PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Jaka karma dla psa ze schroniska? Jak przyzwyczaić czworonoga do innej karmy? 

Facts-Every-Toy-Poodle-Owner-Should-Know_7.jpg

Spis treści:

  1. Jaka karma dla psa ze schroniska?
  2. Potrzeby żywieniowe psa
  3. Jak przyzwyczaić psa do nowego pokarmu?
  4. Jakich błędów unikać zmieniając psu karmę?

Jaka karma dla psa ze schroniska?

Prawidłowe żywienie psa to klucz do jego zdrowia i dobrego samopoczucia niezależnie od tego skąd pupil trafił do naszego domu. Jeżeli zamierzasz adoptować psa, prawdopodobnie zastanawiasz się, jaka karma dla psa ze schroniska będzie odpowiednia? Jeśli pracownik nie zalecił inaczej, po przywiezieniu psa do domu należy podawać mu tę karmę, którą otrzymywał, przebywając w schronisku.  Dopiero po minimum tygodniu, o ile istnieje taka potrzeba, można ją stopniowo zamieniać na taką, która odpowiada zarówno nam, jak i potrzebom żywieniowym psa. Fakt, że pies przebywał w schronisku, o ile nie cierpi z powodu wychudzenia lub nadwagi - nie ma wpływu na jego potrzeby żywieniowe. Wybór odpowiedniego pokarmu zależy od:

  • wieku psa,
  • rasy,
  • stanu zdrowia,
  • wielkości i masy ciała, 
  • aktywności fizycznej.

Jedzenie dla psa powinno być kompletne i zbilansowane. Jeśli pies cierpi na jakąś chorobę, np. alergię czy nietolerancję, należy to wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej karmy leczniczej. W takiej sytuacji powinniśmy poradzić się lekarza weterynarii. Bytowe karmy pełnoporcjowe są przeznaczone dla zdrowych zwierząt i zaspokajają 100% ich potrzeb żywieniowych. Po adopcji psa najlepiej wybrać się do lekarza weterynarii w celu konsultacji oraz wykonania podstawowych badań, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby czy dolegliwości. Lekarz może również pomóc nam wybrać nową karmę dla psa ze schroniska, jeśli sami nie potrafimy tego zrobić. 

Potrzeby żywieniowe psa

Na to, jaka karma dla psa ze schroniska będzie najlepsza, wpływ ma przede wszystkim jego zapotrzebowanie kaloryczne i odżywcze. W dużej mierze zależy ono od wieku zwierzęcia, jego wielkości, aktywności i trybu życia. Karma pełnoporcjowa powinna zawierać optymalne dla pupila  ilości białek, tłuszczów oraz witamin i minerałów. Do dwóch ostatnich grup należą:

  • witaminy A, D, E, K; 
  • witaminy z grupy B;
  • makroelementy: wapń, fosfor, potas, sód, chlor, magnez;
  • mikroelementy: miedź, jod, żelazo, mangan, selen, cynk.

Wszystkie wyżej wymienione substancje odżywcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu. Warto wspomnieć, że podstawę diety psa powinna stanowić gotowa karma pełnoporcjowa, która dostarcza wszystko to, czego zwierzę potrzebuje. Nie zaleca się karmienia czworonogów jedzeniem przeznaczonym dla ludzi, ponieważ taki sposób żywienia nie jest właściwie zbilansowany pod względem składników odżywczych. Złym pomysłem jest także podawanie psu surowego mięsa, ponieważ może być ono siedliskiem groźnych drobnoustrojów. Samodzielne skomponowanie psiej diety jest bardzo trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy, a nierzadko również suplementacji.  Pies powinien być karmiony kompletnym i zbilansowanym jedzeniem. Na rynku dostępne są karmy dostosowane zarówno do wieku psa, jak i rasy. Szczególnego żywienia wymagają psy chore oraz te, które przebyły różnego rodzaju zabiegi czy operacje. Żywienie takiego psa powinno znajdować się pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii. 

Jak przyzwyczaić psa do nowego pokarmu?

Przyzwyczajenie psa do nowego pokarmu nie jest łatwe, wymaga bowiem czasu i cierpliwości. Jeśli chodzi o wybór karmy dla psa ze schroniska, po jego adopcji powinniśmy przez minimum kilka dni podawać mu pokarm, który jadł w schronisku. Adopcja jest dla psa stresującym momentem, musi przyzwyczaić się do nowego środowiska. Początki mogą być naprawdę trudne. Kiedy miną pierwsze dni od adopcji, powinniśmy- jeśli są ku temu powody-  zacząć powoli wprowadzać do diety psa wybrany przez nas pokarm, dostosowany do jego potrzeb żywieniowych. Z początku dodajmy jedynie 25% nowej karmy, niech 75% stanowi dotychczasowy pokarm. W taki sposób powinniśmy karmić psa przez kilka dni, później zmienić proporcje na 50% na 50%, następnie 75% na 25%, aż w końcu uda nam się przyzwyczaić psa do nowego pokarmu. 

Wybierając karmę dla psa ze schroniska, należy wziąć pod uwagę również jego stan zdrowia. Informacje te można uzyskać od pracujących w placówkach dla bezdomnych zwierząt lekarzy weterynarii. Problemem, który może się również pojawić sytuacja, gdy pies nie będzie chciał jeść nowej karmy. Wówczas należy podać psu miskę z jedzeniem a po 15 minutach zabrać. Po upływie godziny należy podjąć kolejną próbę. W ten sposób pies zdąży zgłodnieć. Jeśli mimo to pies nadal nie ma apetytu, należy wybrać się do lekarza weterynarii i behawiorysty - być może problem leży w psychice psa. 

Jakich błędów unikać zmieniając psu karmę?

Skoro wiemy już, jaka karma dla psa ze schroniska będzie najlepsza, a także jak wprowadzić nowy pokarm do jego diety, możemy przejść do błędów najczęściej popełnianych przez opiekunów. Zmieniając karmę, przede wszystkim nie powinniśmy robić tego zbyt szybko i gwałtownie. Może to bowiem skutkować zarówno niechęcią do nowego pożywienia okazywaną przez psa, jak i  problemami żołądkowymi.

Po adopcji czworonoga powinniśmy dać mu trochę czasu na zapoznanie się z nowym miejscem i członkami rodziny. Jest to dla zwierzęcia stresująca sytuacja, a zmiana karmy nie powinna odbywać się w takich warunkach. Potrzeba czasu, by wprowadzić nowy pokarm do diety psa. Często popełnianym błędem przez opiekunów jest również natychmiastowa rezygnacja z podawania pupilowi nowej karmy, gdy ten odmawia jej zjedzenia. Wówczas należy postępować tak, jak opisano powyżej. Bardzo ważną kwestią jest także to, dlaczego chcemy zmienić psie jedzenie. Jeśli w schronisku zwierzę było żywione pełnoporcjową karmą, która mu smakuje i dobrze służy, nie ma powodu, dla którego należałoby wprowadzać zmiany do psiego menu. Warto pamiętać, że nagłe zmiany diety są u naszych ulubieńców główną przyczyną biegunek. Dlatego stabilna, zbilansowana dieta to podstawa.

Pedigree imagery
Kup online