PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Karmy dla psów – jakie są ich rodzaje i z czego powstają?

How-Much-Should-You-Feed-Your-Dog_1_5.jpg

Opiekunowie psów, szukając odpowiedniej gotowej karmy dla swoich pupilów, mogą być zdezorientowani różnorodnością nazw, składów i produktów. Etykiety karm dla psów zawierają jednak bardzo precyzyjną informację na temat składu i wartości odżywczych danej karmy. Co zatem oznaczają określenia na opakowaniach poszczególnych karm? Jak je należy rozumieć?

 

Karmy dla psów – podział na pełnoporcjowe i uzupełniające

 

Jednym z podstawowych podziałów karm gotowych dla psów jest rozróżnienie na karmy pełnoporcjowe i uzupełniające – informacja o typie karmy znajduje się na etykietach poszczególnych produktów (najczęściej z tyłu opkaowania). Jak informuje lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka: „Karmy pełnoporcjowe różnią się od uzupełniających tym, że mogą stanowić wyłączny pokarm psa każdego dnia i przez całe jego życie lub okres życia, do którego są dostosowane, np. karmy dla szczeniąt, zaspokajając wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia.”

Natomiast karmy uzupełniające dla psów to takie, które dostarczają energię oraz składniki odżywcze, ale nie są kompletne i zbilansowane i w związku z tym nie mogą być jedynym podawanym psu pożywieniem. Do tej grupy zaliczają się także funkcjonalne przekąski stomatologiczne – produkty o stosunkowo niskiej wartości kalorycznej, przeznaczone do higieny jamy ustnej zwierzęcia.

Pełnoporcjowe karmy gotowe zawierają wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia składniki (w tym białka, tłuszcze, witaminy i minerały). Jednocześnie są to produkty różnorodne pod względem smaku – zawierają rozmaite, lubiane przez psy, mięsa i produkty pochodzenia zwierzęcego (np. wołowinę lub drób). Do tego dochodzą wyselekcjonowane oleje, naturalny błonnik oraz warzywa. Składniki te są mieszane i dzięki zastosowaniu prostych zabiegów technologicznych, takich jak gotowanie na parze (karmy mokre) lub gotowanie pod ciśnieniem (karmy suche), powstają z nich smaczne i odżywcze karmy.

 

Sucha karma dla psa vs mokra

 

Dwa podstawowe rodzaje karm gotowych to karmy suche i mokre. Rzadziej spotykaną grupę stanowią tzw. karmy półwilgotne. Wybierając dla swojego pupila odpowiedni rodzaj pokarmu, każdy opiekun powinien wziąć pod uwagę wszystkie pozytywy wynikające z karmienia czworonoga określonego typu pożywieniem. Trzeba także pamiętać, że obydwa rodzaje karm mogą być podawane osobno, ale także łączone, co pozwala na skorzystanie z wszystkich zalet obu formatów jedzenia.

Karmy dla psów – jakie są ich rodzaje i z czego powstają?

Pełnoporcjowe karmy gotowe – zarówno suche, jak i mokre – są coraz częściej wybieranym sposobem żywienia psów. Niektórzy opiekunowie mają jednak wątpliwości i obawiają się, że tego rodzaju produkty mogą być nieodpowiednie dla ich pupili. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się, w jaki sposób powstają pełnoporcjowe karmy gotowe, aby się dowiedzieć, dlaczego są zdrowe, bezpieczne i mogą być podawane psom każdego dnia.

 

Sucha karma dla psa – ciekawostki

 

  • Pełnoporcjowe karmy suche wytwarzane są w wieloetapowym procesie, który podlega precyzyjnej regulacji i kontroli.
  • Głównymi surowcami wykorzystywanymi do produkcji karm suchych są mączki mięsne, mączki mięsno-kostne oraz zboża.
  • Karmy suche podlegają obróbce cieplnej w tzw. ekstruderze, co pozwala osiągnąć bezpieczeństwo mikrobiologiczne i uzyskać specyficzną teksturę produktu.
  • Pełnoporcjowe karmy suche są zdrowym i bezpiecznym sposobem żywienia psów.

