie może zastąpić gotowej, zbilansowanej karmy. Częstując psa tym produktem zbyt często, możemy zaburzyć bilans składników odżywczych i przekarmić czworonoga. Absolutnie nie powinno się też karmić psów smażonymi jajkami.

Jajko dla psa – jak często pies może jeść jajka i w jakiej ilości?

Ile jajek w tygodniu można podawać psu? Oczywiście, nie mogą one być spożywane bez limitów, a stanowić jedynie sporadyczny dodatek. Jak więc wygląda to w przypadku czworonogów? Jeśli chodzi o surowe jajko dla psa, tak jak wspominaliśmy wcześniej – może ono stanowić ryzyko mikrobiologiczne. Natomiast gotowane jajko dla psa, w większości przypadków powinno się serwować dorosłemu zwierzęciu tylko okazjonalnie. Pamiętajmy, że podstawę psiej diety powinno stanowić gotowe jedzenie dla psa dedykowane specjalnie dla czworonogów, a nie to, czym żywimy się my - ludzie.  Zbilansowana karma zaspokoi wszystkie potrzeby pupila, dostarczając niezbędne składniki odżywcze i energię na cały dzień. Jeśli nie wiemy, czym najlepiej karmić psa, warto w tej kwestii poradzić się swojego lekarza weterynarii - specjalista zarekomenduje nam odpowiednie produkty dla czworonoga, dopasowane do rasy, stanu zdrowia, wieku oraz aktywność w ciągu dnia.


W jaki sposób podawać jajko psu? Dobrym rozwiązaniem jest rozdrobnienie go i wymieszanie z pokarmem, którym standardowo karmimy pupila. Bądźmy jednak świadomi, że jajko nie jest niezbędnym składnikiem, jeśli nasz ulubieniec otrzymuje pełnoporcjową karmę

Czy  skorupki jajek dla psa to dobry pomysł?

Wapń odgrywa istotną rolę w diecie psa, skorupki jajek, bez wątpienia, stanowią jego źródło. Opiekunowie, zastanawiają się, czy skorupki jaj dla psa nie zaszkodzą zwierzęciu? Nie jest to niezbędny składnik diety pupila - karmiąc psa zbilansowanym, gotowym, pełnoporcjowym jedzeniem, nie ma potrzeby dodatkowo dawać mu skorupki jaj. Co więcej, niezmielone skorupki jajek, ze względu na ostre krawędzie, mogą wbić się w dziąsła, dlatego, w trosce o czworonoga, nie karmmy go skorupkami. Mogą one również doprowadzić do zaburzenia proporcji minerałów i poważnych kłopotów zdrowotnych. Chcąc dostarczać psu jak najlepszą dietę, najlepiej podawać mu gotowy pokarm. Podstawę żywienia psa powinno stanowić dobrej jakości jedzenie (wszystkie składniki odżywcze powinny być zbilansowane z energią pokarmową). Nie musimy urozmaicać diety czworonożnego przyjaciela, podając mu skorupki jaj.