PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Pies nie chce jeść suchej karmy – co robić?

Caring-for-Dogs-With-Chronic-Kidney-Problems_3_1.jpg

Twój pupil nigdy nie był przekonany do suchej karmy i zupełnie nie masz pojęcia dlaczego? A może do tej pory zajadał się swoimi ulubionymi, pożywnymi granulkami i nagle jakby coś odebrało mu na nie ochotę? Nie martw się na zapas, być może problem uda się dość łatwo rozwiązać. Najważniejsze będzie ustalenie przyczyny. Dowiedz się, dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy i jak go do tego przekonać!

 

Spis treści:

  1. Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy i co robić w takiej sytuacji?
  2. Szczeniak nie chce jeść suchej karmy – jak sobie z tym poradzić?
  3. Pies nie je suchej karmy – dlaczego to spory problem?

 

Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy i co robić w takiej sytuacji?

Jeżeli Twój pies nie chce jeść suchej karmy, prawdopodobnie martwisz się o niego i zastanawiasz, czy nie jest to wynikiem choroby. Takie sytuacje nie są jednak zbyt częste, choć, oczywiście, nie można ich wykluczyć. Zazwyczaj źródło problemu jest na tyle prozaiczne, że bez większego problemu uda Ci się je usunąć, by Twój czworonożny przyjaciel nabrał chęci do chrupania smakowitych granulek.

 

Problem może polegać zarówno na tym, że pies nie chce jeść suchej karmy już od przybycia do domu nowego opiekuna, jak i na tym, że czworonóg niespodziewanie zupełnie traci na nią chęć. Przyczyny mogą być rozmaite. Jedną z nich będzie sytuacja, w której psie jedzenie jest zwietrzałe i nieświeże. Może być to spowodowane zarówno tym, że pożywienie pozostaje zbyt długo w misce, jak i jego niewłaściwym przechowywaniem. Bardzo ważne jest, aby miskę z pokarmem wystawiać na 20-30 minut, po czym posprzątać niezjedzone pożywienie. Należy również szczelnie zamykać paczkę z pokarmem, np. za pomocą klipsów lub przełożyć go do innego pojemnika, w którym granulki będą mogły zachować świeżość. Twój czworonożny przyjaciel powinien szybko odzyskać apetyt.

 

Jeśli widzisz, że pies nie je karmy suchej, leżącej długo w misce, może to wynikać nie tylko z jej nieświeżości. Stale dostępne jedzenie mogło po prostu przestać być dla niego atrakcyjne. W tej sytuacji również rozwiązaniem będzie określenie konkretnej pory posiłków, a po upływie 20-30 minut, zabieranie jedzenia. Twój pupil szybko nauczy się, że jedzenie dostaje wyłącznie o określonym czasie, dzięki czemu zacznie z niecierpliwością czekać na suche granulki, na które do tej pory kręcił nosem.

 

Być może pies przestał jeść suchą karmę, ponieważ po prostu nie jest głodny. Może masz w zwyczaju podawać mu zbyt wiele smakołyków dla psa? A może nie kontrolujesz ilości podawanej mu mokrej karmy lub nawet niewskazanych domowych posiłków. Taka sytuacja jest dla Twojego czworonoga bardzo niebezpieczna. Jedzenie zbyt dużych ilości karmy to prosta droga do nadwagi, a po pewnym czasie otyłości, prowadzącej do wystąpienia wielu groźnych schorzeń. Z kolei podawanie mu kąsków ze swojego stołu wiąże się z ryzykiem zatrucia, czy innych problemów zdrowotnych. Dlatego lepiej ich unikaj. Jeżeli obawiasz się, że przekarmiasz swojego podopiecznego, sprawdź, ile razy dziennie karmić psa i w jakich ilościach.

 

Jeżeli pies nie chce jeść karmy, może to być wina brudnej miski. Dokładne mycie miski jest ważne również ze względu na zachowanie dobrego zdrowia przez pupila. Zapobiega bowiem zaleganiu pokarmu, a dzięki temu również rozwojowi produktów jego rozkładu, czy ewentualnemu rozwojowi bakterii.

 

Czy ostatnio podajesz swojemu pupilowi nowy pokarm i ten cały czas go odmawia? Problemem może być zbyt szybkie i nagłe przestawianie zwierzęcia na nowe granulki. Pies nie chce jeść suchej karmy, jeśli od razu podajesz mu posiłek zupełnie inny od tego, jaki jadł przez cały czas. Co więcej, gwałtowna zmiana pożywienia może skutkować problemami ze strony układu pokarmowego, w tym przede wszystkim biegunką lub bólem brzucha. Takie zmiany należy wprowadzać małymi krokami, powoli mieszając nowe granulki z dotychczasową karmą w coraz większej ilości. Jeśli będziesz postępować w ten sposób, najprawdopodobniej bez trudu wprowadzisz zmiany w psiej diecie. Jeśli jednak, mimo wszystko, Twój czworonóg wyraźnie odmawia jedzenia nowej karmy, np. wybierając z miski wyłącznie kawałki tej, którą dostawał do tej pory, dalsze przekonywanie go raczej nie ma sensu. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować z przestawiania zwierzęcia na inne pożywienie – po prostu wybierz podobne, np. o innym smaku lub od innego producenta. Dodatkowo zastanów się, czy rzeczywiście istnieje uzasadniony powód do zmiany karmy Twojego pupila.

