PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Ziemniaki dla psa - czy nasz pupil powinien je jeść?

PED_MedDog_8-detail.png

Troskliwy, odpowiedzialny i kochający opiekun psa bardzo dba o to, co trafia każdego dnia do miski pupila. Część osób zastanawia się, czy ziemniaki dla psów mogą stanowić urozmaicenie jego stałej, zbilansowanej diety? Co jest lepszym rozwiązaniem: surowe, czy gotowane ziemniaki dla psa? Jakie są główne właściwości zdrowotne tych popularnych warzyw, które od lat stanowią podstawę polskiej kuchni? Czy zwierzę może jeść to samo, co człowiek?

Spis treści:

  1. Jak ziemniaki wpływają na zdrowie? Czy pies trawi ziemniaki?
  2. Czy pies może jeść ziemniaki gotowane?
  3. Czy pies może jeść ziemniaki surowe?
  4. Co zrobić, gdy pies zje surowego ziemniaka?

Jak ziemniaki wpływają na zdrowie psa? Czy pies trawi ziemniaki?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy ziemniaki dla psa są bezpiecznym pokarmem, warto przypomnieć, jakie zalety mają kartofle. Otóż warzywa te zawierają sporo węglowodanów, są cennym źródłem wapnia, magnezu, potasu i fosforu, witaminy A, C oraz witamin z grupy B. W ziemniakach znajduje się też błonnik pokarmowy, który wspiera układ trawienny – składnik ten wpływa pozytywnie na perystaltykę jelit. Poza tym kartofle są lekkostrawne, niskokaloryczne, a dzięki obecności polifenoli, wykazują działanie antynowotworowe i chronią przed chorobami układu krążenia. Zatem nie dziwi fakt, że Polacy tak chętnie spożywają te wartościowe produkty roślinne. A co z czworonogami? Wielu opiekunów nie wie, czy ziemniaki dla psa to dobry pomysł. 

Czy pies może jeść ziemniaki gotowane?

Gotowane ziemniaki dla psa, mogą stanowić element jego diety. Niejednokrotnie są one składnikiem pełnoporcjowych karm gotowych (często stanowią źródło węglowodanów w karmach bezzbożowych), tak więc sporadycznie możemy podawać małe ilości tych jarzyn czworonogowi. Należy jednak pamiętać o odliczeniu ich kaloryczności od posiłków głównych.

W trosce o żołądek pupila powinniśmy dążyć do ograniczania diety psa wyłącznie do pożywienia, które jest dedykowane zwierzętom. Zwykłe ziemniaki dla psów, pomimo swojej nieszkodliwości, nie są jednak wskazane jako element codziennego jadłospisu. Podobnie jest w przypadku innych posiłków przygotowywanych samodzielnie przez opiekuna. Nasi czworonożni przyjaciele potrzebują stabilnej diety, skomponowanej optymalnie do ich potrzeb żywieniowych. Trudno osiągnąć taki rezultat w warunkach domowych. Obecna w ziemniakach skrobia przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego zwierzęcia, jednak musi uprzednio zostać poddana profesjonalnej obróbce. Dlatego też nie zaleca się samodzielnego gotowania jedzenia, w tym również ziemniaków, dla psa.

Należy podkreślić, że ziemniaki mają wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie należy karmić nimi pupili chorych na cukrzycę. Tego typu jedzenie dla psa nie jest zalecane także dla pupili z nadwagą oraz mało aktywnych zwierząt. Jakie smakołyki mogą stanowić dobry zamiennik ziemniaków dla psa? Warto spróbować wprowadzić do diety czworonoga bataty – inaczej pataty lub wilce ziemniaczane, których słodkawe bulwy z pewnością zasmakują zwierzęciu. W porównaniu z klasycznymi ziemniakami, bataty mają znacznie większą zawartość składników odżywczych (zawierają kwas foliowy, luteinę), więc nasz pies nie tylko będzie szczęśliwy, ale też zdrowy. Najlepszym wyborem w kontekście przekąsek dla psów są jednak specjalnie opracowane przysmaki (takie jak PEDIGREE® Tasty Bites Chewy Cubes czy PEDIGREE® DentaStix), które nie tylko doskonale sprawdzają się w roli nagrody dla pupila, ale również posiadają szereg właściwości prozdrowotnych – m.in. sprzyjają zachowaniu zdrowia zębów i dziąseł. Pamiętajmy, że karmy uzupełniające nie mogą stanowić więcej, niż 10% dziennej dawki pożywienia. 

Czy pies może jeść ziemniaki surowe?

Czy psy mogą jeść ziemniaki niepoddane obróbce termicznej? Nie – szczenięciu, dorosłemu psu ani seniorowi nie wolno podawać, ani niedojrzałych, ani kiełkujących kartofli, ponieważ zielona skórka, czy pędy zawierają wysokie stężenie solaniny – silnie toksycznego związku, który pierwotnie ma chronić ziemniaki przed atakami szkodników i bakteriami. Solanina występuje również w bakłażanach, czy karczochach. Karmiąc psa surowymi ziemniakami, możemy zupełnie nieświadomie wyrządzić mu krzywdę. To członek naszej rodziny, dlatego, zanim podamy mu pokarm, co do którego bezpieczeństwa nie mamy pewności, zasięgnijmy porady lekarza weterynarii lub poszukajmy informacji w ogólnodostępnych źródłach (książki, Internet).

Co zrobić, gdy pies zje surowego ziemniaka?

Jeśli widzimy, że pies je surowe ziemniaki, czy obierki, które spadły nam na podłogę podczas pracy w kuchni, lub resztki z kompostownika, kiedy biega radośnie po ogródku, powinniśmy uważnie obserwować zachowanie łakomego czworonoga. Charakterystycznymi objawami zatrucia solaniną są:

  • wymioty,
  • nadmiernie ślinienie się,
  • senność,
  • drżenie,
  • depresja,
  • drgawki,
  • biegunka.

Jeśli zauważymy u psa powyższe symptomy, powinniśmy skorzystać z pomocy lekarza weterynarii, który udzieli konkretnych wskazówek, jak postępować z pupilem. Jeśli pies zjadł małego ziemniaka lub tylko jego fragment, zwykle kończy się na zaburzeniach żołądkowych – w ciągu kilku dni wszystko powinno wrócić do normy, a nasz czworonóg znów będzie radosny, pełen energii i w gotowości do zabawy.

Podsumowując, surowe ziemniaki dla psa nie są wskazane. Ze względu na solaninę, mogą podrażnić jego wrażliwy układ pokarmowy. Natomiast gotowane kartofle, mogą być dodatkiem do diety czworonożnego przyjaciela, pod warunkiem, że są mu podawane sporadycznie. Zbilansowana i kompletna karma gotowa zaspokaja 100% potrzeb żywieniowych naszego pupila. Jeśli decydujemy się na podanie mu dodatkowej przekąski (np. gotowanego, rozdrobnionego ziemniaka), powinniśmy pamiętać o uwzględnieniu jej w bilansie kalorycznym danego dnia.

Pedigree imagery
Kup online