PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Jaką karmę dla psa wybrać? Kieruj się potrzebami swojego pupila, uwzględnij też jego preferencje!

PED_MedDog_2.png

Jaką karmę dla psa wybrać? Kieruj się potrzebami swojego pupila, uwzględnij też jego preferencje!

Jaka karma dla psa będzie najlepsza? Przede wszystkim karma ma być wysokiej jakości, kompletna, zbilansowana, bezpieczna i smaczna. Sposób żywienia psa odzwierciedla się w jego zdrowiu i kondycji ciała. Zapewniając pupilowi pełnoporcjowe posiłki, dba się o jego formę, witalność i samopoczucie. Wybór karmy dla psa to ważna decyzja, której nie warto podejmować pochopnie. Trzeba dobrze przyjrzeć się etykiecie na opakowaniu i wybrać pokarm jak najlepiej dopasowany do potrzeb oraz preferencji swojego pupila. 

 

Spis treści:

 

  1. Jaka karma dla psa będzie najlepsza?
  2. Wybór karmy dla psa - sucha czy mokra?
  3. Jaka sucha karma dla psa?
  4. Jaka mokra karma dla psa?
  5. Najlepsza karma dla psa - ważne wskazówki
  6. Wybór karmy dla psa - czytanie etykiety

Jaka karma dla psa będzie najlepsza?

Jaka karma dla psa będzie najlepsza? Na to pytanie nie ma jednej, właściwej odpowiedzi. Każdy pies jest inny, więc każdy będzie potrzebował innej diety. Dlatego wybór karmy dla psa powinien być dobrze przemyślany i dopasowany do jego potrzeb oraz indywidualnych preferencji. To najlepszy sposób, aby dostarczyć czworonogowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a tym samym korzystnie wpłynąć na jakość i długość jego życia.

 

Żywienie psów wymaga przestrzegania norm dietetycznych. Ich podstawę stanowi dostarczanie odpowiedniej ilości różnych składników w zależności od:

  • gatunku, 
  • wielkości i masy ciała,
  • etapu życia, 
  • stanu zdrowia,
  • stanu fizjologicznego (np. ciąża i laktacja),
  • stopnia aktywności fizycznej.

Pokarmy pełnoporcjowe

W ogólnodostępnych karmach dla psów do wyboru są pokarmy pełnoporcjowe oraz uzupełniające. Te pierwsze to gotowe posiłki mokre, półwilgotne i suche, przeznaczone do codziennego żywienia zdrowych psów. Są dobrze zbilansowane i w pełni realizują zapotrzebowania dietetyczne szczeniąt, psów dorosłych oraz tych starszych - w zależności od przeznaczenia karmy. Zawierają wszystkie niezbędne w psiej diecie składniki odżywcze, czyli białka, tłuszcze, witaminy i minerały, dzięki którym pupil może zdrowo rosnąć i utrzymywać dobrą kondycję ciała. Najlepiej jest, jeśli wybór karmy dla psa został dobrze przemyślany, tak aby jedzenie, na które się zdecydujemy, było podawane przez cały etap życia, na jaki jest przeznaczone. Psy nie potrzebują urozmaiconej diety - ani pod względem składu, ani smaku pokarmu. Zmiana sposobu żywienia - o ile nie wynika ze wskazań zdrowotnych - nie jest wskazana. Nagłe zmiany składu jedzenia to najczęstsza przyczyna zaburzeń ze strony układu pokarmowego u psów.

Jaką karmę dla psa wybrać? Kieruj się potrzebami swojego pupila, uwzględnij też jego preferencje!

Pokarmy uzupełniające

Z kolei pokarmy uzupełniające, stanowią wyłącznie dodatek dietetyczny np. w postaci psich przysmaków - w tym tzw. przekąsek funkcjonalnych. Pies, gryząc je i żując, uspokaja się i wycisza, a jednocześnie wspiera higienę jamy ustnej. Przekąski stomatologiczne, jak Pedigree Dentastix, pomagają czyścić zęby i usuwać z nich osad. Należy włączyć je do codziennej pielęgnacji, nie zapominając o konieczności szczotkowania psich zębów. 

 

Z przekąskami - w tym również funkcjonalnymi, warto zachować umiar. To dodatkowe źródło kalorii, które może łatwo zaburzyć równowagę energetyczną czworonoga. Według norm żywieniowych, ustalonych przez Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF), pokarmy uzupełniające nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Najlepiej podawać je według zaleceń umieszczonych na etykiecie opakowania i odjąć odpowiednią porcję od głównego posiłku.

Wybór karmy dla psa - sucha czy mokra?

