PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Sucha czy mokra karma dla psa? Jaka będzie lepsza?

adopter-un-chiot-abandonne-detail.png

Liczba dostępnych na rynku propozycji żywieniowych dla naszych pupili potrafi przyprawić o zawrót głowy. Istnieje wiele pokarmów o różnorodnych konsystencjach i smakach, które są opisywane jako pełnoporcjowe lub uzupełniające. W jaki sposób poznać dobrą jakościowo karmę dla psa? Na co zwracać uwagę, czytając skład? I najważniejsze: karma sucha czy mokra dla psa? Jaka będzie lepsza?

Spis treści:

  1. Sucha czy mokra karma dla psa? Zasady wyboru karmy
  2. Dorosły pies – karma sucha czy mokra? Dlaczego warto stosować obie?
  3. Jaka karma dla szczeniaka – sucha czy mokra?

Sucha czy mokra karma dla psa? Zasady wyboru karmy

Psy, w przeciwieństwie do kotów, są względnymi mięsożercami. Oznacza to, że ich organizmy są przystosowane do czerpania potrzebnych składników odżywczych nie tylko z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, ale również roślinnego. Jaka dieta jest zatem wskazana dla tych czworonogów?

Podstawą żywienia naszego psa powinna być karma pełnoporcjowa. To najprostszy i pewny sposób na dostarczanie pupilowi zbilansowanych posiłków, które zapewnią mu 100% potrzebnych do funkcjonowania składników odżywczych oraz kalorii. To, czy wybierzemy karmę suchą, czy mokrą, zależy oczywiście od nas, jednak warto pamiętać, że specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają stosowanie diety mieszanej, w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów. Konsystencja i smak posiłków, jakie chcemy serwować naszemu pupilowi, to zagadnienia, które powinniśmy brać pod uwagę w drugiej kolejności. Niezależnie od tego, czy wybrana przez nas karma dla psa będzie sucha, czy mokra, czy też zdecydujemy się na stosowanie zalecanej przez ekspertów diety mieszanej, suma spożytych przez czworonoga w ciągu dnia składników odżywczych i kalorii musi być dla niego optymalna. Szukając odpowiedniego pokarmu dla naszego ulubieńca, zwracajmy szczególną uwagę na informacje o przeznaczeniu produktów. Wybierajmy karmy pełnoporcjowe, przeznaczone do codziennego stosowania, ponieważ zawierają one optymalne dla czworonoga ilości poszczególnych składników odżywczych. Należą do nich:

  • białka – zwłaszcza aminokwasy egzogenne: arginina, tryptofan, lizyna, leucyna, metionina,
  • treonina, histydyna, walina, fenyloalanina, izoleucyna;
  • tłuszcze – w tym nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6;
  • witaminy – rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) oraz witaminy z grupy B;
    składniki mineralne – inaczej materia nieorganiczna; są to: fosfor, wapń, potas, sód, chlor, magnez, miedź, jod, żelazo, mangan, selen, cynk;
  • węglowodany – przede wszystkim tzw. błonnik, który na etykiecie pokarmu dla psa może być oznaczony jako włókno pokarmowe oraz skrobia- źródło energii.

Nie należy zapominać o regularnym nawadnianiu organizmu pupila. Pies powinien mieć stały dostęp do miski z wodą pitną, natomiast jedzenie powinno mu być serwowane w odpowiednich porcjach, a także o określonych (najlepiej stałych) porach w ciągu dnia. Jeśli zauważamy, że nasz towarzysz nie jest zainteresowany regularnym piciem wody lub jeśli jest wyjątkowo aktywnym czworonogiem, dobrą praktyką jest skomponowanie diety pupila w taki sposób, aby przeważała w niej karma mokra.

Dorosły pies – karma sucha czy mokra? Dlaczego warto stosować obie?

Psy dorosłe, a także szczenięta, które osiągnęły 7. miesiąc życia, powinny otrzymywać od dwóch do trzech posiłków dziennie. Gramatura pojedynczego posiłku powinna być uzależniona od następujących czynników:

  • rodzaj karmy (sucha czy mokra, kaloryczność),
  • wiek psa,
  • codzienna aktywność fizyczna psa,
  • rasa (masa ciała) psa.

Należy pamiętać, że porcja mokrej karmy jest około 4-krotnie mniej kaloryczna niż porcja karmy suchej o tej samej masie. Ma to bezpośrednie przełożenie na wielkość posiłku, jaki musimy zaserwować naszemu psu, aby zaspokoić jego zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze. Karma mokra jest zalecana jako podstawa jadłospisu psów, które cierpią z powodu nadwagi lub otyłości (za jej pomocą łatwiej jest regulować masę ciała pupila). W pozostałych przypadkach wskazane jest stosowanie diety mieszanej.

Niezależnie od tego, czy dany posiłek jest skomponowany z mokrej, czy suchej karmy dla psa, powinien on być dostosowany do potrzeb czworonoga znajdującego się w określonym wieku. Pedigree przygotowało trzy linie produktów, które są przeznaczone dla szczeniąt (linia „junior”), psów dorosłych (linia „adult”) i psich seniorów (linia „senior”). Różnią się one liczbą kalorii oraz zawartością określonych składników odżywczych. Np. pokarmy dla szczeniąt są szczególnie bogate w białka, fosfor i wapń, które wspomagają wzrost tkanek. Produkty przeznaczone dla starszych psów są natomiast mniej kaloryczne, ponieważ z wiekiem metabolizm naszych podopiecznych zwalnia, a zapotrzebowanie organizmu na energię staje się mniejsze.

