PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Żywienie psa – co to jest zapotrzebowanie żywieniowe?

PED_LargeDog_5-detail.png

Prawidłowe żywienie psa jest niezbędne do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia psów. Pokarm, który otrzymują psy, powinien być kompletny i zbilansowany, czyli dostarczający wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Co to znaczy?

 

Co to jest zapotrzebowanie żywieniowe psa?

 

Zapotrzebowanie żywieniowe mówi, ile poszczególnych niezbędnych substancji odżywczych musi zjeść pies. Jest zależne od wielu czynników, jak np. wielkości rasy, wieku, stanu fizjologicznego, aktywności fizycznej.
Psy, aby prawidłowo rosnąć i rozwijać się, a następnie długo i zdrowo żyć, potrzebują właściwego żywienia. Optymalny pokarm powinien zaspokajać zapotrzebowanie żywieniowe naszych pupili, czyli dostarczać im wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach, zgodnie ze specyficznymi potrzebami względnych mięsożerców i cechami osobniczymi. O takim pożywieniu mówi się, że jest kompletne i zbilansowane.

 

Żywienie psa a normy – po co się je stosuje?

 

Potrzeby żywieniowe psów są od wielu lat przedmiotem licznych badań, które zaowocowały między innymi utworzeniem norm żywieniowych Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF). Normy te określają minimalne i maksymalne, jeśli takie istnieją, ilości niezbędnych składników odżywczych, które muszą znaleźć się w pokarmie. Zapotrzebowanie żywieniowe mówi, ile poszczególnych substancji, których pies nie jest w stanie wyprodukować w organizmie w wystarczających ilościach, należy mu dostarczyć w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, czyli- mówiąc krótko- utrzymania jego zdrowia.

 

Producenci pełnoporcjowych karm gotowych, tworząc receptury swoich produktów, nie kierują się minimalnym zapotrzebowaniem psów na dany składnik czyli tzw. minimum biologicznym umożliwiającym przeżycie, lecz zalecaną optymalną zawartością w pożywieniu, pozwalającą na zachowanie zdrowia i równowagi toczących się w organizmie procesów. Są to ilości zdecydowanie wyższe niż minimum biologiczne – wyjaśnia lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka, specjalizująca się w żywieniu psów i kotów.

 

Jak karmić psa, żeby był zdrowy? Substancje odżywcze

 

Istnieje ponad 40 niezbędnych substancji odżywczych, które muszą znaleźć się w pokarmie psów. Należą do nich białka, aminokwasy, tłuszcze, nienasycone kwasy tłuszczowe, składniki mineralne (makro- i mikroelementy) oraz witaminy. Wszystkie te składniki powinny być dostarczone w diecie nie tylko w odpowiednich ilościach, ale także we właściwych proporcjach. Bardzo istotne jest także zbilansowanie zawartości substancji odżywczych z energią pokarmową, aby w porcji dostarczającej odpowiednią dawkę kalorii znalazły się wszystkie potrzebne składniki pokarmowe.

 

Należy pamiętać, że o kompletności pożywienia nie decyduje zawartość poszczególnych surowców (np. mięsa, zbóż lub warzyw), a ich skład pod względem ilości substancji odżywczych. Bez dokładnej analizy surowców przygotowanie kompletnego pożywienia jest w praktyce niemożliwe, dlatego też pokarmy domowe dla psów przygotowywane „na oko” bardzo często są niekompletne pod względem odżywczym.

 

Ile powinien jeść pies – określanie zapotrzebowania żywieniowego

 

Zapotrzebowanie żywieniowe psów jest zależne od wielu czynników takich jak:

 

  • wielkość rasy,
  • wiek,
  • aktywność fizyczna,
  • stan fizjologiczny,
  • stan zdrowia,
  • warunki środowiskowe (np. temperatura otoczenia).

Wszystkie te elementy muszą być brane pod uwagę przy określaniu tego, ile powinien jeść pies. Jeśli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie, warto poradzić się specjalisty w dziedzinie żywienia psów np. lekarza weterynarii. Pamiętajmy, że zarówno niedobór, jak i nadmiar składników odżywczych i energii pokarmowej są szkodliwe dla zdrowia czworonoga.