PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Marchewka dla psa – dobry składnik na urozmaicenie codziennej diety?

puppy-dog-detail.png

Psy to mięsożercy, których organizmy w toku ewolucji przystosowały się do trawienia również pokarmów roślinnych. Komponując jadłospis dla naszego czworonoga, należy zadbać o to, aby posiłki były optymalne dla jego wieku i masy ciała. Podstawą zbilansowanej diety jest oczywiście sucha i mokra karma pełnoporcjowa. Zwierzę nie powinno być żywione jedzeniem dla ludzi, jednak przeznaczenie od czasu do czasu kawałka marchewki dla psa może sprawić mu przyjemność i być chrupiącą nagrodą. Pochodzące z owoców i warzyw witaminy i minerały również nam, opiekunom, dają niekiedy poczucie, że karmimy naszego czworonoga najlepiej, jak potrafimy. Takie przekonanie jest złudne, ponieważ dobrze dobrana karma pełnoporcjowa zawiera 100% potrzebnych naszemu pupilowi składników odżywczych i nie ma potrzeby uzupełniania jej żadnymi dodatkami. Jeśli jednak chcemy podawać naszemu psu marchew, warto poznać kilka przydatnych ciekawostek na jej temat.


Spis treści:

  1. Właściwości zdrowotne marchwi
  2. Gotowana marchewka dla psa
  3. Surowa marchewka dla psa

Właściwości zdrowotne marchwi

Marchew stanowi jedno z najbogatszych źródeł substancji odżywczych, jakie są powszechnie dostępne na naszej szerokości geograficznej. To niepozorne warzywo zawiera szereg naturalnych antyoksydantów (m.in. α- i β-karoten) oraz witaminy C i E. Znajdziemy w nim również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania minerały, takie jak cynk, fosfor, magnez, potas, wapń, sód oraz żelazo.

 

Czy jednak warzywo, którego spożywanie wpływa tak pozytywnie na ludzki organizm, jest również zdrowym dodatkiem do diety dla naszych czworonożnych przyjaciół? Jeżeli zachowujemy w tym umiar, od czasu do czasu możemy pozwolić sobie na podanie zwierzęciu takiej przekąski.

 

Zastanawiasz się, jaką karmę dla psa wybrać? Podstawą zbilansowanej diety dla psa jest zawsze pełnoporcjowa karma sucha lub mokra. Eksperci w dziedzinie dietetyki opracowują receptury różnorodnych pokarmów gotowych dla naszych pupili, zapewniając im kompletne i zbilansowane posiłki. Oczywiście, warzywa dla psa również są wskazane. Dodatki roślinne w postaci niektórych owoców i warzyw (starannie dobranych i sprawdzonych, ponieważ niektóre gatunki roślin są toksyczne dla psa!) mogą być traktowane wyłącznie jako element urozmaicający jadłospis. Podawanie niewielkiej ilości surowej lub gotowanej marchewki jako przekąski dla psa może w nieszkodliwy sposób sprawić mu radość, jeżeli pozwalamy sobie na to raz na jakiś czas. Należy jednak pamiętać o zachowaniu zdrowego umiaru. Marchewka dla psa powinna być dodatkiem do jadłospisu, ułożonego specjalnie dla niego. Sucha lub mokra karma pełnoporcjowa gwarantuje stabilne żywienie, dostosowane do wieku i masy ciała konkretnego czworonoga. Niewskazane jest karmienie pupila produktami, pochodzącymi ze stołu opiekunów. Nawet lekkostrawny kurczak z ryżem jest niewystarczający z punktu widzenia zawartości składników odżywczych potrzebnych naszemu pupilowi, a takie dokarmianie może dodatkowo wpływać na nadwagę u psów.

 

Gotowana marchewka dla psa

Chcąc podać psu marchew, warto ją uprzednio ugotować. W przypadku dorosłych czworonogów poddane obróbce termicznej warzywa mogą być podawane w całości lub w dużych kawałkach. Gotowana marchewka dla szczeniaka powinna być natomiast rozdrobniona lub wręcz rozgnieciona na papkę. Młode psy, tak samo jak dzieci, próbują nowych pokarmów, oceniając nie tylko ich smak, ale również konsystencję i łatwość spożywania. Nietrudno jest je zniechęcić do podejmowania nowych wyzwań, jeżeli przy pierwszym kontakcie z marchewką odczują jakikolwiek dyskomfort. Ponadto, mleczne zęby szczeniąt nie są przeznaczone do gryzienia zbyt dużych i twardych elementów, a co za tym idzie, w  ten sposób mogą się łatwo uszkodzić. Warto o tym pamiętać, podając posiłek swojemu pupilowi.

 

Zanim poczęstujemy naszego towarzysza niewielką porcją gotowanych warzyw, musimy się upewnić, że produkt zdążył już dobrze ostygnąć. Układ pokarmowy czworonoga nie jest przystosowany do spożywania gorących potraw. Pies powinien spożywać pokarmy w temperaturze pokojowej. 

Surowa marchewka dla psa

Podawana na surowo marchewka dla psa może stanowić formę nagrody. Część opiekunów od czasu do czasu pozwala sobie na zastąpienie warzywem gotowych smakołyków dla psa podczas treningu. Surowa marchewka dla psa może być również formą zdrowej przekąski. Pamiętając o tym, że nieprzetworzone produkty roślinne powinny pojawiać się w diecie czworonoga jedynie od czasu do czasu, możemy podawać je albo na surowo, albo w formie gotowanej. Dodatkową zaletą marchwi jest fakt, że gryząc ją, nasz towarzysz odczuwa przyjemność z chrupania, a jednocześnie poprawia ukrwienie swoich dziąseł. Warto stosować tę metodę w sytuacjach awaryjnych, gdy nie mamy pod ręką bardziej odpowiednich narzędzi. Na co dzień zaleca się jednak dbanie o higienę zębów zwierzęcia przy pomocy przysmaków dentystycznych, takich jak Pedigree Dentastix. Należy również pamiętać, że najważniejszą praktyką jest regularne mycie psich zębów.

 

Surowa marchewka dla szczeniaka na ogół nie jest wskazana. Jest to związane z faktem, że twarde warzywa mogą podrażniać delikatny układ pokarmowy malucha, a także nadmiernie obciążać jego zęby mleczne. Dotyczy to oczywiście kilku- lub kilkunasto tygodniowych szczeniąt, które niedawno zostały odstawione od matki. W przypadku starszych, ale wciąż niedojrzałych pupili, surowa marchewka, podana w całości może działać podobnie, jak gumowy gryzak dla niemowlaka. Tak samo jak u dorosłych czworonogów, może być również motywatorem w czasie nauki.

 

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie warzywa nadają się do podawania zwierzęciu na surowo, a niektóre nie nadają się do podawania mu wcale. W pierwszym przypadku doskonałym przykładem są ziemniaki, które stanowią składnik wielu profesjonalnych karm dla psów, jednak w formie surowej są dla zwierzęcia zwyczajnie niestrawne. Warzywa i owoce, których bezwzględnie należy unikać w diecie swojego czworonoga, to m.in. cebula, czosnek, por, pomidory, awokado, winogrona i rodzynki.