Odpowiedzialny opiekun psa powinien zwracać uwagę nie tylko na wybór odpowiedniego pokarmu, lecz także na jego prawidłowe przechowywanie. Ma to duże znaczenie. Karma trzymana w nieodpowiednich warunkach traci swoje wartości, a także może prowadzić do problemów zdrowotnych zwierzęcia. Jak właściwie przetrzymywać pokarm dla psa? Co robić, by dłużej zachował świeżość?
Spis treści:
Jak przechowywać suchą karmę dla psa? To bardzo ważne, jeśli chcemy, by nie straciła świeżości i atrakcyjności smakowej. Zacznijmy od tego, że suchy pokarm dla psa należy trzymać w oryginalnym opakowaniu lub specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemnikach (np. puszkach). Pożywienie powinno być przechowywane w temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w suchym miejscu, bez dostępu światła. Coraz więcej producentów sprzedaje karmy w opakowaniach z suwakami, co znacznie ułatwia korzystanie z nich. Jedzenie dla czworonoga można przechowywać np. w szafce kuchennej bądź spiżarni.
Opakowanie z karmą najlepiej zużyć w ciągu 6 tygodni od otwarcia. Należy dobrać jego wielkość do zapotrzebowania czworonoga. Jeśli chcemy kupić karmę, która wystarczy na kilka miesięcy, wybierzmy kilka mniejszych opakowań. Najlepsze warunki przechowywania suchej karmy to 18–21 stopni Celsjusza.
Jak przechowywać mokrą karmę dla psa? Puszki, tacki i saszetki z mokrą karmą również wymagają odpowiedniego traktowania. Przed otwarciem należy je przechowywać tak samo, jak pokarm suchy. Jeśli chodzi o termin przydatności do spożycia, należy kierować się datą umieszczoną na opakowaniu. Po otwarciu saszetki lub puszki trzeba zużyć jej zawartość w ciągu maksymalnie 48 godzin, o ile producent nie zaleca inaczej. Gdy opakowanie z mokrym jedzeniem zostanie otwarte, konieczne jest przechowywanie karmy w lodówce. Warto przełożyć pokarm do szczelnych pojemników np. szklanych (nie zaleca się korzystać z plastikowych pudełek, które mogą zmieniać smak pokarmu). Latem, jeśli tylko mamy taką możliwość, przechowujmy nieotwarty pokarm w temperaturze pokojowej, ponieważ zbyt ciepłe otoczenie może spowodować zepsucie się jedzenia. Jeśli pies nie zje całego podanego mu posiłku, nie zostawiamy resztek w misce, tylko po 20–30 minutach zabieramy i wyrzucamy. To nie tylko dobry nawyk, lecz także sposób na uniknięcie zepsucia się karmy.
Prawidłowe przechowywanie karmy dla psa jest niezwykle ważne. Jakie mogą być konsekwencje robienia tego w nieodpowiedni sposób? Co może się stać? W plastikowych opakowaniach pożywienie bardzo szybko traci smak, zapach, a także wartości odżywcze. Zbyt wysoka temperatura z kolei prowadzi do destrukcji witamin, oksydacji tłuszczów i psucia się karmy, a zbyt wysoka wilgotność stwarza świetne warunki do rozwoju bakterii oraz powstawania pleśni, które prowadzą do zatrucia. Wysoka temperatura w miejscu przechowywania karmy to także ryzyko pojawienia się insektów. Owady składają jaja, z których następnie wykluwają się larwy. Insekty mogą również zaatakować inne jedzenie ludzi, nie tylko karmę psa. Pamiętajmy, że podawane czworonogowi pożywienie jest kluczowym elementem dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Znaczenie ma więc nie tylko jej prawidłowy wybór, lecz także przechowywanie. Nieodpowiednie warunki mogą powodować psucie się jedzenia i zatrucie pokarmowe u zwierzęcia.
Jak przechowywać karmę dla psa, kiedy jesteśmy w podróży? Jeśli zdarza nam się wyjeżdżać z czworonogiem, warto zainwestować w pojemniki podróżne na suche jedzenie dla pupila. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić, że pokarm szybko się zepsuje. Dobrym pomysłem może być podzielenie dziennej porcji jedzenia i schowanie go np. w woreczki strunowe. Wówczas podawanie oraz porcjowanie będzie o wiele łatwiejsze. Jeśli chodzi o pokarmy mokre, warto kupować je w jednostkowych opakowaniach i otwierać tyle saszetek lub puszek, ile pupil zjada w ramach pojedynczego posiłku.
Przewożąc karmę, należy przede wszystkim zadbać, by była szczelnie zamknięta. Jeśli podróż będzie trwać więcej niż kilka dni, możemy zabrać pokarm w oryginalnym opakowaniu. Mokrej karmy nie można otwierać, należy ją przewozić w oryginalnych saszetkach czy puszkach. Aby nie narazić karmy na negatywne działanie czynników zewnętrznych, powinniśmy na czas podróży umieścić ją w bagażniku, gdzie jest niższa temperatura. Jeśli jest lato, należy rozważyć wykorzystanie opakowania termicznego, które z pewnością przyda się w trakcie jazdy. Mamy nadzieję, że wiesz już, jak przechowywać karmę dla psa!
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.