Pełnoporcjowe pokarmy dla psa, które stanowią gotowy posiłek, występują w dwóch głównych wariantach - to karmy mokre i suche. Karmy mokre różnią się od karmy suchej konsystencją i zawartością wody. Mięsiste kawałki w sosie, w galaretce, jak i musy, rozpuszczają się w jamie ustnej szybciej, więc szybciej pobudzają receptory smakowe niż suche granulki. To dlatego psy na ogół preferują mokre jedzenie. Podając je pupilowi, trzeba jednak pamiętać, że taki posiłek odznacza się mniejszą kalorycznością, więc pies musi zjeść więcej karmy, aby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe. Zatem taki typ diety jest zazwyczaj droższy, ale dla zwierzęcia często atrakcyjniejszy. Mniejsza kaloryczność jest korzystna, ponieważ pomaga utrzymać optymalną masę ciała. Poza tym mokre pokarmy dostarczają dodatkowych porcji wody, wspomagając utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia psiego organizmu.

 

1 gram suchej karmy dostarcza około 4 razy więcej energii niż 1 gram karmy mokrej. To doskonałe źródło kompletnego pokarmu, które uznaje się za podstawowy sposób żywienia czworonogów. Ponadto, gryzienie suchych granulek wspomaga utrzymanie zdrowia jamy ustnej i stymuluje procesy trawienne. Sucha karma niesie wiele korzyści dla czworonoga i jest wygodna w użyciu dla jego opiekuna - zwykle starcza na dłużej i można ją łatwo przechowywać. 

 

Zastanawiając się, jaka karma dla psa będzie odpowiednia, trzeba znaleźć złoty środek i wziąć pod uwagę zarówno preferencje pupila, własne spostrzeżenia, jak również sugestie ekspertów. Naukowcy z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają, aby w karmieniu psów stosować dietę mieszaną, czyli podawać psu w równych ilościach, pod względem masy produktu, pokarm suchy i mokry. Taki sposób żywienia jest z jednej strony wygodny dla opiekuna, a z drugiej optymalny dla czworonoga, gdyż pozwala skorzystać zwierzęciu z zalet obu rodzajów karmy. 

Jaka sucha karma dla psa?

Sucha karma dla psa może być podstawowym źródłem pożywienia pupila. To często wybierane rozwiązanie, które niesie wiele korzyści. 

 

Suchy pokarm:

  • zapewnia wysokoenergetyczny, dobrze zbilansowany posiłek,
  • wspomaga utrzymanie zdrowia jamy ustnej,
  • stymuluje procesy trawienne,
  • łatwo się porcjuje,
  • jest wygodny w użyciu.

 

Pokarm suchy powstaje w procesie ekstruzji. Odpowiednio dobrane składniki zostają przetłoczone przez ekstrudery pod wysokim ciśnieniem, w temperaturze sięgającej 180°C, po czym trafiają do komory schładzającej. Poddany obróbce termicznej pokarm jest  bezpieczny pod względem mikrobiologicznym. Pod wpływem ekstruzji nabiera właściwej tekstury oraz wartości energetycznej i staje się lepiej strawny. Taki proces przygotowywania żywności pozwala szybko, efektywnie i ekonomicznie uzyskać pełnoporcjowe jedzenie dla psów. 

 

Zastanawiając się, jaka sucha karma dla psa będzie odpowiednia, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Najważniejsze jest, aby na opakowaniu znalazła się informacja o tym, że jest to pokarm pełnoporcjowy. 
  • Drugą ważną kwestią jest przeznaczenie - warto upewnić się, jaka karma dla psa nadaje się dla szczenięcia, a jaka dla dorosłego psa. Oprócz etapu życia czworonoga, należy odnieść się także do jego wielkości i masy ciała. Wybierając karmę, trzeba sprawdzić, czy jest przeznaczona dla psów miniaturowych (do 5 kg), małych (5-10 kg), średnich (11-25 kg), dużych (26 - 40 kg) czy olbrzymich (> 40 kg). 
  • Ostatnią rzeczą, której dobrze się przyjrzeć, jest wartość odżywcza - można ją oszacować na podstawie analizy produktu zawartej na etykiecie. Pokarm dla psów Pedigree został opracowany zgodnie z normami żywieniowymi FEDIAF. Każde opakowanie pełnoporcjowej karmy Pedigree zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych, czyli białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów, zbilansowanych z energią pokarmową. Dzięki temu pupile mogą otrzymać wszystko to, czego potrzebują.

Jaka mokra karma dla psa?

Mokra karma dla psa również ma wiele zalet:

  • psy ją uwielbiają,
  • przypomina naturalne zdobycze mięsożerców,
  • pomaga utrzymać równowagę energetyczną,
  • stymuluje pracę układu moczowego,
  • poprawia nawodnienie psiego organizmu.

 

Pokarm mokry, podobnie jak suchy, powstaje w wyniku obróbki termicznej i mechanicznej, z tą różnicą, że proces jego wytwarzania jest dłuższy i bardziej złożony. Do produkcji stosuje się przede wszystkim mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego -mięso, tusze, podroby - oraz produkty roślinne, uzupełniające ilość składników odżywczych - w tym białek, tłuszczów, witamin i minerałów. Wybór mokrej karmy dla psa powinien odbywać się w ten sam sposób, co wybór suchej karmy dla psa. Ważne jest, aby serwowane pupilowi mokre posiłki były pełnoporcjowe, czyli dobrze zbilansowane, bezpieczne i zdrowe. Puszki i saszetki z logo Pedigree to gwarancja najwyższej jakości. Zostały opracowane w zgodzie z kodeksem FEDIAF i zawierają tylko dokładnie wyselekcjonowane składniki.