Karma pełnoporcjowa powinna być również dopasowana odpowiednio do rasy lub masy ciała naszego psa (w przypadku szczeniąt bierzemy pod uwagę masę docelową). Na etykietach opakowań oraz na stronie internetowej Pedigree znajdują się szczegółowe informacje na temat właściwego  porcjowania pokarmu dla psów:

  • małych ( do 10 kg masy ciała);
  • średnich (11-25 kg masy ciała);
  • dużych (powyżej 25 kg masy ciała);


Zadając sobie pytanie, czy lepiej zdecydować się na suchą, czy mokrą karmę dla psa, warto wziąć pod uwagę również preferencje swojego pupila. Pokarmy mokre charakteryzują się intensywnym (a co za tym idzie – również atrakcyjnym dla zwierzęcia) aromatem. Nasi czworonożni podopieczni w większości przypadków są miłośnikami smaku umami, który jest szczególnie silnie wyczuwalny w wołowinie. Mięsiste kawałki mokrej karmy stanowią natomiast nie lada przysmak dla wszystkich psich smakoszy.

Karma sucha, ze względu na swoją twardą konsystencję, pozwala zaspokajać obecną u czworonogów potrzebę chrupania. Jednocześnie, dzięki odpowiedniej teksturze oraz zawartości substancji aktywnych, spełnia funkcję prozdrowotną w odniesieniu do zębów i dziąseł pupila. Poprawia ukrwienie tkanek znajdujących się wewnątrz jamy ustnej, a także sprzyja usuwaniu płytki nazębnej, ograniczając tworzenie się kamienia na powierzchni szkliwa.

Produkty Pedigree spełniają normy żywieniowe Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF) oraz wewnętrzne wytyczne żywieniowe opracowane w Instytucie Nauki o Zwierzętach Waltham.

Jaka karma dla szczeniaka – sucha czy mokra?

Psy osiągają dojrzałość pomiędzy 8. miesiącem a 2. rokiem życia. Jest to uzależnione przede wszystkim od ich rasy, a co za tym idzie – docelowej masy ciała. Przyjmuje się, że szczenięta stają się dorosłe w następujących przedziałach wiekowych:

  • psy miniaturowe – 8-10 miesięcy;
  • psy małe – 10-12 miesięcy;
  • psy średnie – 12-15 miesięcy;
  • psy duże – 15-18 miesięcy;
  • psy olbrzymie – 18-24 miesięcy.


Odsadzenie szczenięcia od matki następuje między 6. a 8. tygodniem jego życia. W tym czasie pies zaczyna stopniowo poznawać smak i konsystencję pokarmów stałych. Proces ten przebiega na przestrzeni kilku tygodni, tak aby nie wywołać niepożądanej reakcji organizmu pupila: wymiotów, biegunki czy utraty apetytu. Z tego powodu zaleca się, aby początkowo podawać szczenięciu niewielkie ilości karmy pełnoporcjowej, ale wciąż opierać dietę głównie na mleku matki. W następnych krokach należy stopniowo zmieniać proporcje pożywienia, tak aby około 6-8 tygodnia życia szczenię jadło wyłącznie pokarmy stałe.

Aby osiągnąć cel w sposób, który nie odbije się negatywnie na samopoczuciu pupila, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów. Bardzo pomocny jest fakt, że szczenięta, w przeciwieństwie do psów dorosłych, powinny być karmione nawet do 5 razy dziennie. Ich żołądki mają niewielką pojemność, dlatego też posiłki powinny być serwowane często, lecz w małych ilościach. Warto więc wprowadzać karmę pełnoporcjową etapami: w pierwszych dniach zmiany diety podawać ją pupilowi raz dziennie, a następnie stopniowo zastępować nią kolejne posiłki.

Należy pamiętać, że szczenięta przez pierwsze tygodnie swojego życia potrafią jedynie ssać mleko swojej mamy. Nie mają wykształconego odruchu gryzienia, dlatego też podawanie im zbyt dużych lub twardych fragmentów pożywienia może spowodować brak zainteresowania posiłkiem, a nawet silny stres. Zastanawiając się, czy wybrać karmę suchą, czy mokrą dla szczeniaka, warto wziąć pod uwagę te zależności. Najlepszym sposobem na przyzwyczajenie młodego psa do spożywania pokarmów stałych jest stopniowe podawanie mu pożywienia o coraz bardziej zwartej konsystencji. Dobrą praktyką na początkowym etapie procesu odsadzania od matki jest rozdrabnianie mokrej karmy pełnoporcjowej widelcem. Alternatywnie można zastosować delikatnie namoczoną karmę suchą. W ten sposób nauczymy szczenię lizania i połykania papek, które z czasem będziemy mogli zastępować coraz większymi kawałkami mokrego jedzenia lub  twardymi granulkami .

Wszelkie wątpliwości związane z żywieniem szczeniąt, młodych psów dorosłych oraz psich seniorów, warto konsultować z wykwalifikowanym dietetykiem lub lekarzem weterynarii.

Close popup