PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Jak zachęcić psa do jedzenia?

PED_Puppy_8-detail.png

Większość psów chętnie zjada podawany im pokarm. Zdarza się jednak, że pupil nie ma apetytu. Brak chęci do jedzenia u zwierzęcia może, ale wcale nie musi, być spowodowany chorobą (np. stanem zapalnym jednego z narządów wewnętrznych, niedoczynnością kory nadnerczy), ale również bólem czy zatruciem. Gdy pies przez dłuższy czas nie chce jeść, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Kiedy się do niego wybrać? Jakie są sposoby na zachęcenie psa do jedzenia i dlaczego pies może nie mieć apetytu?

Spis treści:

  1. Możliwe przyczyny braku apetytu u psa
  2. Sposoby na zachęcenie psa do jedzenia
  3. Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?
  4. Konsekwencje niejedzenia

Możliwe przyczyny braku chęci jedzenia u psa

Przyczyn braku apetytu u psa może być naprawdę wiele. Nie muszą one jednak wiązać się z chorobami, mogą mieć również podłoże behawiorystyczne. Możemy do nich zaliczyć m.in. strach i stres. Zwierzęta, które się czegoś boją bądź czymś się stresują, najczęściej nie wykazują zainteresowania zawartością swojej miski. Zarówno stres, jak i strach mogą być spowodowane nieprawidłową socjalizacją, zaburzeniami w relacji z człowiekiem, uwarunkowaniami genetycznymi, traumatycznym przeżyciem, a także nagłą zmianą w życiu psa, jaką może być pojawienie się nowego członka rodziny czy przeprowadzka. W niektórych sytuacjach pies poprzez niejedzenie może również chcieć zwrócić uwagę opiekuna. Jeśli zwierzę je mniej niż zwykle, ale pije wodę, należy zgłosić się z nim do lekarza weterynarii po upływie tygodnia od wystąpienia spadku apetytu. Jeżeli pies nie je w ogóle, ale pije wodę, wizyta u specjalisty powinna nastąpić po 3 dniach od zaobserwowania takiego zachowania. Natychmiastowej reakcji opiekuna wymaga natomiast sytuacja, w której oprócz niejedzenia występują również dodatkowe objawy, takie jak wymioty, biegunka czy gorączka. W przypadku, gdy lekarz weterynarii wykluczy zdrowotne przyczyny spadku lub utraty apetytu u psa, warto skorzystać z porady behawiorysty.

Brak apetytu u psa może być spowodowany zbyt wysoką temperaturą na zewnątrz. Zarówno zwierzęta, jak i ludzie wykazują mniejszą chęć jedzenia w wyjątkowo ciepłe dni. Nie powinien być to jednak powód do niepokoju, a raczej sygnał, aby zmodyfikować nieco pory posiłków pupila. Najlepiej podawać mu jedzenie rano, przed najcieplejszą porą dnia, a także wieczorem. Należy przy tym szczególnie dbać o optymalne nawodnienie organizmu zwierzęcia: zapewnić mu nieograniczony dostęp do miski ze świeżą i czystą wodą, a w razie potrzeby zachęcać go do picia.

Brak apetytu u psa może mieć również podłoże zdrowotne i być skutkiem np. bólu. Jeśli pies nie ma apetytu, warto też zastanowić się, czy nie zjadł w ostatnim czasie czegoś nieodpowiedniego. W przypadku, gdy niechęci do jedzenia towarzyszy biegunka, wymioty czy ospałość, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Problemy stomatologiczne mogą stanowić kolejną przyczynę niechętnego zaglądania do miski przez naszego pupila. Ból towarzyszący jedzeniu może być na tyle silny, że pomimo odczuwanego głodu zwierzę rezygnuje z posiłków. Do najczęstszych dolegliwości stomatologicznych, które powodują, że pies nie je, zaliczamy: zapalenie przyzębia, złamanie zęba, obecność nadżerek w jamie ustnej, obecność ciał obcych w jamie ustnej czy uszkodzenie stawu żuchwowo-skroniowego. 

Brak apetytu występuje również po znieczuleniu i jest to całkowicie normalne. Pierwszy posiłek po narkozie należy podać pupilowi ściśle wg zaleceń lekarza weterynarii. Wówczas może się jednak okazać, że pies nie chce go zjeść. Przyjmuje się, że zwierzę powinno wykazać zainteresowanie pokarmem od około 12 do 24 godzin po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego. Jeśli tak się nie stanie, należy zgłosić się do lekarza weterynarii. 

Kiedy pies nie chce jeść, przyczyną problemu może być również ciało obce (np. kawałek kości), które zalega w żołądku lub jelitach zwierzęcia. Oprócz braku apetytu, niedrożność jelit wywołuje również inne objawy: wymioty i trudności z wypróżnianiem się (brak oddawania kału). W takiej sytuacji należy natychmiast udać się z psem do lekarza weterynarii. Niebezpieczeństwo zatoru w układzie pokarmowym dotyczy zwłaszcza szczeniąt, które gryzą wszystko, co się da. Przy rozgryzaniu przedmiotów, np. sznurówki czy nawet plastikowej butelki, może dojść do połknięcia niewielkiego elementu. Takie zdarzenia bywają naprawdę niebezpieczne dla zdrowia zwierzęcia. Często, by się pozbyć ciała obcego, konieczna jest operacja. Warto więc zwracać uwagę na to, co pies je i gryzie, a także kupować zabawki w odpowiednich rozmiarach. Jeśli podejrzewamy, że zwierzę zjadło coś niebezpiecznego, powinniśmy jak najszybciej wybrać się do lekarza weterynarii. 

