PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Jakie mięso dla psa? Surowe, gotowane, a może gotowa karma mokra?

Beagle-as-a-Hunting-Hound_0_6.jpg

Psy to nie tylko pocieszne zwierzęta domowe. To towarzysze naszego życia, a często najbliżsi przyjaciele, którzy pomagają nam odzyskać uśmiech w trudnych chwilach. Są też olbrzymim wsparciem dla naszych dzieci i seniorów – tym pierwszym pomagają zdrowo się rozwijać, zaś tym drugim umilają czas, nie dopuszczając do poczucia osamotnienia. Wszystko to robią bezinteresownie, z powodu szczerej miłości do swoich opiekunów. Staramy się odwdzięczyć im za to uczucie, dbając o nasze czworonogi najlepiej, jak potrafimy. Sposobem na jak najdłuższe utrzymanie ich w dobrej kondycji jest zapewnienie im zdrowej, zbilansowanej diety.


Spis treści:

  1. Czy pies może jeść surowe mięso?
  2. Jakie mięso dla psa?

 

Czy pies może jeść surowe mięso?

Podstawą żywienia naszego psa, przez całe jego życie od momentu odsadzenia od matki, powinna być kompletna i zbilansowana dieta oparta na pełnoporcjowej karmie (suchej lub mokrej), dostosowanej do jego wieku, rasy i aktywności fizycznej. Bardzo ważne jest to, aby w posiłkach, które mu podajemy, znajdowała się odpowiednia ilość składników odżywczych – przede wszystkim białek, aminokwasów, tłuszczów (w tym NNKT), witamin i minerałów.

 

Psy to względni mięsożercy – w ciągu około 30 tysięcy lat procesu ich udomowienia, przystosowały się do korzystania zarówno z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Niezwykle ważnym elementem żywienia jest dbałość o właściwe zbilansowanie diety. Jadłospis, składający się wyłącznie lub prawie wyłącznie z mięsa (takim jak jest zalecane w diecie BARF dla psa), z dużym prawdopodobieństwem będzie wywoływał niedobory pod względem jednej, lub więcej substancji odżywczych. Przez mięso należy tu rozumieć mięśnie szkieletowe pochodzące od zwierząt rzeźnych. Zdrowa i zbilansowana dieta zawiera oprócz nich produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli tzw. podroby (np. serca, żołądki, wątroby). Są one ważnymi składnikami pełnoporcjowych karm gotowych.

 

Szczególnie niebezpieczne (zwłaszcza dla młodych psów) są nieprawidłowości w ilości wapnia i fosforu w posiłkach, a także zaburzona równowaga pomiędzy ilością wapnia i fosforu (norma w tym wypadku wynosi pomiędzy 1:1 a 1,2:1 dla dorosłych psów). W diecie opartej na samodzielnie przygotowanych, mięsnych posiłkach dla psa, nierzadko można też stwierdzić deficyt mikroelementów: jodu, cynku, miedzi i magnezu, a także niektórych kwasów tłuszczowych i witamin. Warto podkreślić, że nadmiar mięsa generuje również ryzyko dostarczania zbyt dużej ilości białka w diecie. Badania wykazują, że zdecydowane przekroczenie norm w tym zakresie może powodować niekorzystne zjawiska w organizmie, takie jak wzrost ilości potencjalnie chorobotwórczych bakterii jelitowych. Jeżeli nasz pupil otrzymuje go za dużo, dochodzi do zmian w jego mikroflorze jelitowej, a to z kolei prowadzi do zaburzeń układu pokarmowego.

 

Zatem, jakie surowe mięso dla psa jest wskazane? Tak właściwie żadne. Trzeba pamiętać, że spożywane przez naszego pupila posiłki powinny mieć nie tylko odpowiednią wartość kaloryczną i odżywczą, ale również być bezpieczne dla jego zdrowia. Surowe mięso dla psów może być szkodliwe ze względu na związane z nim zagrożenia mikrobiologiczne. Szczególnie warto zwrócić uwagę na fakt, że nawet 80% mięsa przed obróbką termiczną wykazuje obecność bakterii Salmonella i Listeria. Zjadając je, psy stają się nosicielami drobnoustrojów, a co za tym idzie, stanowią ich źródło w środowisku życia. Taki stan rzeczy jest niebezpieczny dla ludzi, a zwłaszcza osób o obniżonej odporności: dzieci, seniorów, kobiet w ciąży czy chorych. W mięsie nierzadko znajdują się również pasożyty, które bezpośrednio zagrażają zdrowiu naszych podopiecznych.

