PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Karma bezzbożowa dla psa – moda czy zdrowa dieta pupila?

pexels-mart-production-8434614-detail.png

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje nowy trend żywienia psów polegający na stosowaniu karmy bezzbożowej. Wiąże się to z przekonaniem, że skoro dzicy przodkowie psa nie jedli pszenicy, kukurydzy czy ryżu, to obecność tych składników w diecie psa jest nienaturalna. W efekcie większość opiekunów czworonogów szukających informacji na temat zbóż spotyka się z negatywnymi komentarzami, które kategorycznie przed zbożami przestrzegają i straszą konsekwencjami ich spożywania. Sprawdźmy, ile prawdy kryje się w tych opiniach i czy karmy bezzbożowe są rzeczywiście lepsze i bardziej naturalne dla psów.

 

  • Zboża są wartościowym i dobrze przyswajalnym składnikiem diety psów będącym źródłem energii, a także włókna pokarmowego wpływającego pozytywnie na zdrowie jelit.
  • Psy na drodze ewolucji wykształciły dużą zdolność efektywnego korzystania zarówno z produktów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.
  • Karma bezzbożowa nie zawsze jest dietą niskowęglowodanową lub bezwęglowodanową, gdyż zboża zastępuje się w nich innymi źródłami węglowodanów - owocami i warzywami.

Jak karmić psa? Zasady żywienia

 

Karmienie współczesnego psa w wielu aspektach różni się od tego, jak wyglądało kiedyś. Dzieje się tak ze względu na zmiany ewolucyjne, jakie zachodziły przez tysiące lat udomowienia. To, co jest naturalnym pokarmem wilka, nie jest nim dla psa domowego. Dodatkowo zmieniła się rola żywienia. Dziś pokarm nie ma na celu jedynie zaspokojenia pierwotnej potrzeby przetrwania i przedłużenia gatunku. Prawidłowe żywienie psa ma pomóc zachować zdrowie przez całe, dużo dłuższe życie zwierzęcia w zupełnie innych warunkach środowiskowych.

 

Jak zatem karmić psa? Najistotniejsza jest kompletność i takie zbilansowanie, aby zwierzę otrzymywało wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Warto wiedzieć, że każdy składnik diety dostarcza specyficznego zestawu substancji odżywczych, a odpowiedni dobór surowców umożliwia zaspokojenie wszystkich potrzeb żywieniowych psów. Dlatego najważniejsza jest zawartość składników pokarmowych oraz ich proporcje w stosunku do energii zawartej w pokarmie, a nie to, z jakiego surowca pochodzą.

 

Wśród różnego rodzaju zbóż najcenniejszymi surowcami pod względem wartości odżywczej są: pszenica, żyto, pszenżyto, jęczmień, owies, kukurydza, proso i gryka. Składnikiem zbóż, który pełni najważniejsze funkcje żywieniowe, jest skrobia. Jest bardzo dobrym i prawie w 100% przyswajalnym (po odpowiednim przetworzeniu) źródłem energii w pokarmie psów. Skrobię można dostarczyć również z innych surowców – np. warzyw i owoców, ale niezależnie od pochodzenia jest to praktycznie ten sam składnik. Zarówno skrobia ze zbóż, jak i ta z innych źródeł podlega tym samym przemianom, a o wartościach odżywczych karmy decyduje ogólna zawartość i strawność węglowodanów i pozostałych składników, czyli białka, tłuszczu oraz witamin i minerałów.

 

Do tej pory nie zostały określone zalecane minimalne ani maksymalne zawartości węglowodanów w diecie zdrowych psów (poza sukami w okresie rozrodu). Dlatego nie ma podstaw, aby twierdzić, że kompletna karma zawierająca mniej węglowodanów jest lepsza od tej, która ma ich więcej. Sięgnij np. po karmę suchą Pedigree.

 

Dieta psa a produkty roślinne

 

Na drodze ewolucji psy wykształciły dużą zdolność efektywnego korzystania z pokarmów pochodzenia roślinnego, a wysoka zawartość węglowodanów złożonych w diecie zdrowych psów nie stanowi żadnego problemu. Surowce pochodzenia roślinnego są cennymi składnikami diety psów od tysięcy lat. Dostarczają niezbędne substancje odżywcze, takie jak białka, tłuszcze (w tym niezbędne kwasy tłuszczowe pochodzące z olejów roślinnych), witaminy i minerały.

 

W niektórych przypadkach surowce roślinne mogą być jedynym źródłem składników mineralnych i witaminowych. Innym atutem surowców roślinnych – tych surowych i przetworzonych termicznie – jest zawartość wielu substancji biologicznie czynnych, które mają działanie prozdrowotne dzięki zapobieganiu chorobom i zmniejszaniu ich skutków. Należą do nich m.in. polifenole, flawonoidy, fitosterole czy frakcje włókna pokarmowego wpływającego pozytywnie na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o diecie psa, przeczytaj artykuł: Czym karmić psa, by był zdrowy i pełen energii?

 

Karma bezzbożowa a dieta niskowęglowodanowa

 

Inną kwestią jest mylenie karmy bezzbożowej z dietami niskowęglowodanowymi lub bezwęglowodanowymi. Nie jest to równoznaczne, gdyż w karmach bezzbożowych zastępuje się je np. ziemniakami, fasolą, pomidorami, które również są źródłem węglowodanów. Poziom węglowodanów w niektórych dietach bez zbóż jest taki sam lub nawet wyższy niż w standardowych karmach zawierających je. Dlatego myślenie, że karma bezzbożowa jest bardziej naturalna i zgodna z żywieniem dzikich psowatych jest błędne, skoro ziemniaki czy jabłka nie są ani bardziej, ani mniej naturalne dla psa niż zboża. Na szczęście wszystkie wymienione źródła węglowodanów po odpowiednim przetworzeniu są dla psa całkowicie przyswajalne i stanowią wartościowy składnik diety. Natomiast, jeśli pies wymaga diety niskowęglowodanowej, warto sięgnąć po karmy mokre, np. saszetkę Pedigree Adult.

Pedigree imagery
Kup online