PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Żywienie psa - zasady, których należy przestrzegać

PED_LargeDog_11-detail.png

Wbrew pozorom żywienie psa nie jest łatwym zadaniem. Chcąc zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi odpowiednią ilość składników odżywczych, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jedną z nich jest konieczność dostosowania karmy oraz jej ilości do wieku, rasy i masy ciała psa. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać przy żywieniu psa. 



Spis treści:

  1. Jak żywić psa - podstawy
  2. Żywienie szczeniąt pod lupą
  3. Jak żywić psa dorosłego?
  4. Żywienie psa - pomocne wskazówki

 

Jak żywić psa - podstawy

Na określenie „odpowiednie żywienie psa” składa się tak naprawdę wiele elementów. Są to przede wszystkim niezbędne składniki odżywcze, które muszą być naszym czworonogom dostarczone właśnie wraz z dietą. Należy zwrócić uwagę także na częstotliwość i pory podawania posiłków, ich formę oraz smakowitość. Na sposób żywienia psa wpływa:

  • wiek, 
  • masa ciała,
  • rasa,
  • ogólny stan zdrowia i ewentualne występowanie chorób,
  • poziom aktywności fizycznej,
  • stan fizjologiczny (np. ciąża, laktacja),
  • pora roku (zimą wskazane może być zwiększenie kaloryczności posiłków, co dotyczy psów, które dużo czasu spędzają na zewnątrz),
  • rodzaj sierści (co ciekawe, u psów mających gęstą i długą sierść pojawiają się większe wymagania w zakresie ilości białka).

 

Żywienie szczeniąt pod lupą

Jak to zostało wspomniane, na sposób żywienia wpływa m.in. wiek zwierzęcia. Jako że organizm młodych czworonogów rozwija się intensywnie, potrzebują one większej ilości energii oraz składników odżywczych niż psy dorosłe. Żywienie szczeniąt wygląda więc nieco inaczej - co więcej, do pewnego momentu inna jest też częstotliwość podawania im posiłków. Zastanawiasz się, jak często karmić szczeniaka? Otóż początkowo szczenię je nawet 5-6 razy dziennie, co wiąże się z wielkością jego żołądka - nasz czworonożny przyjaciel nie jest w stanie przyjąć dużej ilości pokarmu, dlatego musi jeść niewielkie porcje, lecz często. Liczba posiłków stopniowo ulega zmniejszeniu, by w okolicach 7. miesiąca pies mógł jeść już tylko 2 razy dziennie. Co istotne, częstotliwość bazująca na serwowaniu czworonogowi dwóch posiłków w większości przypadków sprawdza się także w dorosłości. 

 

Warto jednak mieć na uwadze charakterystyczne predyspozycje i potrzeby naszych ulubieńców. Niektóre psy preferują funkcjonowanie na przykład na 3 posiłkach. Jako troskliwi opiekunowie bacznie obserwujmy czworonogi i podążajmy za ich indywidualnymi preferencjami w tym aspekcie.  

  • Żywienie szczeniąt początkowo bazuje tylko na mleku psiej mamy. Jeśli jest to niemożliwe, należy podawać psu preparaty mlekozastępcze - co ważne, nie mogą być to produkty przeznaczone dla dzieci, lecz specjalna żywność, którą dostaniemy w sklepach zoologicznych lub klinikach weterynaryjnych.
  • Pokarmy stałe zaczynamy wprowadzać około 3-4. tygodnia życia psiego malca. Początkowo powinno to być jedzenie w formie półpłynnej, a na bardziej stałe dania przechodźmy stopniowo. 
  • Tzw. odsadzenie dietetyczne, czyli odstawienie mleka mamy i bazowanie już tylko na produktach stałych, zwykle ma miejsce około 6-8. tygodnia życia psa. 
  • Co ważne, w pierwszym etapie życia wybierajmy karmy, które wyróżniają się określeniem Junior. Są to dania przeznaczone właśnie dla psów rosnących jak np. PEDIGREE® Vital Protection Junior. Mają one inny skład niż karmy dla dorosłych czworonogów.

 

Jak żywić psa dorosłego?

Jedno z ważniejszych w tym kontekście pytań brzmi: „Kiedy mój pies osiągnie dorosłość?” - cóż, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Głównym czynnikiem, który ma na to wpływ, jest wielkość czworonoga. Jeśli nasz ulubieniec jest prawdziwym maleństwem - należy do rasy miniaturowej (poniżej 5 kg) - osiągnie dorosłe rozmiary już w wieku 8-9 miesięcy. Jeżeli zaś członkiem naszej rodziny jest psi gigant, dorastanie może zająć mu nawet 2 lata (mowa o psach ras olbrzymich, które ważą powyżej 45 kg, np. dogi niemieckie czy bernardyny). Dopiero po tym czasie możemy przejść na karmy określane jako Adult - stworzone specjalnie z myślą o psach dorosłych. 

