PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Surowa wołowina dla psa - czy pies może ją jeść?

Shih-Tzu-and-Renal-Displasia_3.jpg

Spis treści:

  1. Surowa wołowina dla psa – podawać czy nie?
  2. Przysmak dla psa – wołowina? A może coś innego?

Surowa wołowina dla psa – podawać czy nie?

Dieta BARF (ang. Biologically Appropriate Raw Food) w swoich założeniach ma odpowiadać naturalnym potrzebom psa. Ta filozofia żywienia opiera się na przekonaniu, że prawidłowo skomponowany jadłospis czworonoga składa się wyłącznie z surowych produktów, ponieważ taki sposób odżywiania był charakterystyczny dla dziko żyjących przodków naszych domowych pupili. Nie bierze się w niej jednak pod uwagę faktu, że w ciągu kilkudziesięciu tysięcy lat ewolucji organizmy udomowionych zwierząt zmieniły się nie tylko wizualnie, ale również w zakresie potrzeb żywieniowych i zdolności metabolicznych. Nasi podopieczni z bezwzględnych mięsożerców stali się względnymi mięsożercami, zdolnymi czerpać potrzebne im substancje odżywcze zarówno z pokarmów zwierzęcych jak i roślinnych. Niektóre składniki – takie jak włókno pokarmowe (tzw. błonnik), który jest ważny do zachowania prawidłowej funkcji jelit – są zawarte tylko w produktach pochodzenia roślinnego (owocach, warzywach czy zbożach).

Stosowanie diety BARF jest niewskazane również ze względu na zagrożenia mikrobiologiczne. Psy mogą łatwo stać się nosicielami niebezpiecznych drobnoustrojów, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla znajdujących się w ich otoczeniu ludzi (w szczególności dzieci, seniorów, kobiet w ciąży oraz osób z osłabioną odpornością). Innym zagrożeniem związanym ze spożywaniem surowego mięsa są pasożyty. Stanowią one bezpośrednie niebezpieczeństwo dla zdrowia naszego podopiecznego, dlatego też warto zrezygnować z surowej wołowiny dla psa. Dieta BARF stanowi opcję żywieniową, której stosowanie jest odradzane przez organizację WSAVA (World Small Animal Veterinary Association). Specjaliści do spraw żywienia są zgodni, że podstawą żywienia psa powinna być pełnoporcjowa karma gotowa.

Czy jednak podawanie pupilowi mięsa jest całkowicie zakazane? Jeśli nie surowa, to może gotowana wołowina dla psa? Niewątpliwie nasz towarzysz będzie zachwycony posiłkiem wydzielającym intensywny mięsny aromat. Gotowanie domowego jedzenia dla psa jest jednak niewskazane ze względu na fakt, że pokarm podawany naszym podopiecznym musi być przede wszystkim właściwie zbilansowany. Znacznie lepszym wyborem będzie więc gotowa karma dla psa z wołowiną, która nie tylko zadowoli pupila smakowo i węchowo, ale także dostarczy mu odpowiedniej liczby kalorii oraz idealnej porcji składników odżywczych. Należy pamiętać, że substancje zawarte w karmach pełnoporcjowych są skomponowane odpowiednio do wieku i rasy (masy ciała) psa. Naszym zadaniem, jako opiekunów, jest dokonanie wyboru pomiędzy pokarmami z linii „junior” (dla szczeniąt), „adult” (dla psów dorosłych) oraz „senior” (dla starszych psów). Ponadto karma pełnoporcjowa musi być wybrana ze względu na rasę lub masę ciała pupila. Specjaliści do spraw żywienia PedigreeⓇ przygotowali szereg dań przeznaczonych dla psów o różnej wielkości:

  • rasy małe (poniżej 10 kg masy ciała),
  • rasy średnie (10-25 kg masy ciała),
  • rasy duże (powyżej 25 kg masy ciała).

PedigreeⓇ dba również o gusta naszych czworonożnych przyjaciół. Oprócz karmy dla psa z wołowiną, występują też smaki drobiowe i rybne, a także mieszane (mięsno-warzywne). Warto pamiętać, że w codziennym żywieniu czworonoga ważne jest korzystanie zarówno z karmy suchej, jak i mokrej. Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham zaleca stosowanie diety mieszanej w proporcji 1:1 pod względem masy produktów.

Przysmak dla psa – wołowina? A może coś innego?

Często zdarza się, że chcemy pochwalić psa za dobre zachowanie lub wyjątkową pracę podczas treningu. W takich sytuacjach naturalnym odruchem jest sięgnięcie do kieszeni po ulubiony przysmak naszego pupila. Czy suszona wołowina dla psa może stanowić taką przekąskę? Jeżeli mamy pewność, że skład smakołyku jest bezpieczny dla naszego czworonoga, możemy go śmiało podawać. Na szczególną uwagę zasługują tu przysmaki PedigreeⓇ Ranchos Originals z Wołowiną, które charakteryzują się aż 95-procentową zawartością mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Ich receptura została opracowana we współpracy ze specjalistami ds. żywienia Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham. PedigreeⓇ Ranchos Originals występuje w dwóch rozmiarach – klasycznej, przeznaczonej dla dużych czworonogów, oraz mniejszej (Ranchos Cuts), dostosowanej do wielkości pyszczków także ras miniaturowych i małych.

Drugą propozycją od PedigreeⓇ są przysmaki Munch z rozdrobnioną skórą wołową. Ten rodzaj nagrody jest przeznaczony dla dorosłych czworonogów i zawiera doskonale skomponowane połączenie składników pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.

Paski z wołowiną PedigreeⓇ Schmackos to przysmak bogaty w witaminy, minerały, a także kwasy tłuszczowe omega-3. Produkt wspomaga zdrowie i witalność psów dorosłych.

Pedigree® Jumbone Mini to przekąska z nadzieniem o smaku wołowym. Jej kształt i poziom twardości pozwalają na bezpieczne zaspokojenie naturalnej psiej potrzeby żucia i gryzienia.

Smaki wołowe znajdziemy także w pozostałych przekąskach od PedigreeⓇ. Na uwagę zasługują tu chrupiące ciasteczka PedigreeⓇ Biscrock Original, kruche rurki z kością szpikową Pedigree® Markies oraz przeznaczone do żucia PedigreeⓇ Tasty Bites Chewy Cubes.

Wołowina suszona dla psa jest dobrym pomysłem na nagrodę za dobre zachowanie. Warto jednak rozważyć również przysmaki, które oprócz przyjemności przyniosą pupilowi wymierne korzyści w postaci wspomagania zdrowia jamy ustnej. Rolę tę doskonale spełnia PEDIGREEⓇ DentaStixTM – przekąska dentystyczna, której zadaniem jest usuwanie płytki nazębnej oraz poprawianie ukrwienia dziąseł psa. Należy pamiętać, że stosowanie tego smakołyku nie może być traktowane jako zamiennik codziennego szczotkowania zębów pupila. Prawidłowa higiena jamy ustnej opiera się przede wszystkim na dokładnym czyszczeniu zębów przy użyciu przeznaczonej do tego celu pasty dla psów.

Warto pamiętać, że przekąski należy podawać psu jako dodatek do codziennej diety, a nie podstawa żywienia. Wartość energetyczna przysmaków nie powinna przekraczać 10% zalecanej dla naszego psa dziennej dawki kalorii. Jeśli decydujemy się na nagrodzenie pupila przysmakiem, należy odpowiednio zmniejszyć porcje w posiłkach głównych, tak aby suma kalorii przyswajanych przez czworonoga w ciągu całego dnia nie przekroczyła ustalonej normy.

Pedigree imagery
Kup online