PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Karmić psa przed czy po spacerze?

puppy-dog-detail.png

Opieka nad psem wiąże się z wieloma radosnymi chwilami. Należą do nich m.in. codzienne spacery, które nie tylko wzmacniają naszą więź z czworonogiem, ale także sprzyjają naszej aktywności fizycznej. Służy to naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Jakich zasad powinniśmy przestrzegać, aby nasz pupil również jak najdłużej był w dobrej kondycji? Czy karmić psa przed, czy po spacerze? Odpowiadają eksperci Pedigree®!

 

Spis treści:

  1. Spacer z psem – co warto wiedzieć?
  2. Kiedy karmić psa – przed czy po spacerze?
  3. Dobre praktyki związane z karmieniem psa

 

Spacer z psem – co warto wiedzieć?

Spacery są nieodzownym elementem opieki nad psem. W przeciwieństwie do kotów, nasi szczekający przyjaciele nie załatwiają swoich potrzeb fizjologicznych w kuwecie, dlatego tak ważne jest, aby umożliwić im regularne wyjścia “do toalety”. Krótkie (około 15-minutowe) przechadzki z psem „za potrzebą” powinny odbywać się nie rzadziej niż trzy razy dziennie. Dłuższy spacer (trwający co najmniej 30 minut) należy organizować co najmniej raz dziennie. O czym warto pamiętać, przygotowując się do takiej wędrówki?

 

Spacer z psem spełnia wiele ważnych funkcji. Pozwala pupilowi na zaspokojenie nie tylko potrzeb fizjologicznych, ale także tych behawioralnych i przynosi mu wiele radości. Jest to równie ważne dla psów, które na co dzień mieszkają w bloku jak i tych korzystających z możliwości wyjścia do własnego ogrodu. Podczas spaceru opiekun ma okazję spędzić z czworonogiem trochę czasu sam na sam. Sprzyja to pogłębianiu wspólnej więzi emocjonalnej, co z kolei ułatwia wykształcenie w pupilu właściwej postawy i późniejsze egzekwowanie pożądanych zachowań.

 

Podczas spaceru możemy (a nawet powinniśmy) realizować różnorodne zabawy z psem, które pozwolą mu na spożytkowanie nadmiaru energii. Jeżeli chcemy korzystać przy tym z gadżetów, warto zaopatrzyć się w specjalne kynologiczne zabawki (np. sznurki, szarpaki, piłki). Niewskazane jest rzucanie psu patyków czy kamieni, ponieważ grozi to poważnymi konsekwencjami np. uszkodzeniem zębów, zadławieniem.

 

Kiedy karmić psa – przed czy po spacerze?

Lepsze jest karmienie psa przed czy po spacerze? Oto jest pytanie! Zalecaną praktyką w tym względzie jest odbywanie dłuższego (co najmniej 30-minutowego) spaceru z czworonogiem, zanim otrzyma on posiłek. Przed jedzeniem pupil powinien odpocząć przez minimum kwadrans. Ma to kilka uzasadnień.

 

Po pierwsze, podczas spaceru zazwyczaj spuszczamy pupila ze smyczy, aby mógł on się nieco „wyszaleć”. Bieganie z pełnym żołądkiem nie jest ani przyjemne, ani zdrowe, ponieważ organizm po posiłku znajduje się w trybie trawienia. Wysiłek fizyczny w najlepszym wypadku może doprowadzić do wymiotów lub niestrawności, natomiast w najgorszym – do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak rozszerzenie i skręt żołądka. To ostatnie zagrożenie dotyczy zwłaszcza przedstawicieli ras dużych i olbrzymich (powyżej 25 kg masy ciała).

