Dieta psa może opierać się wyłącznie na karmie suchej, o ile wybierzemy produkt zaspokajający wszystkie potrzeby zwierzęcia. To, jaka sucha karma dla psa będzie najlepsza, zależy nie tylko od wieku czworonoga, lecz także wielu innych czynników. Podpowiadamy, czym warto się kierować przy wyborze suchej karmy dla psa i co powinna zawierać.
Spis treści:
Obecnie wybór karmy dla psa nie ogranicza się tylko do decyzji, czy będzie sucha, czy mokra, czy też przeznaczona dla szczeniąt lub psów dorosłych. Dostępnych jest wiele produktów, które różnią się między sobą, przez co trudno podjąć decyzję. Duży wybór karm dla psów pozwala jednak na dobranie pokarmu odpowiadającego indywidualnym potrzebom Twojego czworonoga. Zastanawiając się, jaka sucha karma dla psa będzie najlepsza, musisz mieć na uwadze przede wszystkim:
Twój czworonóg do prawidłowego rozwoju i zachowania zdrowia potrzebuje wielu składników odżywczych. Zastanawiając się, jaka sucha karma dla psa będzie odpowiednia, miej na uwadze przede wszystkim jej rodzaj. Pokarm zwierzęcia powinien być pełnoporcjowy, co oznacza, że jego dzienna dawka dostarczy wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich proporcjach.
Ponadto sucha karma musi być właściwie strawna, tak aby wszystkie składniki w niej zawarte były łatwo przyswajalne. Dzięki temu układ pokarmowy zwierzęcia nie będzie obciążony. Sprawą drugorzędną, ale także ważną, jest smak karmy. Powinna odpowiadać preferencjom czworonoga. Istotna jest też tekstura pokarmu. Wybierając wielkość granulek, miej na uwadze indywidualne cechy Twojego psa.
Pełnoporcjowe suche karmy powstają na drodze skomplikowanego procesu, którego ważnym etapem jest ekstruzja. Surowce dobiera się, biorąc pod uwagę odpowiedni skład i proporcje wszystkich związków. Należą do nich: mączki mięsne lub mięsno-kostne, zboża, aminokwasy, białka, mieszanki witaminowo-mineralne, a także tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.
Wszystkie składniki są wtłaczane pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze, następnie karma zostaje schłodzona. Proces wytwarzania pozwala na uzyskanie skoncentrowanego, pełnoporcjowego pokarmu, wolnego od zagrożeń chemicznych i mikrobiologicznych.
Eksperci z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają stosowanie diety mieszanej. Wielu opiekunów decyduje się jednak na wybór suchej karmy dla psa jako jedynego sposobu żywienia czworonoga.
Zwierzę wraz z suchą karmą otrzymuje wszystkie potrzebne składniki, zbilansowane z energią pokarmową. Suchy pokarm ma teksturę granulek o różnej wielkości, dzięki czemu bardzo łatwo go porcjować, a tym samym precyzyjnie wyliczać kaloryczność diety zgodnie z potrzebami czworonoga.
Karma sucha jest również wygodna w użyciu. Łatwo ją przechowywać, a jej termin przydatności do spożycia jest zazwyczaj dosyć długi. Kolejną zaletą jest to, że wspomaga mechaniczne usuwanie osadu nazębnego. Rozgryzanie granulek przez zwierzę wspiera higienę jego jamy ustnej. Wybór suchej karmy dla psa warto rozważyć przede wszystkim w przypadku ras predysponowanych do tworzenia się kamienia nazębnego, takich jak np. pinczer miniaturowy. To także sposób żywienia wskazany dla psów, które wykazują wysoką aktywność fizyczną.
Warto dobrze przemyśleć, jaka sucha karma będzie odpowiednia, ponieważ będziesz ją podawać czworonogowi przez cały okres życia, w jakim się akurat znajduje. Psy nie potrzebują urozmaicenia pod względem rodzaju posiłku. Wręcz przeciwnie, nieuzasadniona zmiana może wywołać u nich problemy trawienne. Wyboru karmy dla psa zwykle dokonujemy co kilka lat, o ile nie ma wskazań lekarskich do wcześniejszej zmiany.
Podstawowy podział karmy dla psów uwzględnia wiek zwierzęcia. Inne potrzeby żywieniowe mają szczenięta w okresie wzrostu, inne natomiast psy dorosłe i seniorzy, u których m.in. spada zapotrzebowanie energetyczne.
Należy pamiętać, że psy osiągają dorosłość w różnym wieku, co zależy od ich rasy i wielkości. Mając to na uwadze, wybieraj suchą karmę dla psa dorosłego, sugerując się następującym podziałem:
Również wiek senioralny psy osiągają w innym okresie, w zależności m.in. od długości życia danej rasy. Ogólnie uznaje się, że czworonóg staje się seniorem po przeżyciu 75–80% przewidywanej długości życia, co w zależności od wielkości ras przekłada się mniej więcej na następujące lata:
To, jaka sucha karma dla psa będzie najlepsza, zależy nie tylko od jego wieku i masy ciała. Na uwadze należy mieć również stan fizjologiczny zwierzęcia, m.in. czy to pies po kastracji lub sterylizacji, czy może suka w okresie ciąży lub laktacji. W takich przypadkach wspólnie z lekarzem weterynarii należy wybrać karmę odpowiednią do aktualnych potrzeb czworonoga.
Ponadto wyróżnia się karmy suche, przeznaczone np. dla psów alergików, z cukrzycą, nadwagą, chorą wątrobą lub ze schorzeniami nerek. Pamiętaj jednak, aby wybór karmy dla psa chorego zawsze konsultować z lekarzem weterynarii. Dla dobra zwierzęcia nie warto eksperymentować z jego zdrowiem.
Wiedząc, jaka sucha karma dla Twojego psa będzie odpowiednia, pozostaje kwestia wyboru tej najlepszej. Szczegóły powinny być zawarte na etykiecie produktu. Czytając ją, sprawdzaj przede wszystkim informacje, takie jak:
Karma musi być przede wszystkim pełnoporcjowa, strawna (dobrze przyswajalna) i odpowiednio energetyczna. Dokonując wyboru, należy więc pamiętać także o stopniu aktywności fizycznej zwierzęcia. Psy sportowe i pracujące mają zwiększone potrzeby energetyczne, natomiast czworonogi skore do leżakowania wręcz przeciwnie. Pamiętaj więc nie tylko o rasie, wielkości i wieku psa, lecz także jego indywidualnych potrzebach. Z tego powodu, podając psu nową karmę, zawsze dokładnie obserwuj jego reakcję.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.