PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Przysmaki dla psów i ich rola w opiece nad pupilem

Treating-Moment-Rodeo-2-detail_0.png

Każdy opiekun psa od czasu do czasu częstuje swojego pupila różnymi smakołykami. Powody mogą być różne: chęć sprawienia psu przyjemności lub nagrodzenie za dobrze wykonaną komendę. Przysmaki dla psa są więc doskonałym wsparciem w szkoleniu czworonoga i budowaniu więzi. Warto je wykorzystywać również na spacerach. Co powinniśmy wiedzieć o takich przekąskach?

 

 • Przysmaki dla psów należą do karm uzupełniających i mogą być bezpiecznie podawane psom zgodnie z zaleconym na etykiecie dawkowaniem.
 • Przekąski te są bezpieczne i zdrowe dla zwierząt.
 • Podawanie psich smakołyków sprzyja procesowi nauki oraz wzmacnia pozytywne relacje między człowiekiem i zwierzęciem.
 • Na rynku znajduje się duży wybór tzw. przekąsek funkcjonalnych, które wpływają pozytywnie na zdrowie psów (np. przysmaki stomatologiczne).

Czego nie może jeść pies?

 

Jaki smakołyk dla psa wybrać, aby nie zaszkodzić zwierzęciu? Zdarza się, że opiekunowie wykorzystują pokarmy dla ludzi jako przysmaki dla swoich pupili, np. wędliny, słodycze czy resztki ze stołu. Nie jest to dobre rozwiązanie dla zdrowia psa.

 

Należy pamiętać, że tego rodzaju produkty są najczęściej wysokokaloryczne, zawierają duże ilości tłuszczu, a przez to mogą być szkodliwe, powodując niepożądane reakcje ze strony przewodu pokarmowego, np. biegunki i wymioty, a nawet poważne choroby wątroby i trzustki. Opiekunowie zapominają też o tym, że niektóre „ludzkie smakołyki” mogą być bardzo niebezpieczne dla psów – są dla nich toksyczne. Czego więc nie może jeść pies?

 

Produkty niebezpieczne dla psów:

 

 • czekolada,
 • rodzynki,
 • winogrona,
 • cebula,
 • czosnek,
 • szczypiorek,
 • ksylitol,
 • orzechy makadamia
 • awokado.

Tych produktów należy bezwzględnie unikać w diecie czworonoga. Przeczytaj więcej w artykule Czego pies nie może jeść? Zatem jakie przekąski można bezpiecznie stosować? Najlepiej sięgnąć w tym celu po przysmaki specjalnie opracowane dla psów.

 

Smakołyki dla psa – jak często je dawać pupilowi?

 

Na rynku znajduje się bardzo duży wybór przekąsek przeznaczonych dla psów. To tzw. karmy uzupełniające, opracowane tak, aby były bezpieczne i nie zaburzały równowagi składników pokarmowych w codziennej diecie psa. Jak tłumaczy lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka:

 

Jeśli przekąski dostarczają nie więcej niż 10% dawki potrzebnej energii w ciągu dnia, możesz je podawać psu bez obaw. Jednak nadmiar przysmaków, które nie zostałyby wkalkulowane w dzienne zapotrzebowanie energetyczne, prowadzi do zwiększonego poboru energii, co może skutkować nadwagą i otyłością.

 

Dlatego należy pamiętać, aby podawać smakołyki dla psa zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na etykiecie produktu, dostosowując ilość przekąsek do potrzeb swojego psa. Drugą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo mikrobiologiczne. W sklepach zoologicznych możemy kupić świńskie uszy, ogony i inne przysmaki, które mogą być zanieczyszczone groźnymi bakteriami, grzybami lub ich toksynami. Takich produktów należy unikać.

 

Zalety smakołyków dla psa

 

Małe smakołyki odgrywają ogromną rolę zarówno w życiu opiekuna, jak i samego zwierzęcia. Podając je, jako nagrodę podczas treningu, znacznie ułatwiasz proces szkolenia swojemu psu poprzez wzmacnianie jego pozytywnych zachowań. Wspólne spędzanie czasu z pupilem, nauka, radosne zabawy, podczas których pies otrzymuje przysmaki – to wszystko sprzyja budowaniu silnej więzi pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem.

 

 

Przekąski służą także wypracowaniu pozytywnych skojarzeń np. podawane w gabinecie weterynaryjnym, łagodzą stres związany z wizytą u lekarza. Ważną rolą smakołyków dla psa jest też zaspokajanie jednej z podstawowych psich potrzeb behawioralnych – żucia i gryzienia. Oczywiście duże znaczenie ma również to, że możesz sprawić swojemu przyjacielowi przyjemność, podając mu coś, co uwielbia, np. Pedigree Meaty Sticks.

 

Funkcjonalne przysmaki dla psów – co to znaczy?

 

Do wyboru mamy również wiele tzw. funkcjonalnych przysmaków dla psów, które są świetną przekąską, a dodatkowo wpływają pozytywnie na jego zdrowie. Należą do nich np. przysmaki stomatologiczne, wspomagające utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Dzięki odpowiednio dobranym kształtom i teksturom stymulującym żucie oraz wydzielanie śliny, a także dzięki zawartości substancji czynnych sprzyjają usuwaniu płytki nazębnej.

 

Dlatego nie wahaj się nagradzać swojego pupila. Sięgnij po specjalne przekąski dla psów. Są bezpieczne, zdrowe, a stosowane zgodnie z zaleceniami producenta sprawią radość Twojemu pupilowi.