Pełnoporcjowe karmy suche są chętnie wybieranym sposobem żywienia psów. Cechuje je wiele zalet. Są wygodne do podawania, między innymi dzięki wysokiej koncentracji energii. Wpływają też pozytywnie na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, a przede wszystkim gwarantują dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, zgodnie z normami żywieniowymi.

 

Proces produkcji karm suchych jest wieloetapowy i przebiega według ściśle określonej kolejności: mieszanie, mielenie, wstępne gotowanie (prekondycjonowanie), właściwe gotowanie (ekstruzja), suszenie, powlekanie i pakowanie. Głównym procesem zapewniającym właściwą obróbkę termiczną karmy suchej jest ekstruzja, polegająca na gotowaniu karmy z wykorzystaniem energii mechanicznej. Jest to proces niezwykle wydajny i szybki, dzięki czemu można efektywnie i ekonomicznie produkować pełnowartościowe pożywienie dla psów.

 

Z czego powstaje karma sucha dla psa?

 

Do wytwarzania suchych pełnoporcjowych karm ekstrudowanych wykorzystuje się różnego rodzaju surowce dobierane na podstawie szczegółowo opracowanych receptur mających na celu uzyskanie kompletnego i zbilansowanego pokarmu. Głównymi surowcami są zboża i mączki mięsne lub mięsno-kostne, które uzupełnia się dodatkami, czyli mieszankami witaminowo-mineralnymi, aminokwasami, wyciągami białkowymi oraz tłuszczami roślinnymi i zwierzęcymi. W produkcji karm suchych dla psów stosuje się surowce jak najmniej przetworzone – to ważne ze względu na wartość odżywczą karmy oraz uzasadnienie ekonomiczne.

 

Białka w karmie suchej pochodzą głównie z mączek mięsnych i mięsno-kostnych (zdecydowanie rzadziej z mięsa świeżego), natomiast węglowodany z różnego rodzaju zbóż. Każdy surowiec odgrywa w karmie ważną rolę ze względu na określoną zawartość składników pokarmowych istotnych dla prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu. Dlatego też podstawowym warunkiem uzyskania karmy pełnoporcjowej jest właściwy dobór surowców. Dbamy o jakość produktów, dlatego nasza sucha karma dla psów Pedigree jest tak dobra.

Proces produkcji karm suchych jest skomplikowany, precyzyjnie regulowany i kontrolowany na każdym etapie. Powtarzalność i dokładność przebiegu wszystkich etapów produkcji gwarantuje uzyskanie karmy bezpiecznej i stałej pod względem składu oraz w pełni odpowiadającej potrzebom żywieniowym psów.

 

Mokra karma dla psa – ciekawostki

 

  • Proces produkcji karm mokrych jest precyzyjnie regulowany i kontrolowany na każdym etapie.
  • Do produkcji karm mokrych stosuje się przede wszystkim mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego, które pochodzą z tych samych źródeł, co produkty przeznaczone dla ludzi.
  • Dzięki procesowi sterylizacji karmy mokre nie wymagają dodatku konserwantów ani przeciwutleniaczy.
  • Karmy mokre mogą występować w postaci kawałków w sosie lub galaretce oraz pasztetu, musu.
  • Karmy mokre są pakowane w saszetki, puszki lub tacki.

Ogólny schemat produkcji mokrej karmy dla psa jest zbliżony do wytwarzania karmy suchej. W obu przypadkach stosuje się procesy obróbki termicznej i mechanicznej, jednak rodzaj wykorzystywanych surowców, kolejność poszczególnych procesów czy rodzaje opakowań powodują, że produkty, które otrzymujemy, są odmienne pod względem wielu cech.

