PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Pies nie chce pić wody - jak zmobilizować psa do nawodnienia organizmu?

chris-arthur-collins-qGkVJ7Tx36s-unsplash-detail.png

Pies zawsze powinien mieć stały dostęp do miski ze świeżą wodą – zwłaszcza latem. Co w sytuacji, gdy psu  nie chce się pić wody? Niechęć pupila do miski  z wodą to problem, który spędza sen z powiek wielu opiekunom. Co sprawia, że pies nie chce pić wody i jak zachęcić czworonożnego przyjaciela do nawodnienia organizmu? Jak długo pies może nie pić wody bez szkody dla zdrowia?

Spis treści:

  1. Pies nie pije wody – jaką wodę powinien pić pies?
  2. Pies nie pije wody – przyczyny
  3. Gdy pies nie chce pić – skutki niedoboru wody w organizmie
  4. Pies nie pije wody – jak zachęcić pupila do picia wody?

Pies nie pije wody – jaką wodę powinien pić pies?

Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu psa jest równie ważny, co pełnoporcjowa dieta. Zanim wyjaśnimy, dlaczego pies nie chce pić wody i jak zmobilizować naszego pupila do pobrania większej ilości płynów, warto wspomnieć o znaczeniu wody w żywieniu czworonogów. Całkowita zawartość wody w organizmie psa wynosi ponad 60%. To właśnie dzięki wodzie przyjmowany pokarm jest odpowiednio trawiony. Woda usuwa toksyny i szkodliwe substancje z organizmu, nadaje kształt komórkom i tkankom, pełni funkcję transportową, termoregulacyjną - w upalne dni chroni zwierzę przed przegrzaniem (poprzez zianie pies oddaje nadmiar ciepła). Tak więc, utrzymanie optymalnego nawodnienia pupila jest niezwykle ważne – naszą rolą jest kontrola ilości wody, przyjmowanej przez psa w ciągu dnia.


Jako troskliwi opiekunowie, chcemy dawać psu tylko to, co naprawdę dobre, jak na przykład jedzenie wysokiej jakości. Niestety, często bagatelizujemy kwestię wody. Jeśli zależy nam, aby nasz czworonożny przyjaciel był zdrowy i szczęśliwy, powinniśmy zwrócić uwagę również na to, co pije (jakiej jakości wodę nalewamy do psiej miski każdego dnia). Jaką wodę powinien pić pies – przegotowaną, z kranu, czy może butelkowaną? Tak naprawdę jakość wody dla psa powinna być taka, żeby i człowiek mógł bezpiecznie ją pić. Jeśli zdecydujemy się na wodę butelkowaną, pamiętajmy, że psu służy woda źródlana, a nie mineralna, która może spowodować odkładanie się minerałów w nerkach, co wpłynie niekorzystnie na zdrowie pupila. Co sprawia, że psy nie chcą pić wody?

Pies nie pije wody – przyczyny

Dlaczego pies nie pije wody? Co powoduje, że nie przyjmuje płynów i ignoruje miskę z wodą? Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. Jeśli chodzi o szczenięta – młode psy nie chcą pić wody, bo często są zbyt zajęte zabawą. Jeśli chodzi o dorosłe psy –  przyczyną braku lub obniżonego pragnienia mogą być różne choroby, a także podeszły wiek. Jest to niebezpieczne dla zwierzęcia, ponieważ może prowadzić do odwodnienia. Czasami pies nie chce pić wody, bo po prostu jest ona nieświeża – w upalne dni warto wymieniać wodę nawet kilka razy dziennie. 


Niektórzy opiekunowie mają inny problem - ich pies dużo pije i nie chce jeść. Co jest przyczyną takiego zachowania czworonoga? Dlaczego pies pije dużo wody, ale odmawia pokarmu? Nadmierne pragnienie i brak łaknienia może być skutkiem chorób np. cukrzycy lub ropnego zapalenia macicy, a także przyjmowania pewnych leków. Niekiedy psy piją dużo wody, bo po prostu są bardzo spragnione wskutek intensywnego wysiłku lub pobierają większą ilość płynów ze względu na wysoką temperaturę otoczenia, czy stres.  


Jak długo pies może nie pić? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, woda odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu pupila i jest on w stanie wytrzymać bez niej maksymalnie kilka dni. Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie psa na wodę? Jest to uzależnione od kilku czynników, takich jak:

  • masa ciała, 
  • wiek,
  • rodzaj pożywienia, 
  • stan zdrowia,
  • aktywność fizyczna,
  • temperatura otoczenia. 

Uogólniając, przyjmuje się, że na kilogram masy ciała psa powinno przypadać około 50 ml wody. Warto dodać, że wlicza się tu również woda pobierana z karmy np. gdy pies je mokrą karmę z puszki. Szacuje się, że zapotrzebowanie na płyny równa się mniej więcej liczbie potrzebnych kalorii (np. 1000 kcal - 1000 ml).

Gdy pies nie chce pić – skutki niedoboru wody w organizmie

Warto wspomnieć, że już utrata 10-15% płynów z organizmu może prowadzić do poważnych zaburzeń! Jeśli nasz ukochany pies nie chce pić wody, często prowadzi to do odwodnienia, które objawia się lepkimi i śliskimi błonami śluzowymi (np. dziąsłami) oraz utratą elastyczności skóry na karku (należy chwycić za fałd skóry na karku i sprawdzić, czy i jak szybko wraca do pierwotnej formy). W skrajnych przypadkach widoczne może być nawet zapadnięcie gałek ocznych. Innymi symptomami odwodnienia psa jest przyspieszona akcja serca. Co robić, gdy pies nie chce pić wody? Jakie są najlepsze sposoby na to, by pupil przyjmował większą ilość płynów?

Pies nie pije wody – jak zachęcić pupila do picia wody?

Chcąc skłonić zwierzę do przyjmowania większej ilości płynów, warto podawać mu więcej mokrego pokarmu, który zawiera sporo wody, a ograniczyć suche jedzenie. Należy również zachęcić naszego czworonożnego przyjaciela do picia. W przypadku szczeniąt trzeba przypominać im o tej konieczności, podstawiając pod pyszczek miskę co około 2 godziny. Warto zwrócić uwagę, czy zapewniamy pupilowi odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Czasem wystarczy dłuższy, bardziej intensywny spacer i zabawy na dworze, by pies był spragniony i z chęcią chłeptał wodę z miski. Jeśli, mimo to, pies nie pije wody, konieczna jest pomoc specjalisty, czyli w pierwszej kolejności badanie kontrolne u lekarza weterynarii.


Podsumowując - rolą opiekuna jest troska o pupila – należy więc obserwować ilość wody, pitej przez czworonoga każdego dnia. Jeśli pies nie chce pić wody lub wręcz przeciwnie – ma zbyt duże pragnienie, nieadekwatne do jego masy ciała i aktywności, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Pedigree imagery
Kup online