 

Jeśli pies nie chce jeść suchej karmy, chociaż nie odmawia tej mokrej, może to być związane z problemami z jej gryzieniem. Nie musi to wynikać z występowania u niego schorzeń jamy ustnej, w tym z zębami. Czasem jest to kwestia np. nieodpowiedniego kształtu i wielkości granulek. Problem ten dotyczy przede wszystkim szczeniąt oraz ras brachycefalicznych, takich jak boksery, buldogi angielskie i francuskie, mopsy, pekińczyki czy shih-tzu. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie po prostu zmiana pokarmu na taki, który jest przeznaczony dla danego rozmiaru rasy.

 

To, że pies nie chce jeść suchej karmy, chociaż wcześniej chętnie ją zajadał, może niestety wiązać się z rozwojem różnego typu schorzeń. Najczęściej związane są one ze stanem uzębienia czworonoga. W takiej sytuacji niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

 

Szczeniak nie chce jeść suchej karmy – jak sobie z tym poradzić?

Pytanie, jak nauczyć psa jeść suchą karmę, najczęściej pojawia się właśnie w przypadku szczeniąt, ponieważ to zwykle one mają po raz pierwszy kontakt z jedzeniem w formie kruchych granulek. Zdarzają się jednak sytuacje, w których to dorosły pies po raz pierwszy otrzymuje suchą karmę. Dzieje się tak np. w przypadku czworonogów, trafiających do nowego domu od poprzednich opiekunów, którzy nie podawali zwierzętom tego typu pożywienia. Nauczenie pupila jedzenia suchej karmy nie jest niemożliwe, chociaż z pewnością będzie wymagało nieco cierpliwości, szczególnie w przypadku starszych zwierząt.

 

Weź pod uwagę, że jeżeli Twój pies nie chce jeść suchej karmy od początku pobytu w Twoim domu, być może nigdy wcześniej jej nie dostawał i nawet nie kojarzy jej z jedzeniem. W takiej sytuacji musisz nauczyć go spożywania takich pokarmów. Na początek namaczaj granulki przez ok. 20 minut w misce, a gdy zmiękną, podaj je ulubieńcowi. Powinien powoli zacząć przekonywać się do takiego jedzenia. Pamiętaj jednak, żeby nie wprowadzać nowego pożywienia natychmiast po przyjeździe pieska do nowego domu. Odczekaj co najmniej tydzień i dopiero wtedy spróbuj zachęcić go do nowych posiłków, mieszając je z tymi, które jadł do tej pory. Jeśli wprowadzisz zmiany zbyt szybko, może to skutkować problemami z układem trawienia u Twojego nowego pupila, np. rozwolnieniem. Z drugiej strony pamiętaj, że jego przyszły gust żywieniowy w dużej mierze kształtuje się do 3. miesiąca życia, dlatego jeśli nie zmienisz pokarmu do tego momentu, potem może to być znacznie trudniejsze.

 

Inną przyczyną tego, że bardzo młody pies nie chce jeść suchej karmy, może być również stres. Szczenię, które dopiero niedawno przybyło do nowego domu, zwykle jest bardzo zestresowane i może mieć mocno osłabiony apetyt. Dotyczy to również starszych zwierząt po zmianie opiekuna, czy np. po adopcji ze schroniska.

 

Niestety, szczenięta również mogą cierpieć na rozmaite schorzenia, wywołujące u nich brak łaknienia. Jeżeli te proste metody na zachęcenie pieska do suchej karmy nie zdadzą egzaminu, lub oprócz braku apetytu występują również inne, niepokojące objawy, koniecznie zabierz swojego pupila do lekarza weterynarii.

 

Pies nie je suchej karmy – dlaczego to spory problem?

Czy to, że pies nie chce jeść suchej karmy, jest jedynie niewielką niedogodnością? Niestety, niezupełnie. Gryzienie suchych granulek pomaga tym zwierzętom zadbać o zęby, w tym usuwa osad. Jest to tylko jeden z elementów dbania o zachowanie higieny jamy ustnej psa, przy czym najważniejszym jest mycie zębów. Z pewnością jednak suche pożywienie również będzie pomocne w tej kwestii. Dlatego, jeżeli Twój pupil z jakiegokolwiek powodu nie może jeść suchej karmy i musisz zastąpić ją mokrą karmą w puszce dla psa, koniecznie zwróć szczególną uwagę na inne sposoby dbania o jego zęby. Poza codziennym szczotkowaniem warto spróbować dodatkowo podawać mu specjalne smakołyki, które spełnią tę funkcję, np. Pedigree Dentastix. Dzięki temu Twój czworonożny przyjaciel nie tylko będzie mógł cieszyć się zdrowymi zębami, lecz także nawiąże z Tobą wyjątkową więź.

Pedigree imagery
Kup online