Najlepsza karma dla psów - ważne wskazówki

Potrzeby żywieniowe

W diecie psa bardzo ważnym składnikiem odżywczym jest białko, którego podstawowe źródło to mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Ważne są także tłuszcze (zwłaszcza nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i -6), węglowodany, witaminy i składniki mineralne (nazywane też materią nieorganiczną). Psy preferują pokarmy z dużą zawartością tłuszczów, które są nośnikiem smaku. To dlatego pupilom tak smakuje domowe jedzenie, które jest przeważnie wysokotłuszczowe, a więc także wysokokaloryczne. Tłuszcz szybko dodaje energii, podnosi  smakowitość posiłku, ale jednocześnie może znacząco wpływać na masę ciała czworonoga. Zbyt duża ilość tego składnika w diecie wywołuje zaburzenia równowagi kalorycznej, stając się przyczyną nadwagi i otyłości. Dlatego w wyborze karmy dla psa tak ważne jest uwzględnienie odpowiednich proporcji wszystkich składników odżywczych. Poza tłuszczem na smakowitość wpływa również białko. Pokarm zawierający białko dostarcza wielu aminokwasów glukogennych, które są źródłem smaku umami - psy są na niego bardzo wyczulone. Zatem podając psu pełnoporcjowe posiłki (w których proporcja białka i tłuszczu jest optymalna), karmi się go smacznie i zdrowo. Taką równowagę trudno jest zachować, samodzielnie przygotowując menu dla psa

Preferencje żywieniowe

Warto tu także nadmienić, że zmysł smaku nie jest aż tak istotny dla psa, jak dla człowieka. Ponieważ czworonogi mają znacznie mniej kubków smakowych, smak pełni u nich funkcję drugorzędną. Bynajmniej nie oznacza to, że można go pomijać, wręcz przeciwnie. Każdy troskliwy opiekun doskonale wie, za czym przepada jego podopieczny. Najczęściej jest to smak wołowiny, aczkolwiek są psy, które wolą drób bądź inne rodzaje mięsa. Przy wyborze karmy dla psa na pewno należy brać pod uwagę preferencje smakowe pupila, pamiętając przy tym, że jego posiłki powinny być stabilne (mieć stałe wartości odżywcze). Zmysł smaku psa nie musi być pobudzany, tak jak zmysł smaku człowieka. Urozmaicanie - czyli nagłe zmiany diety - może czworonogowi zaszkodzić, dlatego raz wybrana karma powinna zaspokajać wszystkie potrzeby i preferencje żywieniowe pupila przez cały etap życia, na jakim się znajduje. 

Wybór karmy dla psa - czytanie etykiet

Wybór karmy dla psa powinien być poparty rzetelnymi argumentami. Najlepiej szukać ich na etykietach konkretnych produktów. Jaka karma dla psa jest najlepsza? Taka, która oferuje w 100% kompletne, zbilansowane, bezpieczne i smaczne posiłki. Jak to sprawdzić? Czytając etykiety. Przy wyborze karmy dla psa, warto ocenić jej wartość odżywczą, czytając informacje podane przez producenta. 

Sprawdź na etykiecie:

  • Rodzaj karmy - pełnoporcjowa czy uzupełniająca.
  • Przeznaczenie karmy - pokarmy dla psów ras miniaturowych, małych, średnich, dużych i olbrzymich, pokarmy dla szczeniąt, psów dorosłych, seniorów.
  • Analizę procentową składników odżywczych - proporcje białek, tłuszczów i węglowodanów (w tym włókna pokarmowego).
  • Składniki dodatkowe - rodzaj i ilość witamin, makro i mikroelementów.
  • Składniki funkcyjne - substancje prozdrowotne o ukierunkowanym działaniu (np. biotyna, glukozamina, chondroityna).

 

Kierowanie się potrzebami i preferencjami pupila, to najlepszy sposób na wybór karmy dla psa, która okaże się strzałem w dziesiątkę. Zastanawiając się, jaka karma dla psa okaże się odpowiednia, należy oceniać nie wygląd opakowania czy jego cenę, ale przeznaczenie pokarmu oraz analizę zawartych w nim składników odżywczych. Gama oferowanych produktów jest całkiem spora, więc dość łatwo można znaleźć jak najlepszy pokarm dla czworonożnego przyjaciela - zarówno w postaci sycących granulek, jak i mięsistych kawałków w sosie lub galarecie. Niezależnie od rodzaju pokarmu, który stanie się podstawą codziennego żywienia pupila, powinien być to produkt pełnoporcjowy o wysokiej jakości. To najprostszy sposób, aby utrzymać właściwą dietę zwierzęcia i dać mu wszystko to, na co zasługuje.

 
Pedigree imagery
Kup online