Prawidłowe żywienie psa jest niezbędne do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia psów. Pokarm, który otrzymują psy, powinien być kompletny i zbilansowany, czyli dostarczający wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Co to znaczy?
Zapotrzebowanie żywieniowe mówi, ile poszczególnych niezbędnych substancji odżywczych musi zjeść pies. Jest zależne od wielu czynników, jak np. wielkości rasy, wieku, stanu fizjologicznego, aktywności fizycznej.
Psy, aby prawidłowo rosnąć i rozwijać się, a następnie długo i zdrowo żyć, potrzebują właściwego żywienia. Optymalny pokarm powinien zaspokajać zapotrzebowanie żywieniowe naszych pupili, czyli dostarczać im wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach, zgodnie ze specyficznymi potrzebami względnych mięsożerców i cechami osobniczymi. O takim pożywieniu mówi się, że jest kompletne i zbilansowane.
Potrzeby żywieniowe psów są od wielu lat przedmiotem licznych badań, które zaowocowały między innymi utworzeniem norm żywieniowych Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF). Normy te określają minimalne i maksymalne, jeśli takie istnieją, ilości niezbędnych składników odżywczych, które muszą znaleźć się w pokarmie. Zapotrzebowanie żywieniowe mówi, ile poszczególnych substancji, których pies nie jest w stanie wyprodukować w organizmie w wystarczających ilościach, należy mu dostarczyć w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, czyli- mówiąc krótko- utrzymania jego zdrowia.
Producenci pełnoporcjowych karm gotowych, tworząc receptury swoich produktów, nie kierują się minimalnym zapotrzebowaniem psów na dany składnik czyli tzw. minimum biologicznym umożliwiającym przeżycie, lecz zalecaną optymalną zawartością w pożywieniu, pozwalającą na zachowanie zdrowia i równowagi toczących się w organizmie procesów. Są to ilości zdecydowanie wyższe niż minimum biologiczne – wyjaśnia lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka, specjalizująca się w żywieniu psów i kotów.
Istnieje ponad 40 niezbędnych substancji odżywczych, które muszą znaleźć się w pokarmie psów. Należą do nich białka, aminokwasy, tłuszcze, nienasycone kwasy tłuszczowe, składniki mineralne (makro- i mikroelementy) oraz witaminy. Wszystkie te składniki powinny być dostarczone w diecie nie tylko w odpowiednich ilościach, ale także we właściwych proporcjach. Bardzo istotne jest także zbilansowanie zawartości substancji odżywczych z energią pokarmową, aby w porcji dostarczającej odpowiednią dawkę kalorii znalazły się wszystkie potrzebne składniki pokarmowe.
Należy pamiętać, że o kompletności pożywienia nie decyduje zawartość poszczególnych surowców (np. mięsa, zbóż lub warzyw), a ich skład pod względem ilości substancji odżywczych. Bez dokładnej analizy surowców przygotowanie kompletnego pożywienia jest w praktyce niemożliwe, dlatego też pokarmy domowe dla psów przygotowywane „na oko” bardzo często są niekompletne pod względem odżywczym.
Zapotrzebowanie żywieniowe psów jest zależne od wielu czynników takich jak:
Wszystkie te elementy muszą być brane pod uwagę przy określaniu tego, ile powinien jeść pies. Jeśli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie, warto poradzić się specjalisty w dziedzinie żywienia psów np. lekarza weterynarii. Pamiętajmy, że zarówno niedobór, jak i nadmiar składników odżywczych i energii pokarmowej są szkodliwe dla zdrowia czworonoga.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.