 

Jak powstaje karma mokra dla psa?

 

Głównymi składnikami karm mokrych są mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak: tusze wołowe, korpusy drobiowe, serca, skóra, płuca, śledziony, nerki, wątroby, jelita, krew. Nie ma w tym nic dziwnego, że w karmach dla psów znajdujemy elementy tusz zwierząt rzeźnych, które rzadko albo wcale nie znajdują się na ludzkich stołach.

 

Po prostu wymagania żywieniowe psów dopuszczają stosowanie surowców, które nie wydają się nam, ludziom, atrakcyjne, a niosą ze sobą ważne składniki odżywcze. Składniki karm są tak dobierane, by spełnić wymagania pokarmowe określone na podstawie ogromnej liczby badań, które wykonano w ciągu ostatnich kilku dekad.
Warto pamiętać, że wszystkie surowce pochodzenia zwierzęcego wykorzystywane do produkcji karm dla psów pochodzą z tych samych źródeł, co produkty dopuszczone do produkcji spożywczej dla ludzi. Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego stosowane są w postaci świeżej lub mrożonej, a ich ilość i rodzaj zależą od opracowanej receptury, której głównym celem jest uzyskanie karmy kompletnej i zbilansowanej, czyli dostarczającej wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach.

 

Z tego powodu wykorzystuje się również dodatek surowców pochodzenia roślinnego, których w karmach mokrych jest zdecydowanie mniej niż w suchych. Ich rolą jest dostarczenie konkretnych składników odżywczych (np. włókna pokarmowego i nienasyconych kwasów tłuszczowych), uzyskanie właściwej tekstury kawałków karmy i zagęszczenie sosów lub galaret.

 

Ze względu na to, że w dostępnych surowcach występuje niedobór niektórych niezbędnych składników odżywczych, do zbilansowania karmy konieczne jest stosowanie dodatków witaminowych i mineralnych. Ilości dodawane do karm są tak dobrane, aby uwzględnić straty zachodzące w procesie obróbki termicznej oraz podczas przechowywania. Dzięki temu zawartość wszystkich niezbędnych składników odżywczych w gotowym produkcie jest wystarczająca.

Poza składnikami bezwzględnie ważnymi pod kątem wartości odżywczych pokarmu stosuje się też substancje wpływające na strukturę i teksturę karmy, które z kolei decydują o smakowitości pokarmu. Wszystkie składniki karmy mają wpływ na jej jakość rozumianą jako wartości odżywcze, smakowitość, trwałość i bezpieczeństwo dla zwierzęcia. Bardzo ważne jest to, że wszystkie dodatki muszą być stosowane w bezpiecznych ilościach i prawnie dopuszczone do użycia w karmach dla zwierząt.

 

Karma mokra a składniki

Głównym składnikiem karm mokrych jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Odpowiednio dobrane dają smaczny i bezpieczny pokarm, który jest najbliższy diecie dzikich mięsożernych. Proces produkcji karm mokrych podlega ścisłym regulacjom i kontrolom: począwszy od pozyskiwanych surowców, poprzez wszystkie etapy przetwarzania, kończąc na gotowym produkcie. Dlatego karmy mokre są bardzo bezpieczne i chronią nasze zwierzęta przed infekcjami bakteryjnymi czy inwazjami pasożytów, które są poważnym problemem u zwierząt dzikich. Dzięki precyzyjnemu doborowi surowców i parametrów produkcji (temperatura, czas) wytwarzane karmy charakteryzują się kompletnością i zbilansowaniem (pełnoporcjowością), bezpieczeństwem i stałością składu, co ma pozytywny wpływ na zdrowie psów. Sprawdź np. saszetki Pedigree Adult, które spełniają wymogi najwyższej jakości.

 

Karma sucha i mokra- najważniejsza kompletność i zbilansowanie

 
Pedigree imagery
Kup online