Samodzielne przygotowywanie jedzenia dla psa to trudne i odpowiedzialne zadanie, na które jednak decydują się niektórzy opiekunowie. Taki sposób żywienia czworonoga wymaga wiedzy z zakresu zoodietetyki oraz umiejętnego doboru produktów. Czy kasza dla psa może pojawić się w jego jadłospisie? Jaki sposób karmienia psów jest dla nich najzdrowszy?
Spis treści:
Kasza dla psa stosowana jest w dietach domowych jako źródło węglowodanów, obok takich produktów zbożowych, jak makaron, biały i brązowy ryż czy płatki zbożowe (owsiane, jęczmienne). Psy są zwierzętami względnie mięsożernymi, co oznacza, że oprócz mięsa w ich diecie mogą pojawić się również produkty roślinne, które dostarczają węglowodanów. Co prawda nie są one niezbędne dla psa, jednak stanowią źródło łatwo przyswajalnej energii, a przy tym pomagają w trawieniu, dzięki zawartości włókna pokarmowego.
Kasze są trudniej trawione niż makaron, płatki owsiane czy biały ryż dla psa. Decydując się na podawanie kaszy dla psa, należy wybierać jej drobne odmiany. Nie zaleca się grubej kaszy np. pęczak. Z jednej strony im mniej przetworzone produkty zbożowe, tym więcej mają wartości odżywczych, ale jednocześnie zawierają więcej błonnika i mają mniejszą strawność. Częste podawanie pokarmu o obniżonej strawności może być przyczyną biegunek i prowadzić do niedoborów pokarmowych.
Kasze nie są też wskazane dla psów o wrażliwym układzie trawiennym, które cierpią na częste biegunki i wzdęcia. Dla nich lepszy jest ryż biały (basmati, jaśminowy), bądź brązowy. Dobrym źródłem węglowodanów są również niektóre warzywa, np. dynia i bataty.
Czy psy mogą jeść kaszę gryczaną, jęczmienną, jaglaną, a może manną? Poszczególne rodzaje kasz różnią się od siebie kalorycznością, strawnością oraz zawartością niektórych składników odżywczych. Niektóre z nich nie są wskazane dla czworonogów. Poniżej przedstawiamy kasze dla psa, które są najczęściej wybierane przez opiekunów lub stanowią dodatek do karm gotowych.
Kasza jęczmienna dla psa
Jest tania i lubiana przez ludzi. Prawdopodobnie dlatego to najpopularniejsza kasza stosowana również w dietach domowych dla psów. Ale czy psy mogą jeść kaszę jęczmienną? Ten rodzaj kaszy zarezerwowany jest wyłącznie dla ludzi. Kasza jęczmienna ma zdolność wiązania dużych ilości wody. Nie tylko pęczak, ale również drobniejsze odmiany kaszy jęczmiennej pęcznieją w żołądku, spowalniając wchłanianie składników odżywczych. Spożyta w nadmiarze może przyczynić się do wzdęć i poważnych problemów z żołądkiem, np. do rozszerzenia i skrętu żołądka, który stanowi zagrożenie dla życia czworonoga.
Kasza manna dla psa
Kasza gryczana dla psa
Czy pies może jeść kaszę gryczaną? Dla niektórych czworonogów może ona okazać się wartościowym dodatkiem do domowej diety, np. dla psów cierpiących na nietolerancję glutenu, mających alergię na pszenicę czy chorujących na cukrzycę. Jest wyjątkowo bogata w składniki mineralne - zawiera fosfor, mangan, żelazo i magnez. Jest źródłem błonnika pokarmowego, który poprawia perystaltykę jelit i spowalnia wchłanianie glukozy do krwi.
Kasza jaglana dla psa
Podobnie jak kasza gryczana nie zawiera glutenu, więc może być wykorzystana jako składnik karmy dla psów alergików, uczulonych na pszenicę. Jest źródłem witamin z grupy B, miedzi oraz żelaza. Czy pies może jeść kaszę jaglaną? Jeśli akceptuje smak kaszy jaglanej i po jej zjedzeniu nie ma żadnych niepokojących objawów, to nic nie stoi na przeszkodzie, by mu ją podać od czasu do czasu. Ma lekko gorzkawy posmak, przez co niektóre psy jej nie akceptują.
Amarantus
Amarantus to kasza dla psa, która jest częstym składnikiem karm bezzbożowych. Stanowi cenne źródło żelaza oraz łatwo przyswajalnego białka. Skrobia obecna w amarantusie jest łatwiejsza do strawienia niż chociażby skrobia obecna w kukurydzy.
Każda kasza dla psa powinna być podawana w postaci rozgotowanej papki - jest wtedy łatwiej strawna. Należy pamiętać przy tym, że kasze różnią się między sobą czasem gotowania. Kasza dla psa powinna być gotowana bez żadnych przypraw, ponieważ nie są zwierzęciu potrzebne ani pod względem odżywczym, ani jeśli chodzi o walory smakowe, a mogą być szkodliwe.
Podając kaszę dla psa, należy obserwować czworonoga. Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy, np. matowienie, kruszenie czy wypadanie sierści, biegunki, bóle brzucha, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Może okazać się, że nasz pies ma alergię lub nietolerancję pokarmową, przez co źle znosi dietę zawierającą kasze.
Wybór karmy dla psa nie jest łatwy. Mogłoby się wydawać, że domowe posiłki są zdrowym rozwiązaniem. Tymczasem samodzielne gotowanie dla psa jest trudne - aby prawidłowo zbilansować pokarm, trzeba zgłębić specjalistyczną wiedzę na temat żywienia zwierząt. Mimo szczerych chęci, posiłki przygotowywane przez opiekunów bardzo często nie dostarczają psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie Twojego czworonoga, zamiast zastanawiać się, czy psy mogą jeść kaszę, lepiej postawić na wysokiej jakości karmę gotową.
Podstawą psiej diety powinna być pełnoporcjowa karma opracowana przez specjalistów - to najlepszy sposób na zaspokojenie wszystkich potrzeb żywieniowych Twojego psa. Specjaliści rekomendują stosowanie, tzw. żywienia mieszanego, które polega na podawaniu suchej i mokrej karmy pełnoporcjowej w równych proporcjach pod względem masy produktu. W ten sposób pies korzysta z zalet obu rodzajów pokarmu. Sucha karma stanowi skoncentrowane źródło energii i substancji odżywczych, a do tego wspomaga oczyszczanie zębów. Mokra karma charakteryzuje się wysoką wilgotnością, dzięki czemu jest nie tylko źródłem substancji odżywczych, ale też stanowi dodatkową porcję wody.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.