 

Wspomnieliśmy już o tym, że żywienie psa dorosłego bazuje przeważnie na 2 posiłkach dziennie. Ważne, aby podawać je o regularnych porach. Co przy tym ważne, nie powinniśmy naszym ulubieńcom serwować posiłków zaraz przed spacerem lub inną aktywnością fizyczną. Wyjdźmy na dwór, odczekajmy minimum 15 minut i wtedy, gdy pies zdążył już odpocząć, podajmy mu jego ulubione danie. Pozwoli to zapewnić komfort trawienia, zmniejsza ryzyko nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego i co równie istotne, pozwala psu na spokojnie cieszyć się smakiem i aromatem podawanych mu pyszności!

 

Biorąc zaś pod uwagę zapotrzebowanie żywieniowe, eksperci wskazują, że każdego dnia powinniśmy dostarczać naszym psom ponad 40 różnych składników odżywczych. Należy do nich m.in. żelazo, które wchodzi w skład hemoglobiny, dostarczającej wraz z krwią tlen do wszystkich narządów i tkanek. Dzięki temu nasz pies ma siłę, a jego organizm jest odpowiednio dotleniony. Ważne są także witaminy, w tym witaminy A i E, które są silnymi naturalnymi przeciwutleniaczami. Pomagają pozbywać się z organizmu psa wolnych rodników i tym samym strzegą go przed wystąpieniem niebezpiecznego stresu oksydacyjnego (dochodzi do niego wtedy, gdy w organizmie jest więcej wspomnianych wolnych rodników niż antyoksydantów - może prowadzić to do wielu chorób lub zaburzeń). Silnym przeciwutleniaczem jest także witamina C, lecz dodatkowe jej dostarczanie wraz z dietą nie jest konieczne, ponieważ psy wytwarzają ją samodzielnie. Z kolei witaminę D należy dostarczyć psu w posiłkach, ponieważ w innym przypadku szybko nabawi się niedoborów. 

 

Żywienie psa - pomocne wskazówki

  • Chociaż jesteśmy z naszymi czworonogami bardzo blisko, nie możemy współdzielić ze sobą menu. Psy nie powinny jeść tego, co ludzie - mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a ich układ trawienny pracuje na nieco innych zasadach. Co ważne, niektóre produkty z naszego, ludzkiego menu definitywnie nie powinny trafić do pyszczka naszego czworonoga. Należą do nich m.in. awokado, winogrona, czekolada, cebula, czosnek, ksylitol, alkohol.
  • Dieta psa musi być zbilansowana i kompletna. Gwarantują to stworzone przez ekspertów pełnoporcjowe posiłki, które dostarczają zwierzętom składników odżywczych oraz energii w takiej ilości i proporcjach, by ich organizmy otrzymały dokładnie to, czego potrzebują. Pełnoporcjowe karmy znajdziemy przede wszystkim w formie suchej i mokrej - w pierwszej z nich zawartość wody wynosi ok. 3-10 proc., w drugiej ok. 68-83 proc. 
  • Żywienie psa karmą mokrą ma swoje plusy - jest ona mniej kaloryczna niż karma sucha, co ułatwia dbanie o kondycję ciała psa. Co więcej, w jej składzie jest duża zawartość wody, dzięki czemu wspiera też nawodnienie jego organizmu. Zaletą karm suchych jest zaś ich struktura, która zapewnia psu doznanie chrupania, korzystnie oddziałuje na zęby oraz jest znacznie łatwiejsza w podawaniu (co jest akurat plusem przede wszystkim dla opiekunów).
  • Niezależnie od tego, jaką karmę podajesz swojemu psu, koniecznie pamiętaj o świeżej i czystej wodzie. Czworonogi muszą mieć do niej stały dostęp.
  • Dodatkiem do psiej diety są różnego rodzaju gryzaki, smaczki, a także przekąski stomatologiczne. Dają one ogromną frajdę i radość naszym czworonogom, który to widok jest bezcenny! Co jednak istotne, ich ilość nie może przekraczać 10-15 proc. dziennej dawki kalorii dla naszego psa.
  • Wspomniane wyżej przekąski stomatologiczne są niezwykle pomocnym elementem w kontekście troski o jamę ustną psa. Ich struktura ułatwia mechaniczne oczyszczanie zębów z płytki bakteryjnej, a składniki aktywne zmniejszają tworzenie kamienia nazębnego. Nie przesadzajmy jednak z ich ilością - podawajmy tak często, jak producent wskazał na opakowaniu, co pozwoli oszczędzić naszemu psu nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego. 
Pedigree imagery
Kup online