PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Mokra karma w puszce dla psa - kiedy wybrać?

Dry-Or-Canned-Which-is-Best_1.jpg

Mokra karma w puszce dla psa - kiedy wybrać?

Najlepszym wyrazem miłości i troski o naszego pupila jest spełnianie jego potrzeb behawioralnych – jedną z najważniejszych jest jedzenie. Kompletna i zbilansowana dieta sprawia, że nasz czworonożny przyjaciel jest zdrowy, pełen energii, radosny i chętny do zabawy. Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy puszki dla psa z mokrą karmą? Jak odpowiednio dawkować pokarm z puszki dla psów i czym cechuje się dobrej jakości jedzenie?

 

Spis treści:

  1. Sucha a mokra karma z puszki dla psa – czym się różnią?
  2. Zalety mokrej karmy z saszetki/puszki dla psa
  3. W trosce o zdrowie pupila - istotne informacje na temat karmy z saszetki/puszki dla psa
  4. Sucha czy mokra karma z puszki dla psa – co jest lepsze dla czworonoga?
  5. Jak dawkować mokrą karmę z puszki dla psa?
  6. Jak przechowywać jedzenie z puszki dla psa?

Sucha a mokra karma z puszki dla psa – czym się różnią?

 

W sklepach znajdziemy dwa podstawowe rodzaje jedzenia dla psa – suche i mokre. Jak nietrudno się domyślić, najważniejszą różnicą między suchą a mokrą karmą z saszetki lub puszki dla psa, jest zawartość wody. W przypadku mokrego, pełnoporcjowego pokarmu, wilgotność wynosi co najmniej 75%. Natomiast w suchym pokarmie zawartość wody jest znacznie mniejsza (około 7-11% wody). Mokre jedzenie z puszki dla psa jest też mniej kaloryczne – dlatego, aby pupil otrzymał właściwą porcję energii, musi zjeść więcej mokrego pokarmu (mniej więcej czterokrotnie, pod względem masy produktu, niż w przypadku suchej karmy). Warto wspomnieć też o sposobie pakowania jedzenia dla zwierząt domowych. Pokarmy mokre są pakowane w saszetki, tacki lub puszki. Z kolei suche jedzenie jest pakowane do szczelnych, hermetycznych worków, które zapobiegają wietrzeniu i utracie świeżości.

 

Pamiętajmy, że zarówno sucha, jak i mokra - gotowa karma w puszce dla psa, jest nieporównywalnie lepsza niż domowe jedzenie przeznaczone dla ludzi. Dlaczego? Specjalnie opracowany, gotowy pokarm dla psów jest dobrze zbilansowany. Proces produkcji kontrolują technolodzy, dzięki czemu psy otrzymują jedzenie, które pozwala zachować im zdrowie i doskonałą kondycję.  

Zalety mokrej karmy z saszetki/puszki dla psa 

 

Jakie są główne plusy żywienia psa mokrym pokarmem? Saszetki i puszki dla psa z karmą są rekomendowane zwłaszcza w przypadku zwierząt z nadwagą i otyłością. Ze względu na niższą kaloryczność, znacznie łatwiej unormować masę ciała psa, karmiąc go mokrym jedzeniem – zwłaszcza w przypadku opiekunów, którzy z powodu nieodpowiedniego dawkowania przekarmiają czworonogów. Kupując porcjowany produkt, możemy w szybki i wygodny sposób odmierzać posiłek dla pupila, tak więc również i my czerpiemy korzyści, karmiąc psa mokrym jedzeniem. Oczywiście to nie koniec zalet tego rozwiązania. 

 

Pokarm o wysokiej wilgotności świetnie sprawdza się także w przypadku pupili, którzy mają problem z gryzieniem twardego granulatu, wskutek różnych chorób uzębienia (przejściowych lub przewlekłych). Miękkie kawałki karmy nie wymagają wysiłku przy rozdrabnianiu, co ma znaczenie dla psów małych ras i seniorów. Mokra karma dla psów w puszkach jest lekkostrawna, dzięki czemu wpływa pozytywnie na pracę układu trawiennego. Ma również bardziej intensywny zapach i wizualnie jest zbliżona do pożywienia dzikich psowatych, dzięki czemu może stanowić świetny sposób na psiego niejadka – z pewnością żaden pupil nie oprze się zapachowi i większej smakowitości, jaką cechuje się gotowe jedzenie z puszki lub saszetki. Co więcej, mokry pokarm z puszki dla psa zaspokaja w pewnym stopniu zapotrzebowanie na wodę, wspierając układ moczowy zwierzęcia. 

 

Żywienie psa jest istotnym elementem sprawowania nad nim opieki. To doskonały sposób na budowanie więzi emocjonalnej z czworonogiem i odwdzięczenie się za wierność oraz radość, jaką czworonożni przyjaciele wprowadzają do naszego życia.

Mokra karma w puszce dla psa - kiedy wybrać?

W trosce o zdrowie pupila - istotne informacje na temat karmy z saszetki/puszki dla psa?