 

Istnieje też oczywiście druga strona medalu. Poddawanie mięsa obróbce termicznej wiąże się z utratą części zawartych w nim składników odżywczych. W ugotowanej porcji pożywienia znajduje się znacznie mniej witaminy A oraz witamin z grupy B, a także niektórych aminokwasów, niż ma to miejsce w przypadku mięsa surowego. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem dla psa jest dieta oparta na pełnoporcjowych karmach gotowych, które zawierają optymalne ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zatem swojemu podopiecznemu bez obaw możesz podawać mokra karmę w puszce dla psa i suche pełnoporcjowe dania.

Jakie mięso dla psa?

Jakie mięso dla psa możemy podawać naszemu czworonogowi bez obaw? Przede wszystkim to, które zostało przebadane pod kątem bezpieczeństwa i wartości odżywczych. Z tego powodu zalecanym przez lekarzy weterynarii sposobem żywienia naszych pupili jest podawanie im pełnoporcjowej, suchej lub mokrej karmy, w której składzie zawarte są takie gatunki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, jak:

  • wołowina,
  • jagnięcina,
  • baranina,
  • drób,
  • dziczyzna,
  • ryby.

Najlepsze pokarmy gotowe, sporządzone z przetworzonego surowego mięsa dla psa, zawierają mieszaninę różnych rodzajów i fragmentów mięs, np. dziczyzny, jagnięciny i drobiu. Nie należy także zapominać o podrobach. Stanowią one ważny element diety mięsożerców i z tego powodu znajdują się w dobrej jakości karmach gotowych dla zwierząt. Na etykietach karm dla psów podroby występują pod nazwą „produkty pochodzenia zwierzęcego”. Należą do nich takie elementy tusz jak wątróbka, serca czy żołądki.

 

Zdrowa, zbilansowana dieta to gwarancja długiego funkcjonowania naszego pupila w dobrym zdrowiu. To właśnie dlatego dietetycy i lekarze weterynarii pracujący nad recepturami produktów Pedigree nieustannie udoskonalają ich skład. Zgodnie z wytycznymi Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham, zaleca się stosowanie diety mieszanej, złożonej w 50% z karmy mokrej i w 50% z karmy suchej (proporcje pod względem masy produktów). Każdy z tych rodzajów pożywienia jest opatrzony etykietą, zawierającą informacje o wartości kalorycznej i odżywczej produktu. Pełnoporcjowa karma gotowa, podawana czworonogowi w prawidłowych ilościach, pokrywa 100% jego dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze i energię. Jeżeli decydujemy się na włączenie do diety przekąsek, ich wartość kaloryczna nie powinna przekraczać 10% dziennej dawki kalorii – należy także pamiętać, aby odjąć odpowiednią porcję od głównego posiłku psa.

 

Warto dodać, że pełnoporcjowe karmy gotowe są nie tylko przebadane i bezpieczne, ale również występują w różnych wariantach, które można dobierać odpowiednio do wieku i rasy psa (w przypadku psów nierasowych, należy sugerować się ich masą ciała). Na tej podstawie powstają linie karm „junior” i „adult”, które są dodatkowo zróżnicowane na produkty dla ras małych, średnich i dużych. Odpowiedni dobór prawidłowo zbilansowanej karmy jest bardzo istotny dla rozwoju i zdrowia zwierzęcia. Przykładowo, szczenięta potrzebują znacznie więcej białka i tłuszczów niż psy dorosłe.


Jako opiekunowie chcemy dostarczać naszym czworonogom wszystkiego, co najlepsze. Musimy pamiętać, że zarówno gotowane, jak i surowe mięso dla psów jest niepełnowartościowe, a nawet szkodliwe. Karmiąc psa nie zbilansowaną karmą, tak naprawdę nie wiesz, ile razy dziennie karmić psa, by zapewnić mu ilość wartości odżywczych dostosowaną do jego potrzeb. Dlatego warto zaufać doświadczonym producentem karm, którzy wiedzą, jak zadbać o zdrowie naszych podopiecznych, abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się ich towarzystwem.

Pedigree imagery
Kup online