 

Po drugie, spacer z psem jest doskonałą okazją do treningu. To właśnie wtedy najłatwiej nauczyć czworonoga chodzenia przy nodze czy reagowania na przywoływanie. Częstą praktyką jest również szkolenie pupila do wykonywania komend typu „siad” czy „waruj”. W czasie treningu pomocne jest stosowanie przysmaków dla psów (np. PEDIGREE® Tasty Bites Chewy Cubes). Obietnica takiej nagrody skłania czworonoga do ćwiczenia, jednak jest skuteczna tylko wówczas, gdy pies jest zainteresowany jedzeniem. Z tego powodu warto, aby przystępował do nauki przed posiłkiem. Należy przy tym pamiętać, że karma uzupełniająca, do której zaliczają się przekąski, powinna pokrywać maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania pupila na energię. Kalorie, które nasz pies otrzyma w formie nagrody, powinny być również wliczone w jego bilans kaloryczny. 

 

Dobre praktyki związane z karmieniem psa

Znamy już odpowiedź na pytanie, czy karmić psa przed, czy po spacerze. A jakie inne zasady zdrowego odżywiania powinniśmy wprowadzić do jego codziennej rutyny?

 

Podstawą prawidłowego żywienia czworonoga jest przede wszystkim stabilna i dostosowana do jego potrzeb karma pełnoporcjowa. Powinna ona zawierać właściwe proporcje składników odżywczych i kalorii, w odniesieniu do wieku psa, jego rasy (masy ciała) oraz aktywności. Najlepiej, aby pożywienie odpowiadało również preferencjom żywieniowym pupila – jego ulubiony smak możemy ustalić na podstawie obserwacji.

 

Karmy gotowe występują w formie suchej i mokrej. Możemy zdecydować się na jeden z tych rodzajów pożywienia lub zastosować dietę mieszaną w proporcjach 1:1 (50% karmy mokrej i 50% karmy suchej pod względem masy produktów). Ta ostatnia opcja jest zalecana przez Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham.

 

Jeżeli postanowimy żywić psa wyłącznie karmą mokrą, pamiętajmy, że jest ona około 4 razy mniej kaloryczna niż karma sucha, zatem porcje jedzenia będą znacznie większe. Wówczas warto rozważyć dodatkowy posiłek, zamiast podawania większych objętości jedzenia. Niezależnie od tego, w jaki sposób ułożymy jadłospis naszego czworonoga, powinien on mieć stały dostęp do miski ze świeżą wodą.

 

Odpowiednia częstotliwość karmienia również ma duże znaczenie. Dorosłe psy powinny otrzymywać 2-3 posiłki dziennie. Dobrą praktyką jest ustalenie stałych pór karmienia w możliwie równych odstępach czasowych. W ten sposób organizm czworonoga przyzwyczai się do określonego rytmu żywienia i będzie przygotowywał się do kolejnych posiłków. Nie należy natomiast umożliwiać psu stałego dostępu do pokarmu. Ponieważ zwierzęta te instynktownie najadają się „na zapas”, możemy w ten sposób doprowadzić do nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej w organizmie pupila. Nadwaga i otyłość prowadzą natomiast do dalszych problemów zdrowotnych.

 

Warto również zatroszczyć się o optymalne warunki spożywania posiłków przez czworonoga. Stanowisko do jedzenia należy zorganizować w spokojnym miejscu- z dala od zatłoczonych pomieszczeń czy szlaków komunikacyjnych (np. korytarzy). Hałas jest źródłem stresu, a ten nie sprzyja prawidłowemu trawieniu. Jeżeli w naszym domu mieszka więcej niż jedno zwierzę, na czas posiłków powinniśmy je od siebie odseparować. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasi podopieczni rozpoczną rywalizację o jedzenie, a każdy z nich będzie połykał pokarm jak najszybciej w obawie przed jego utratą. Taki sposób spożywania posiłków wpływa negatywnie na zdrowie układu pokarmowego, a niekiedy prowadzi do poważnych zaburzeń. W przypadku wątpliwości, dotyczących prawidłowego żywienia psa, należy skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem weterynarii.