Sposoby na zachęcenie psa do jedzenia

Jak zachęcić psa do jedzenia? Jest na to kilka sposobów. Nasi czworonożni pupile lubią rutynę, a regularne karmienie  sprzyja zachowaniu prawidłowej pracy układu pokarmowego. Powinniśmy więc dbać o to, by pies dostawał posiłki o stałych porach.

Jeśli pies nie chce jeść ze względu na stres, nie musimy od razu wybierać się do behawiorysty. W takiej sytuacji pomóc może przestawienie misek tam, gdzie zwierzę czuje się bezpiecznie. Nie musi to być kuchnia. Dla psów ważne jest, by mogły zjeść posiłek w cichym i spokojnym miejscu, w którym nikt im nie będzie przeszkadzał. Zdarza się, że gdy opiekun zostawia pupila u bliskiej osoby, zwierzę również nie ma apetytu. W tym przypadku przyczyną także może być stres lub lęk separacyjny. Pamiętajmy, że każdy pies jest inny i inaczej reaguje na zmiany w otoczeniu. Jeżeli planujemy zostawić naszego czworonoga pod czyjąś opieką na kilka dni, najpierw przeprowadźmy kilka prób, stopniowo wydłużając czas naszej nieobecności. W razie potrzeby warto zasięgnąć porady behawiorysty.

Przy braku apetytu u psa może pomóc także uatrakcyjnienie sposobu pobierania przez niego pokarmu. Mata węchowa lub zabawki, w których ukryjemy pokarm, stanowią idealny sposób na skłonienie do jedzenia czworonogi silnie reagujące na bodźce węchowe. Nie wiesz, jak zachęcić psa do jedzenia, a poprzednie metody nie działają? Upewnij się, że podajesz mu optymalne ilości pokarmu. Być może dostaje go za dużo i wydaje Ci się, że nie ma apetytu. Należy więc zadbać o odpowiednie dla wieku i masy ciała pupila dawki jedzenia, a także zrezygnować z dokarmiania psa ludzkim jedzeniem, które nie jest dla niego odpowiednio zbilansowane. Podawanie psu specjalnych przysmaków dla zwierząt jest dozwolone, o ile ich wartość energetyczna wynosi maksymalnie 10% dziennej dawki kalorii. 

Co zrobić, żeby pies jadł suchą karmę? To często zadawane przez opiekunów pytanie. Pies może nie jeść suchego pokarmu z wielu powodów. Jeśli chętnie zagląda do miski po mokry pokarm, być może problem spowodowany jest chorobą zębów czy dziąseł. Jeżeli podejrzewamy taki problem, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Zastanawiając się, jak zachęcić psa do jedzenia suchej karmy, warto również zwrócić uwagę na to, czy jest ona świeża. Jeśli jest źle przechowywana, traci walory smakowe i odżywcze.

Troskliwy opiekun nie powinien szukać sposobu na to, jak zmusić chorego psa do jedzenia. Należy raczej zastanowić się, jak pomóc pupilowi w odzyskaniu apetytu. Często niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii. Jeśli pies cierpi na jakąś chorobę, nie możemy sami wybierać odpowiedniego dla niego pokarmu ani tym bardziej lekceważyć dolegliwości. Pytanie, jak zachęcić psa do jedzenia po chorobie i w czasie jej trwania, powinniśmy zadać lekarzowi weterynarii. 

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Brak apetytu u psa może być jednym z pierwszych niepokojących objawów choroby. Jeśli więc wykluczymy przejedzenie czy wybredność, a wszelkie sposoby zachęcenia zwierzęcia do jedzenia nie pomogą, powinniśmy wybrać się do lekarza weterynarii. Zaniepokoić powinny nas również objawy towarzyszące spadkowi lub utracie apetytu. Szczególną uwagę opiekuna powinny zwrócić sytuacje, w których:

  • pies odmawia jakiegokolwiek jedzenia, nawet przysmaków,
  • wymiotuje, 
  • jest smutny,
  • jest osowiały, 
  • traci masę ciała, 
  • wydaje się słaby, 
  • więcej śpi, 
  • jego sierść jest matowa i wypada,
  • ma bóle brzucha,
  • nie chce się bawić.

Wymienione wyżej objawy w połączeniu z brakiem apetytu mogą świadczyć o różnych chorobach, dlatego nie należy ich lekceważyć i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

Konsekwencje niejedzenia

Jeśli pies nie będzie jadł przez dzień czy dwa, nie powinno mu się stać nic złego (pod warunkiem, że pije wodę). Należy jednak być czujnym, ponieważ często powtarzające się okresy niejedzenia mogą doprowadzić do niedożywienia i odwodnienia zwierzęcia, a w efekcie m.in. do niedowagi. Ta z kolei może przyczynić się do powstawania problemów, takich jak: 

  • stopniowy zaniki mięśni, 
  • problemy z funkcjonowaniem mięśni i stawów,
  • spadek odporności, 
  • niedobory witamin,
  • niedobory minerałów.

Jeśli pies nie będzie jadł odpowiedniej ilości pokarmu przez dłuższy czas, mogą również pojawić się choroby tarczycy, wątroby, serca czy nerek. W przypadku karmiącej suki istnieje ryzyko, że niedożywienie spowoduje również nieprawidłowy rozwój szczeniąt. Mamy nadzieję, że wiesz już, jak skłonić psa do jedzenia suchej karmy oraz jakie mogą być przyczyny braku apetytu u zwierzęcia.

Pedigree imagery
Kup online