 

Dobrej jakości jedzenie z saszetki lub puszki dla psa powinno dostarczać pupilowi odpowiednią dawkę energetyczną i zapewniać niezbędne składniki odżywcze, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie czworonoga na co dzień. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na analizę produktu, upewnić się, czy dana karma jest pełnoporcjowa oraz przeczytać jej skład (pamiętaj, że zawartość mięsa, czyli mięśni szkieletowych, nie jest najważniejszą kwestią, a surowce pochodzenia zwierzęcego  dostarczają wielu substancji, których brakuje w samym mięsie). Najlepsza mokra karma z puszki dla psa to taka, która jest dostosowana do jego wieku, rasy, potrzeb (dostarcza mu dokładnie tego, czego potrzebuje na danym etapie życia) oraz stanu zdrowia. Warto stawiać na znanych producentów, którzy cieszą się zaufaniem oraz dobrymi opiniami zadowolonych klientów.

 

Każdy opiekun chce, by jego pies był szczęśliwy i zdrowy. Karmiąc psa dobrej jakości jedzeniem, sprawimy, że będzie miał piękną, lśniącą sierść, mocne, zdrowe zęby i energię do codziennej zabawy.

Sucha czy mokra karma z puszki dla psa – co jest lepsze dla czworonoga?

 

Niektórzy opiekunowie podają psom zarówno mokrą karmę z puszki dla psa, jak i suchy pokarm – bez wątpienia takie połączenie w diecie, zapewnia zwierzęciu zdrową różnorodność żywieniową i pozwala ps na korzystanie z zalet obu rodzajów pokarmu). Po drugiej stronie znajdują się z kolei zwolennicy karmienia czworonogów tylko jednym rodzajem jedzenia. W przypadku ras małych i miniaturowych, które są predysponowane do kamicy dróg moczowych tzw. mix feeding (mieszane żywienie) ma uzasadnienie zdrowotne, gdyż pies przyjmuje więcej wody jedząc również mokrą karmę, a nie tylko suchą. W przypadku większych psów jest to kwestia uatrakcyjnienia posiłku i indywidualnych preferencji psa i...opiekuna. Tak naprawdę najważniejsze jest, aby karma w puszce dla szczeniaka, dorosłego psa lub seniora była podawana w odpowiednich ilościach, proporcjach i zawierała niezbędne składniki odżywcze. Jak w prawidłowy sposób dawkować karmę z puszki dla psa?

Jak dawkować mokrą karmę z puszki dla psa?

 

Jak wiadomo, dzienne dawki pokarmu muszą zawierać optymalną dawkę kalorii – nie mogą powodować ani niedowagi, ani nadwagi. Dawkowanie psiej karmy jest naprawdę proste i wygodne, wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach. Zgodnie z ogólnymi zaleceniami lekarzy weterynarii większość zwierząt powinna być karmiona 2 razy dziennie, a czworonogi ze szczególnymi potrzebami nawet 4 razy dziennie. Jak odmierzyć porcję mokrej karmy z puszki dla psa? Należy wziąć pod uwagę rasę oraz masę ciała zwierzęcia, a także jego wiek i aktywność. Dokładne zalecenia odnośnie sposobu żywienia znajdziemy na opakowaniu jednostkowym każdej puszki dla psów - tak więc wystarczy zapoznać się z etykietą.

Jak przechowywać jedzenie z puszki dla psa?

 

Każdy dobry opiekun powinien zdawać sobie sprawę, że aby karma dla psa w puszce jak najdłużej zachowała świeżość i piękny aromat, musi być odpowiednio przechowywana. Jeśli puszka dla psa jest zamknięta, wystarczy, że nie będzie wystawiona na ekspozycję słoneczną ani duże wahania temperatur. Po otwarciu karma może być przełożona do pojemnika ze szczelnym zamknięciem i przetrzymywana w lodówce nie dłużej niż 48 godzin. Po tym czasie może zacząć jełczeć, utracić walory smakowe i zapachowe. Warto więc kupować saszetki lub puszki dla psa dostosowane do jego wielkości, które nie będą wymagały długiego przechowywania w lodówce (np. takie, które zostaną zjedzone w ciągu doby, lub zawierają porcję na jeden posiłek).

 

Natomiast, jeśli zauważymy, że kupiona puszka dla psa jest uszkodzona, powinniśmy ją zwrócić, gdyż karma może być zepsuta. 

 

Chcąc utrzymać naszego czworonożnego przyjaciela w jak najlepszej kondycji, musimy dostarczać mu jedzenie najlepszej jakości – warto zwracać uwagę na to, co ląduje w psiej misce (z pewnością niewskazane jest karmienie zwierzęcia resztkami ze stołu i innym ludzkim jedzeniem). Na szczęście bogata oferta produktowa sprawia, że bez problemu kupimy dobrą karmę z puszki dla psów, która nie tylko zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia, ale też będzie mu naprawdę smakowała i pozwoli utrzymać prawidłową masę ciała, większą odporność oraz zdrowie przez długie lata.